Perforacja przegrody nosowej – niezauważalny z zewnątrz problem, którego nie wolno lekceważyć
Nadużywanie kropli do nosa, urazy, infekcje, zażywanie narkotyków – to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do perforacji przegrody nosa. „Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!”. Pisze o tym na Instagramie otolaryngolog Roman Głowacki.
Co to jest perforacja przegrody nosowej?
Wielu z nas nie podobają się nasze nosy. Za długie, za krótkie za szerokie, za wąskie – niewiele jest osób, które byłyby w pełni zadowolone ze swojego „modelu”. Nie estetyka jednak w sprawach nosa jest najważniejsza, o czym często zapominamy. Pisze o tym laryngolog Roman Głowacki.
„Zdrowy nos – to przede wszystkim zdrowy nos. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas, ale warto wiedzieć, że najważniejsza jest prawidłowa funkcjonalność, dzięki której możemy swobodnie oddychać. Tymczasem wiele osób boryka się z niezauważalnym z zewnątrz problemem – perforacji przegrody nosowej, która wymaga wdrożenia skutecznego leczenia”.
Jak tłumaczy specjalista, „przegroda nosowa stanowi rusztowanie dla miękkich tkanek naszego nosa, dzieląc go na pół”. A perforacje, czyli otwory w przegrodzie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jak wylicza specjalista, do najczęstszych należą:
- urazy nosa i twarzy,
- stany zapalne,
- inwazje grzybicze,
- nowotwory,
- choroby ogólnoustrojowe (toczeń, sarkoidoza, celiakia),
- choroby autoimmunologiczne,
- schorzenia metaboliczne (cukrzyca),
- ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne,
- zażywanie narkotyków (kokaina),
- nadużywanie kropli do nosa,
- procedury medyczne w obrębie nosa.
Perforacja przegrody nosowej – problem, który wymaga leczenia
Dlaczego perforacja przegrody nosowej może być niebezpieczna i czemu absolutnie nie należy jej lekceważyć?
„Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki i generalnymi problemami z oddychaniem. Nieleczone mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!” – wyjaśnia Piotr Głowacki.
Laryngolog informuje również, że dolegliwość tę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie – w zależności od wielkości otworu, jego umiejscowienia oraz przyczyny powstania.
„Kluczowe jest również wyleczenie choroby podstawowej (jeśli taka występuje), której skutkiem jest pojawienie się perforacji” – podsumowuje specjalista.
Doktor Roman Głowacki
Roman Głowacki jest specjalistą otorynolaryngologii – chirurgii głowy i szyi Absolwent studiów na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak sam twierdzi, jego pasją jest wąska dziedzina medycyny – chirurgia endoskopowa zatok i podstawy czaszki oraz chirurgia plastyczną nosa.
Na swoim instagramowym profilu doktor Głowacki dzieli się z internautami wiedzą z zakresu laryngologii, przybliżając procedury, zjawiska, zagadnienia.
RozwińPolecamy
Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
„Osoby, które oddychają przez usta, mogą mieć inny wyraz twarzy niż ci, którzy oddychają przez nos” – zauważa logopeda i trener oddechu
Wysiękowe zapalenie ucha – najczęstsza przyczyna niedosłuchu u dzieci
Czym zajmuje się foniatra? Czy badanie u tego lekarza jest bolesne?
się ten artykuł?