Nagła utrata ochoty na seks to częsty problem. Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka
Masz wielką ochotę na seks, lądujesz w łóżku z partnerem lub partnerką i nagle… czujesz, że już ochoty nie masz? „Dobrze jest sobie uświadomić, jakie bodźce działają na nas tak, że nam się absolutnie seksu odechciewa” – zauważa psycholożka Marlena Jaszczak, autorka instagramowego profilu „Intymistka”. Jakie są hamulce w seksie i co zrobić, jeśli się pojawią?
Hamulce w seksie
„Nie mam ochoty na seks, a jak już się pojawi… Byle co jest w stanie wybić mnie z rytmu” – psycholożka Marlena Jaszczak podkreśla, że to kwestia, z którą często zgłaszają się do niej klientki na konsultacje.
„Warto wspomnieć nie tylko o tym, że istnieją różne typy pożądania – spontaniczne i responsywne (występujące w odpowiedzi na pojawienie się bodźca erotycznego, np. namiętnego pocałunku), ale i o tym, że dobrze jest sobie uświadomić, jakie bodźce działają na nas tak, że nam się absolutnie seksu odechciewa” – zaznacza ekspertka.
Zdarza się, że nagle tracisz ochotę na miłosne igraszki, chociaż jeszcze przed chwilą nie mogłaś się ich doczekać? Marlena Jaszczak wyjaśnia, z czego to może wynikać.
Co sprawia, że tracimy ochotę na seks?
Psycholożka wymienia bodźce, które sprawiają, że niespodziewanie może nam się odechcieć seksu.
- Ból w trakcie zbliżenia – jeżeli boli, nie mamy ochoty kontynuować, zatem dobrą decyzją jest zaprzestanie działania, jednak zawsze należy szukać przyczyny bólu.
- Aktywności, na które nie masz ochoty lub których nie lubisz – jeżeli robisz w seksie to, co nie sprawia ci przyjemności, nudzi cię lub wręcz nuży – przestań. „Zakomunikuj drugiej stronie, że być może to nie jest to, na co dzisiaj masz ochotę lub nie chcesz tego robić nigdy więcej. Poszukajcie aktywności, które dają frajdę wam obojgu/obu. Ustalcie, jakie są wasze pragnienia i granice” – podkreśla psycholożka.
- Przestrzeń – wiesz, że trudno ci się skupić na przyjemności, kiedy dookoła panuje bałagan, a w międzyczasie biega po was kot lub pies liże twoją stopę? „Intymistka” podpowiada: w miarę możliwości zadbajcie o to, by wasze otoczenie sprzyjało erotycznym uniesieniom.
- Przeciążona głowa – jeżeli czujesz, że w trakcie seksu myśli uciekają ci do spraw zawodowych czy domowych, psycholożka radzi wypróbowanie patentu ze „zwolnieniem” głowy. Zapisz wszystkie kwestie, które nie dają ci spokoju na kartce, pożegnaj się z nimi na czas bliskości z partnerem/-ką i na spokojnie wróć do nich jak już ochłoniesz po zbliżeniu.
„Dobrym pomysłem jest, by każde z was sporządziło swoją listę hamulców. Możecie je ustawić na osi od 0 do 5, gdzie zero oznacza, że jest to dla mnie neutralne, a 5 – że jak wystąpi ten czynnik, to nici z seksu danego dnia. Wówczas można postawić na inny typ bliskości” – radzi Jaszczak.
A wy jak sobie radzicie z waszymi blokadami lub rozpraszaczami w czasie seksu?
Intymistka, czyli Marlena Jaszczak
Marlena Jaszczak jest dyplomowaną psycholożką. Ukończyła studia podyplomowe „Seksuologia praktyczna” – to najbardziej nowoczesny kierunek dotyczącego seksuologii w Polsce. Jak sama o sobie pisze: „Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności”.
Profil „Intymistka”, który prowadzi psycholożka, z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Obecnie śledzi go ponad 2,2 tys. osób.
RozwińPolecamy
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
WHO alarmuje: Nastolatki uprawiają seks bez zabezpieczenia. „Zbieramy gorzkie owoce zaniedbania edukacji seksualnej”
Renata Orłowska: „My, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy wykluczane nawet przez grupy, które same walczą z wykluczeniem”
się ten artykuł?