Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
„Noworodek po narodzinach jest poddawany różnym działaniom profilaktycznym. Zabieg Credego, szczepienia ochronne, czy podanie witaminy K to normalne procedury okołoporodowe” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie farmeceutka Anna Wyrwas, znana w sieci jako Będąc Młodym Farmaceutą. Dlaczego jednak niektórzy rodzice rezygnują z zastrzyku witaminy K dla dziecka? W jakim celu się ją podaje?
Pierwsza doba po porodzie
Pierwsze szczepienia noworodka wykonuje się już w ciągu 24 h po urodzeniu, zanim dziecko wyjdzie ze szpitala do domu. Ponadto mały człowiek zostaje poddany badaniom oraz działaniom profilaktycznym.
Zabieg Credego, szczepienia ochronne, czy podanie witaminy K to normalne procedury okołoporodowe – tłumaczy farmaceutka Anna Wyrwas.
Ekspertka zaznacza jednak, że niektórzy rodzice, którzy są przeciwni szczepieniom, odmawiają również podania dziecku zastrzyku witaminy K.
Dlaczego tak się dzieje?
Może dlatego, że rodzice utożsamiają zastrzyk z witaminą K ze szczepieniem ochronnym. A to są przecież dwie różne, acz równie ważne sprawy. Łączy je jedynie forma podania leku – zastrzyk – dodaje specjalistka.
Witamina K – dlaczego podaje się ją noworodkom?
Jak wyjaśnia farmaceutka, podanie zastrzyku witaminy K noworodkowi jest bardzo ważne. Może mieć bowiem wpływ na jego zdrowie a nawet życie. Dlaczego dziecko po porodzie potrzebuje witaminy K?
Nowonarodzone dzieci mają niski swój własny jej poziom i dlatego są w grupie ryzyka krwawień – tłumaczy Wyrwas i dodaje – Najpoważniejszym skutkiem niedoboru jest krwawienie do mózgu. Tego się boimy.
Farmaceutka tłumaczy, że profilaktyczne podanie 1mg witaminy K noworodkowi w zastrzyku domięśniowym zapobiega krwawieniom, które grożą przy niedoborze tej witaminy. Dalsza suplementacja nie jest już w tym kierunku potrzebna.
Czy można odmówić podania zastrzyku z witaminą K noworodkowi?
Rodzice mają prawo odmówić podania zastrzyku z witaminą K swojemu dziecku w szpitalu. „Tylko czemu narażać dziecko na takie ryzyko?” – alarmuje Wyrwas.
W przypadku odmowy rodzice będą mieli problem, bo teoretycznie można podawać tę witaminę doustnie, ale zalecany preparat nie jest ogólnodostępny w aptekach w Polsce.
Istnieje możliwość sprowadzenia go na import docelowy, ale potrwa to tyle, że najprawdopodobniej noworodek przestanie już być noworodkiem – wyjaśnia ekspertka.
Będąc Młodym Farmaceutą
Informacje publikowane na profilu „Będąc Młodym Farmaceutą”, który prowadzi farmaceutka Anna Wyrwas, w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo, gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół.
Jej profil na Instagramie śledzi obecnie ponad 28 tys. osób. Jak sama podkreśla, walczy na nim z pseudonauką, a także zamieszcza ciekawe anegdotki i ciekawostki z życia farmaceuty.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
„Social media babies” buntują się przeciw rodzicom. Magda Bigaj: przyzwyczailiśmy się, że „dzieci można używać”
się ten artykuł?