Przejdź do treści

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Bóle menstruacyjne - jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk
Bóle menstruacyjne - jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Męczy cię ból w podbrzuszu podczas okresu? Nie musisz od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe. Najpierw wypróbuj naturalne metody. O tym, jak ćwiczenia mogą nam pomóc zniwelować skurcze menstruacyjne i ukoić ból w czasie okresu, mówi rozmowie z Hello Zdrowie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Bolesne miesiączki – co radzi fizjoterapeutka?

Magdalena Mikołajczyk tłumaczy, że bolesne miesiączki to wynik między innymi siedzącego trybu życia. Oczywiście do tego dochodzą inne czynniki, takie jak zmiany hormonalne. Jednak dobrze je wyeliminować z listy potencjalnych przyczyn poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej – szczególnie kilka dni przez okresem. Podkreśla, że jeśli nie chcemy, żeby podczas okresu męczyły nas bóle menstruacyjne, to już właśnie wtedy powinnyśmy zatroszczyć się o nasze mięśnie i stawy w okolicy miejsc, które nas bolą w czasie okresu. Jak podkreśla Mikołajczyk, przed miesiączką warto postawiać na ćwiczenia, które poprawią ich ruchomość.

Chodzi przede wszystkim o: mięśnie miednicy, stawu krzyżowego i krzyżowo-biodrowego, spojenia łonowego i mięśnia lędźwiowego. Wtedy stawiamy na trening rozciągający i rozluźniający. Możemy na przykład stosować automasaż z wykorzystaniem rollera, ale są też takie ćwiczenia, do których nie potrzebujemy żadnego sprzętu.

– Tego typu ćwiczenia powinny zmniejszyć dolegliwości bólowe. Natomiast jeśli u kogoś nie pojawią się żadne efekty, mimo że je regularnie wykonuje, to trzeba wziąć pod uwagę, jak długo ćwiczy i czy nie potrzebuje udać się do specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego albo osteopaty. Ekspert może sprawdzić, z jakiego powodu występują bóle i pokazać nam, jak możemy wykonywać dane ćwiczenia samodzielnie w domu – mówi Mikołajczyk.

Bóle menstruacyjne – ćwiczenia przed okresem

Poniżej dwa ćwiczenia, które fizjoterapeutka proponuje dla tych z nas, które chcą poprawić ruchomość bolesnych okolic przed okresem.

Ćwiczenie 1.

To ćwiczenie ze względu na pozycję, którą przyjmujesz, nazywane jest „żaba”. Dzięki niemu poprawisz zakres ruchomości w biodrach. Utrzymaj pozycję przez kilka minut. Możesz utrudniać sobie to ćwiczenie przez przesunięcie w bioder w tył. To ćwiczenie jest nieprzyjemne. Możesz odczuwać ból, ale delikatny! Wraz z rozluźnieniem przesuwaj kolana na boki.

Ćwiczenie „żaba” / archiwum prywatne

Ćwiczenie 2.

Tu skupiamy się na mięśniu biodrowo-lędźwiowym oraz mięśniu czworogłowym uda. Przyjmij pozycję ze zdjęcia. Ustaw kolano na macie czy poduszce. Stopę możesz oprzeć o krzesło, łóżko, czy ścianę. Wciągnij brzuch a dokładnie podwiń spojenie łonowe w stronę pępka. Utrzymaj pozycję od kilkunastu sekund nawet do kilku minut. Pamiętaj, po wykonanym ćwiczeniu musisz czuć wyraźne rozluźnienie.

Ćwiczenie na mięsień biodrowo-lędźwiowy i czworogłowy uda

Ćwiczenie na mięsień biodrowo-lędźwiowy i czworogłowy uda / archiwum prywatne

Gimnastyka słowiańska

Bóle menstruacyjne – ćwiczenia w czasie okresu

W czasie samego okresu według fizjoterapeutki Magdaleny Mikołajczyk powinnyśmy postawić na ćwiczenia rozluźniające i takie, które skupiają się na konkretnym obszarze, który nas boli.

Sama miałam bóle okresowe i poradziłam sobie z nimi tak, że rozluźniałam cały czas podbrzusze rękami. Delikatne uciskanie na obolałe miejsce, w połączeniu z ciepłymi okładami, może  być bardzo pomocne – mówi fizjoterapeutka.

Jeśli ktoś ma naprawdę uciążliwe, bolesne miesiączki, to Mikołajczyk poleca zastosować poniższe formy „samopomocy”.

  1. Ciepła kąpiel i okłady z termoforu – mogą przynieść ci ulgę.
  2. Uciskanie bolących miejsc – można uciskać delikatnie bolące miejsce w okolicy podbrzusza (najlepiej w pozycji z punktu 3). Możesz wykonać punktowe uciski, masować w prawą lub lewą stronę kolistym ruchem. Drugim sposobem jest przesuwanie dłońmi okolic podbrzusza w kierunku spojenia łonowego.
  3. Przyjęcie odpowiedniej pozycji – leżenie na plecach ze zgiętymi nogami, lub przyjęcie pozycji embrionalnej w leżeniu na boku ciała – te pozycje powodują zmniejszenie napięcia i ulgę.

Jednak jak podkreśla fizjoterapeutka, najlepiej zapobiegać bólom menstruacyjnym niż reagować na nie, gdy już się pojawią. Dlatego zdecydowanie najlepszą opcją według niej jest wykonywanie ćwiczeń jeszcze przed okresem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?