Przejdź do treści

Parathormon (PTH). Jakie są normy hormonu?

Parathormon (PTH) - norma, podwyższony, niski poziom Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Parathormon (PTH) to hormon syntetyzowany przez przytarczyce. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, oddziałując na kości oraz nerki i prowadząc do zwiększenia poziomu wapnia we krwi. Choroby przytarczyc wywołują zmiany w poziomie parathormonu, co prowadzi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Parathormon podwyższony lub za niski może być wykryty dzięki oznaczeniu poziomu tego związku we krwi. 

Parathormon. Co to jest?

Parathormon to hormon polipeptydowy syntetyzowany przez przytarczyce – niewielkie gruczoły rozmieszczone symetrycznie w okolicy tarczycy. Wydzielanie parathormonu regulowane jest przez poziom wapnia w surowicy. Sadkowi stężenia wapnia towarzyszy niemal natychmiastowa synteza omawianego związku. Parathormon, wspólnie z kalcytoniną – hormonem syntetyzowany przez tarczycę – odpowiada za regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Jak dokładnie działa parathormon? Funkcje tego hormonu to m.in.:

  • pobudzenie w kościach osteolizy i resorpcji kości; dzięki temu dochodzi do uwalniania wapnia z tkanki kostnej,
  • pobudzenie resorpcji zwrotnej wapnia w nerkach, dzięki czemu ograniczone zostaje wydalanie wapnia z moczem; jednocześnie parathormon hamuje wydalanie fosforanów,
  • zwiększenie wchłaniania wapnia w jelitach.

Kalcytonina i parathormon to hormony działające antagonistycznie. O ile parathormon wydzielany jest w odpowiedzi na niski poziom wapnia w organizmie, o tyle kalcytonina syntetyzowana jest przy wysokich poziomach wapnia we krwi. A więc analogicznie:

  • skutkiem działania parathormonu jest podwyższenie poziomu wapnia we krwi,
  • kalcytonina obniża poziom wapnia we krwi.

Parathormon. Norma

Prawidłowy poziom parathormonu we krwi to 10-60 pg/ml. Dla odpowiedniej interpretacji wyników konieczna jest także znajomość normy dla wapnia całkowitego – to 8,5-10,5 mg/dl we krwi osoby dorosłej i 8,4-11 mg/dl u dzieci, a norma wydalania wapnia z moczem to poniżej 5 mmol/l w próbce pobieranej przez całą dobę.

Wartości referencyjne różnią się w zależności od wieku pacjenta. Wpływ na nie może mieć także metoda badania próbki krwi. Dlatego z otrzymanymi wynikami zawsze należy się zgłosić do lekarza POZ lub specjalisty z dziedziny endokrynologii, który zlecił wykonanie diagnostyki.

Wysoki parathormon, wapń w normie

Wyniki badań pokazują wysoki poziom parathormonu, ale stężenie wapnia pozostaje w normie? Taki wynik to wskazanie do konsultacji lekarskiej z endokrynologiem, ponieważ może oznaczać rozwijającą się dopiero patologię przytarczyc.

Endokrynolog – na czym polega jego praca?; na zdjęciu kobieta podczas bad ania tarczycy- Hello Zdrowie

Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru parathormonu?

Parathormon podwyższony może prowadzić do hiperkalcemii, czyli stanu, gdy poziom wapnia w organizmie jest powyżej normy.  Z kolei niski parathormon może sugerować hipokalcemię. Patologiom towarzyszą objawy wymienione w poniższej tabeli.

Objawy hiperkalcemii Objawy hipokalcemii
bóle brzucha, nudności, wymioty mrowienie kończyn
zaparcia skurcze mięśni
wielomocz napady duszności
senność problemy z połykaniem
bóle głowy drgawki

Kiedy należy wykonać badanie PTH?

Badanie poziomu parathormonu we krwi wykonywane jest w przebiegu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Poza tym jego poziom oznaczany jest:

  • przy podejrzeniu niedoczynności lub nadczynności przytarczyc,
  • w przebiegu zatrucia witaminą D.

Kiedy jeszcze warto zbadać PTH? Badanie znajduje zastosowanie po operacji usunięcia przytarczyc – dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności zabiegu. Kolejnym wskazaniem do oznaczenia parathormonu PTH jest podejrzenie nowotworów, które mogą wydzielać parathormon.

Przytarczyce – gruczoły przylegające do tarczycy. Jakie mają funkcje?

Jak przebiega badanie parathormonu? Cena

Gdy podejrzewane są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, wówczas należy oznaczyć poziom PTH. Co to za badanie? Oznaczenie poziomu parathormonu wykonywane jest z próbki krwi pobranej na czczo. Wraz z oznaczaniem poziomu PTH, należy jednocześnie zbadać poziom wapnia i fosforanów we krwi, a także w moczu. Tylko wtedy można obiektywnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Ile kosztuje badanie, w którym oznaczany jest parathormon? Cena to około 45-55 zł.

Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy? 

Kiedy parathormon jest podwyższony?

Parathormon podwyższony może towarzyszyć pierwotnej lub wtórnej nadczynności przytarczyc:

Poza tym, przyczynami wysokiego poziomu parathormonu mogą być:

Czym jest gruczolak przytarczyc? Jak go zdiagnozować i leczyć?

Zbyt niski poziom parathormonu, przyczyny

Obniżony poziom parathormonu występuje w niedoczynności przytarczyc. Gruczoły dotknięte stanem zapalnym, procesem nowotworowym czy urazem syntetyzują mniejsze ilości parathormonu. Wówczas niskiemu parathormonowi towarzyszy niski poziom wapnia we krwi, czyli wspominana hipokalcemia.

Bibliografia:

  1. Goyal A. i in., Hypocalcemia, StatPearls 2023.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22355-parathyroid-hormone [23.10.2024].
  3. Khan M., Jose A., Sharma S., Physiology, Parathyroid Hormone, StatPerals 2022.
  4. Sadiq N. M. i in., Hypercalcemia, StatPearls 2024.
  5. Thyroid and Parathyroid Hormones, Endocrine Society, 2022.

Aktualizacja treści: inż. Agata Domagała.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?