Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator? Wyjaśnia specjalistka
Nebulizator powinien znaleźć się w każdej apteczce. To najbardziej popularne urządzenie do walki z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Jak wybrać odpowiedni nebulizator? Pisze o tym Anna Bulczak na instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.
Przed nami sezon jesienno-zimowy, kiedy po nebulizator sięga się częściej. Inhalacja przydaje się w szczególności, kiedy w domu mamy malucha, który co rusz przynosi z przedszkola zarazki. Jak zaznacza Anna Bulczak autorka profilu „Zaufaj położnej”, dobrze mieć go pod ręką także podczas takich chorób jak mukowiscydoza czy astma. Warto więc wiedzieć, jak wybrać odpowiedni nebulizator, aby nie zaszkodzić dziecku.
Jak wybrać dobry i bezpieczny nebulizator?
Specjalistka wyjaśnia, że istnieją dwa najważniejsze aspekty przy wyborze nebulizatora. Jest to sposób, w jaki nebulizator wytwarza aerozol oraz wielkość wytwarzanych cząsteczek.
- Aerozol może być wytwarzany na trzy sposoby – pneumatyczny, siateczkowy i ultradźwiękowy. Jaki zaleca Pan Tabletka? Inhalatory pneumatyczne i siateczkowe.
- Wielkość cząsteczek. Dlaczego ma znaczenie? Niewielka ilość dużych czapeczek dostanie się do oskrzeli czy płuc. Zostaną one w jamie ustnej i gardle. Przy częstym stosowaniu np. sterydów lepszym rozwiązaniem są mniejsze cząsteczki. Uniwersalna wielkość cząsteczek to 5-10 µm – tłumaczy specjalistka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę ?
- Frakcja respirabilna – określa jaki procent cząsteczek tworzonych przez nebulizator ma właściwy rozmiar – powinna być > 70 proc.;
- Martwa objętość – ile płynu zostaje w pojemniczku, inaczej ile leku tracimy – wartość powinna być jak najmniejsza!
- Osprzęt i dobre maseczki – ważne, by nebulizator miał zmienną wielkością cząsteczki albo kilka końcówek. Zwróć uwagę czy ma dodatkowy zestaw maseczek, albo możliwość dokupienia. Sprawdź, czy w zestawie jest irygator na zatoki – dodaje ekspertka.
Zaufaj Położnej
„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.
Profil obserwuje obecnie ponad 25 tys. osób.
RozwińPolecamy
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Czym zajmuje się foniatra? Czy badanie u tego lekarza jest bolesne?
Dlaczego kichamy? Poznaj mniej i bardziej znane przyczyny kichania
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
się ten artykuł?