Problemy estetyczne brodawek i ich otoczek – jak wygląda korekcja?
– Otoczki brodawek sutkowych (obszar na szczycie piersi), jak i same sutki – w wielu przypadkach bardziej niż rozmiar czy kształt piersi decydują o tym, jak prezentuje się biust i jak jest postrzegany. Zbyt duże, rozciągnięte bądź niesymetryczne, wpływają na zaburzenie proporcji piersi. Sposobem na rozwiązanie problemu jest ich korekcja – mówi chirurg plastyk, dr n. med. Rafał Pabiańczyk.
Problemy estetyczne brodawek
Najczęstszymi problemami estetycznymi brodawek oraz ich otoczek są: zbyt duże otoczki, deformacje otoczki sutka, zbyt odstająca brodawka sutka, wciągnięta brodawka sutka. Do deformacji brodawki czy jej otoczki dochodzi zazwyczaj w trakcie długotrwałego karmienia piersią, zmian hormonalnych. W dużej mierze wielkość otoczki brodawki czy jej długość jest uwarunkowana genetycznie.
– Przyjmuje się, że idealny rozmiar brodawek sutkowych można określi w przedziale, wysokość brodawki od podstawy skóry to 8 – 10 mm, a średnica około 10 mm. Z kolei średnica otoczki u kobiety jest w granicach 35 – 40 mm – mówi dr Rafał Pabiańczyk. – Brodawka powinna mieć kształt zbliżony do cylindra a otoczka kształtem powinna przypominać okrąg. Oczywiście to tylko pewne założenia, które są zmienne i indywidualne dla każdej pacjentki. Jednak podczas wykonywania zabiegów korekcyjnych staramy się opierać na tych kryteriach, ale też opinia pacjenta, co do rozmiaru kompleksu brodawki otoczki jest bardzo istotna.
U niektórych kobiet przerost otoczek sutkowych jest kwestią wrodzoną, u innych proces ich rozciągnięcia spowodowany jest długotrwałym karmieniem czy zmianą masy ciała. Redukcja średnicy otoczek nie jest zbyt popularnym zabiegiem, jako pojedyncza procedura. Jak wyjaśnia dr Pabiańczyk, częściej jest wykonywany jako zabieg dodatkowy np. podczas podnoszenia piersi lub ich redukcji.
– Często opadnięciu piersi lub ich przerostowi (gigantomastia) towarzyszy poszerzenie średnicy otoczki w niektórych przypadkach nawet do 8 – 10 cm, więc redukcja rozmiaru otoczki niesie za sobą przywrócenie prawidłowych estetycznych proporcji piersi – wyjaśnia chirurg.
Operacja najczęściej wykonywana jest w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu chirurg wykonuje cięcia okołootoczkowe w wyznaczonych wcześniej miejscach, wycinając nadmiar tkanki tworzącej otoczkę i nadając jej pożądany rozmiar oraz kształt. Szwy usuwa się po około 2 tygodniach po zabiegu, po około 21 dniach można wrócić do normalnej aktywności. Zaleca się powstrzymywanie od ćwiczeń fizycznych przez 6 – 8 tygodni od zabiegu. Do czasu zupełnego wygojenia zaleca się szczególne dbanie o higienę operowanych okolic.
Zapadnięcie brodawek – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zapadnięcia brodawek jest skrócenie przewodów mlecznych, a co za tym idzie cofnięcie brodawki w kierunku gruczołu piersiowego i wizualny efekt jej schowania pod skórą otoczki. U 2 – 10 proc. kobiet występuje jednostronne bądź obustronne wciągnięcie brodawek, które wpływa na zaburzenie proporcji piersi. Brodawka jest wciągnięta pod otoczkę bądź wystaje w niewystarczającym stopniu, przyczyniając się do nieprawidłowego wyglądu estetycznego.
Wyróżnia się trzy stopnie zapadnięcia brodawki. W 1 i 2 stopniu można wyłonić brodawkę poprzez ucisk na sąsiednie tkanki. W 3 stopniu praktycznie jest to niemożliwe (brodawka jest „schowana” pod skórą na stałe).
