Przejdź do treści

Perforacja przegrody nosowej – niezauważalny z zewnątrz problem, którego nie wolno lekceważyć

dziewczyn na tle ściany
Perforacja przegrody nosowej – niezauważalny z zewnątrz problem, którego nie wolno lekceważyć/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadużywanie kropli do nosa, urazy, infekcje, zażywanie narkotyków – to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do perforacji przegrody nosa. „Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!”. Pisze o tym na Instagramie otolaryngolog Roman Głowacki.

Co to jest perforacja przegrody nosowej?

Wielu z nas nie podobają się nasze nosy. Za długie, za krótkie za szerokie, za wąskie – niewiele jest osób, które byłyby w pełni zadowolone ze swojego „modelu”. Nie estetyka jednak w sprawach nosa jest najważniejsza, o czym często zapominamy. Pisze o tym laryngolog Roman Głowacki.

„Zdrowy nos – to przede wszystkim zdrowy nos. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas, ale warto wiedzieć, że najważniejsza jest prawidłowa funkcjonalność, dzięki której możemy swobodnie oddychać. Tymczasem wiele osób boryka się z niezauważalnym z zewnątrz problemem – perforacji przegrody nosowej, która wymaga wdrożenia skutecznego leczenia”.

Jak tłumaczy specjalista, „przegroda nosowa stanowi rusztowanie dla miękkich tkanek naszego nosa, dzieląc go na pół”. A perforacje, czyli otwory w przegrodzie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jak wylicza specjalista, do najczęstszych należą:

  • urazy nosa i twarzy,
  • stany zapalne,
  • inwazje grzybicze,
  • nowotwory,
  • choroby ogólnoustrojowe (toczeń, sarkoidoza, celiakia),
  • choroby autoimmunologiczne,
  • schorzenia metaboliczne (cukrzyca),
  • ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne,
  •  zażywanie narkotyków (kokaina),
  • nadużywanie kropli do nosa,
  • procedury medyczne w obrębie nosa.
Na zdjęciu: Para leży w łóżku. Mężczyzna śpi i chrapie, a kobieta zatyka uszy poduszką i ma kwaśną minę. Zastanawia się, jakie są sposoby na chrapanie.

Perforacja przegrody nosowej – problem, który wymaga leczenia

Dlaczego perforacja przegrody nosowej może być niebezpieczna i czemu absolutnie nie należy jej lekceważyć?

„Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki i generalnymi problemami z oddychaniem. Nieleczone mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!” – wyjaśnia Piotr Głowacki.

Laryngolog informuje również, że dolegliwość tę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie – w zależności od wielkości otworu, jego umiejscowienia oraz przyczyny powstania.

„Kluczowe jest również wyleczenie choroby podstawowej (jeśli taka występuje), której skutkiem jest pojawienie się perforacji” – podsumowuje specjalista.

Kobieta pochyla się nad garnkiem z parującym naparem, robi sobie inhalację.

Doktor Roman Głowacki

Roman Głowacki jest specjalistą otorynolaryngologii – chirurgii głowy i szyi Absolwent studiów na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak sam twierdzi, jego pasją jest wąska dziedzina medycyny – chirurgia endoskopowa zatok i podstawy czaszki oraz chirurgia plastyczną nosa.

Na swoim instagramowym profilu doktor Głowacki dzieli się z internautami wiedzą z zakresu laryngologii, przybliżając procedury, zjawiska, zagadnienia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?