Łykasz żelazo? Oto prawidłowe zasady suplementacji
Żelazo to składnik mineralny, bez którego organizm nie będzie sprawnie funkcjonował. To właśnie jego niedobór powoduje anemię. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy powinien uzupełniać poziom żelaza. Chodzi o hemachromatozę, czyli schorzenie związane z nadmiarem tego składnika w organizmie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Farmaceutka Zofia Winczewska wyjaśnia.
Żelazo – suplementacja
„Każdorazowa suplementacja żelaza musi wynikać z rzeczywistych wskazań i być monitorowana. Nadmiar żelaza jest szkodliwy, prowadzi do dysbiozy i zaburzeń mikroflory jelit, a także jest źródłem wolnych rodników działających prozapalnie” – pisze w swoim najnowszym poście Zofia Winczewska, farmaceutka.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o żelazie?
„Warto łączyć żelazo z laktoferyną (LF), która korzystnie oddziałuje na wchłanianie żelaza i niweluje nieprzyjemne skutki uboczne, nierzadko towarzyszące terapii żelazem. LF wychwytuje i wiąże jony żelaza. Tym samym reguluje poziom żelaza w ustroju, jednocześnie ograniczając dostęp do “prowiantu” patogennym drobnoustrojom, hamując ich rozwój. W badaniach na kobietach ciężarnych wykazano nawet, że laktoferyna stosowana w pojedynkę była skuteczniejsza od preparatów żelaza bez uciążliwych skutków ubocznych” – wymienia farmaceutka.
Ekspertka dodaje, że korzystnym dodatkiem może być także probiotyk (mianowicie Lactobacillus plantarum 299v). W badaniach wykazano, że poprawiał wchłanialność żelaza i korygował dysbiozę.
Dobrze tolerowaną postacią żelaza jest forma elementarna. Ma lepszą biodostępność, lepiej się wchłania i jest „łagodniejsza” dla przewodu pokarmowego od klasycznych soli żelaza. Nie powoduje też metalicznego posmaku i przebarwienia zębów. Dobrym rozwiązaniem może być także postać liposomalna.
Z czym łączyć (i nie) żelazo?
Rozwiń„Uwaga na multiwitaminy! Często do takiego pakietu jest dodawane żelazo, jeżeli nie potrzebujesz – nie bierz żelaza „na zaś”. Nie łącz żelaza z magnezem, cynkiem, wapniem ani NLPZ (ibuprofen, diklofenak, naproksen) czy IPP (omeprazol, pantoprazol). Z kolei żelazo lubi się z witaminą C, która podbija wchłanianie żelaza” – dodaje Zofia Winczewska.
Zofia Winczewska
„Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec” – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób.
Zobacz także
„Masz za mało żelaza we krwi? Wbij kilka gwoździ do jabłek, później je wyjmij, a owoc zjedz!” Ostrzegamy przed tym niebezpiecznym trendem
„Najgorszym asortymentem w aptece są słodycze udające leki”. Farmaceutka krytycznie o preparatach dla dzieci
Alergia na słońce – jak się objawia, jak sobie z nią radzić
Polecamy
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała? „Musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach” – podkreśla farmaceutka
Żelazo w ciąży – zapotrzebowanie, objawy i skutki niedoboru
Bezpieczna suplementacja to krok ku zdrowiu. Co to właściwie znaczy?
Niedobór żelaza – najczęstsza przyczyna niedokrwistości
się ten artykuł?