Zapadnięcie brodawek – leczenie
– Plastykę brodawek piersi przeprowadza się u kobiet z ich nabytym lub wrodzonym zniekształceniem, pragnącym poprawić wygląd estetyczny swojego biustu – mówi dr Pabiańczyk. – Jest wiele metod chirurgicznych korygujących zapadnięte brodawki sutkowe. Najbardziej trwałą metodą szczególnie w 2 i 3 stopniu zapadnięcia brodawki jest przecięcie przewodów mlekowych i uwypuklenie brodawki. Zabieg taki na trwałe blokuje możliwość karmienia piersią gdyż krótkie przewody mleczne są przecinane. Jednak w 2 i 3 stopniu zapadnięcia brodawek już wyjściowo przewody mlekowe nie są drożne i często karmienie dziecka drogą naturalną nie jest możliwe. W 1 stopniu zapadnięcia brodawki stosuje się metody chirurgiczne, które oszczędzają przewody mlekowe tak, aby pozostawić możliwość karmienia piersią.
Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodnie, do tego momentu należy stosować specjalny opatrunek szynujący, który stabilizuje gojącą się brodawkę.
Przed operacją lekarz zaleca specjalistyczne badania: USG piersi, morfologia, mammografia, jonogram i EKG.
Najlepszymi kandydatkami do korekcji zapadniętych brodawek piersiowych są kobiety, które skończyły proces karmienia dziecka, nie planują więcej ciąż oraz pacjentki, u których stopień zapadnięcia brodawki uniemożliwia naturalny proces karmienia dziecka.
Inne zniekształcenia brodawek
– Inne zniekształcenia brodawek to ich nadmierne wydłużenie bądź przerost. Skrócenie brodawki to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym polegający na zredukowaniu wysokości brodawki sutkowej mierząc od jej podstawy. Wysokość nie powinna przekraczać 8 – 10 mm. Wykonuje się specjalną plastykę płatową, która polega na wycięciu nadmiaru tkanek u podstawy brodawki oraz na jej szczycie i w ten sposób obniża się jej wysokość – wyjaśnia chirurg.
Zabieg dotyczy stosunkowo niewielkiego obszaru ciała, dlatego też nie wymaga szczególnej rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót do pracy. U części pacjentek może pojawić się uczucie zaburzeń czucia w obrębie brodawki, jest to jednak zjawisko przejściowe, trwające zazwyczaj do około kilku tygodni po zabiegu.
Jak wygląda blizna po zabiegu?
Zabiegi korygujące kompleks brodawka – otoczka są zabiegami małoinwazyjnymi, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym i ryzyko powikłań jest bardzo małe. Możliwe powikłania po zabiegu to: krwiak, infekcje, widoczne blizny i bliznowce, trwała utrata czucia w brodawce. Cięcia podczas plastyki brodawek i otoczek sutkowych przebiegają w granicach otoczki, dlatego blizny po operacji są praktycznie niewidoczne.
Jak podkreśla dr Pabiańczyk, efekt plastyki brodawki nie jest stanem permanentnym. Zabieg korekcyjny bez względu na to, jakiej okolicy ciała dotyczy, nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia. Po zgojeniu efekty utrzymują się przez kilkanaście lat. Jednak czas i proces starzenia zmienia ciało.
– Może się okazać, że np. po 12 – 15 latach od pierwotnej korekcji otoczki, sama pierś jak i kompleks brodawka otoczka ulegną rozciągnięciu w takim zakresie, że pacjentka będzie oczekiwać powtórnego zabiegu – podsumowuje dr Rafał Pabiańczyk.
Plastyka brodawek sutkowych – przeciwwskazania
Nie ma sztywnych reguł, co do wieku pacjentek poddających się tego typu zabiegom. Jednakże operowanie osób niepełnoletnich (ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną i nieukończony rozwój gruczołów piersiowych) jak również w zaawansowanym wieku (z uwagi na zmiany mastopatyczne) może rodzić szereg dodatkowych problemów.
Przeciwwskazania do zabiegów to m.in. zmiany mastopatyczne, choroby autoimmunologiczne, bardzo duże piersi, nieudane wcześniejsze korekcje piersi, Operacja korekcji brodawek i otoczek sutkowych najlepiej sprawdza się na piersiach małych oraz średnich.
Polecamy
Kłucie w piersiach przy antykoncepcji hormonalnej. Co oznacza?
Ból w piersiach a menopauza. Jak radzić sobie z tą dolegliwością?
„Hejt w pewnym sensie zmusza, żeby się podobać innym”. Rozmawiamy z Magdą i Piotrem Mieśnikami, autorami książki „Poprawione”
Włókniak w piersiach – co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?
się ten artykuł?