Przejdź do treści

Chcesz zadbać o jelita? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Tekst o dbaniu o zdrowie jelit codziennie. Na zdjęciu: Miska warzyw - HelloZdrowie
Chcesz zadbać o jelita? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie bez powodu mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. W jelicie bytuje szereg bakterii, które pomagają regulować pracę całego układu trawiennego, ale też organizmu. Kiedy praca jelit jest zaburzona, to na pewno to odczujesz. Zobacz listę rzeczy, o które musisz pamiętać, aby zachować zdrowie jelit.

Nie tylko do trawienia

Dlaczego zdrowe jelita są tak ważne? Ponieważ ściśle współpracują one z naszym mózgiem – badania pokazują, że mózg i jelita kontaktują się ze sobą poprzez centralny układ nerwowy. Odpowiednia dieta pozwala zachować jelita w doskonałym stanie. Dodatkowo, aż  90 proc. serotoniny, czyli hormonu szczęścia, produkowanych jest właśnie w jelitach. Jeśli nie dbasz o ich kondycję, to w jelitach powstawać będą stany zapalne, które poważnie uszkadzają ich powłokę i powodują różne problemy. Dlatego, jeśli pojawiają się u ciebie nieprzyjemne doznania ze strony układu pokarmowego, to oprócz wizyty u lekarza koniecznie wprowadź zmiany w swoim codziennym jadłospisie oraz stylu życia.

kiszonki

Zdrowe jelita – tych produktów unikaj

Niektóre produkty spożywcze działają szczególnie niekorzystnie na zdrowie, w tym na kondycję jelit. Jelitom szkodzi szczególnie regularne sięganie po wysoko przetworzone jedzenie, takie jak gotowe obiady, słodycze czy słone przekąski. Unikaj też fast foodów, bo one również nie wpływają dobrze na twoje zdrowie oraz samopoczucie.

Ale nie tylko przetworzone jedzenie powoduje, że czujemy się źle i mamy problemy z jelitami. Duże znaczenie mają także pokarmy, które mogą powodować podrażnienia i stany zapalne jelit. Badania pokazują, że wśród grupy pokarmów, których jedzenie może powodować stany zapalne jelit, są między innymi produkty mleczne, szczególnie ser i pełnotłuste mleko. Mają one w swoim składzie dużo tłuszczy nasyconych, co niekoniecznie dobrze wpływa na pracę jelit, ponieważ są one produktami powodującymi stany zapalne.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zrób to, a poprawisz stan swoich jelit

Na szczęście jest kilka rzeczy, do których możemy się zastosować, aby poprawić stan naszych jelit. Co robić?

  1. Codziennie sięgaj po warzywa i owoce

Najprostszy i najsmaczniejszy sposób na poprawę stanu zdrowia jelit, to sięganie po różne grupy produktów każdego dnia. Szczególnie ważne są tutaj warzywa i owoce, które należy regularnie włączać do swojej diety. Dlaczego? Przede wszystkim są one bogate w błonnik, który poprawia pracę jelit. Błonnik usuwa z jelit złogi i wszystko to, co złe, dzięki temu bakterie jelitowe mają świeżą pożywkę, a ty nie odczuwasz problemów z jelitami.

  1. Śpij dużo i regularnie

Odpowiednia dawka snu potrafi zdziałać cuda! Dlatego nie ucinaj snu, tylko śpij tyle, żeby się regularnie wysypiać. Osiem godzin snu to podstawa, którą każdy powinien sobie zapewnić. Zbyt mała ilość snu odbija się negatywnie na całym organizmie, także na jelitach. Kiedy śpisz za mało, to rytm dobowy twojego organizmu jest zaburzony, co przekłada się także na problemy z florą bakteryjną jelit – bakterie do prawidłowej pracy wymagają bowiem regularności.

  1. Ćwicz więcej

Kolejną sprawą, o której bardzo często zapominamy, jest to, że ciało człowieka to skomplikowany układ, a nie tylko pojedyncze systemy, które działają niezależnie od siebie. Dlatego kiedy jesteś w złej formie, masz nadwagę i nie ruszasz się z kanapy to prosisz się o problemy zdrowotne, związane także z jelitami. Badania pokazują jednak, że aktywność fizyczna wpływa także na florę bakteryjną jelit. Nie musisz od razu zapisywać się na maraton czy zdobywać szczyty gór, na początek wystarczy po prostu regularność w tym, co robisz. Wyjdź na spacer, pojedź do sklepu rowerem, wysiądź z autobusu jeden przystanek wcześniej. Dzięki temu będziesz czuć się lepiej, a twoje jelita ci za to podziękują.

  1. Przyjmuj probiotyki przy antybiotykoterapii

Kiedy jesteś na antybiotykoterapii, koniecznie pamiętaj o probiotykach! Antybiotyki niszczą nie tylko złe bakterie, ale wszystkie bakterie – także te z twojego układu pokarmowego. Kiedy więc chorujesz i lekarz przepisuje ci antybiotyki, nie zapomnij o osłonie. Raz uszkodzona flora bakteryjna potrzebuje bardzo długiego czasu, żeby się odbudować i zacząć funkcjonować normalnie.

 

Źródło: eatthis

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?