Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy
– Projekt „Covidowy pakiet pomocowy Mlekiem Mamy” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet w ciąży i mam małych dzieci w dobie pandemii COVID-19. Chciałyśmy przekazać im rzetelne źródło wiedzy w pigułce: informacje o ciąży i porodzie oraz o karmieniu naturalnym w tym szczególnym czasie – tłumaczy Marlena Świrk z Fundacji Mlekiem Mamy.
Kobiety spodziewające się dziecka oraz matki mają prawo czuć się w dobie pandemii zdezorientowane.
– W pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa sytuacja kobiet w okresie okołoporodowym była niepewna. Lekarze mieli za mało danych na temat wirusa. Wiele zaleceń było sprzecznych, a niektóre budziły duże wątpliwości. Brakowało ogólnodostępnych, rzetelnych informacji na temat wpływu koronawirusa na ciążę, poród, zdrowie dziecka i karmienie mlekiem matki, prawdopodobnie stąd stosowane zalecenia były „na wyrost” – opowiada Marlena Świrk.
Karmienie piersią jest bezpieczne
Od marca, czyli od wybuchu epidemii w Polsce, Fundacja Mlekiem Mamy próbuje rozwiać wątpliwości ciężarnych oraz matek. A pytań jest i było mnóstwo. Czy zakażona koronawirusem kobieta powinna urodzić przez cesarskie cięcie? Czy karmiąc piersią niemowlę, zarazi je wirusem? Czy porody rodzinne są możliwe? Czy używanie laktatorów w dobie pandemii jest bezpieczne? Czy zakażona matka może kangurować dziecko? To tylko niektóre z wątpliwości.
– Kobiety ciężarne zaczęły bać się nadchodzącego momentu porodu – nie kryje Marlena Świrk. – Zdawałyśmy sobie sprawę, że poprzez jeden artykuł nie dotrzemy do wszystkich zainteresowanych tematem matek karmiących piersią lub odciągniętym mlekiem. Zależało nam również, aby zwrócić uwagę medyków wspierających kobiety w okresie okołoporodowym, że karmienie piersią jest bezpieczne.
Fundacja Mlekiem Mamy wiedzę dotyczącą bieżących zaleceń czerpała z doniesień medycznych publikowanych m.in. w internetowej bazie danych PubMed. Fundacja współpracuje z Centrum Nauki o Laktacji i w tej kwestii również obie organizacje podjęły wspólne działania. Potem dołączyła Fundacja Bank Mleka Kobiecego, a także położne oraz lekarze różnych specjalizacji. W efekcie powstał nieformalny zespół ekspertów, którego prace koordynowała dr Magdalena Nehring-Gugulska z CNoL.
– Owocem pracy zespołu były wytyczne dotyczące bezpiecznego pozyskiwania mleka, przechowywania, karmienia dzieci w czasie pandemii. Zostały one opublikowane między innymi na portalu Medycyna Praktyczna (mp.pl) oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia – wymienia Marlena Świrk.
Najważniejsze zagadnienia okołoporodowe tworzą „Covidowy pakiet pomocowy Mlekiem Mamy” – cykl darmowych podcastów publikowanych w każdy wtorek (ostatni zaplanowany jest na pierwszy tydzień stycznia). Wszystkie podcasty dostępne są w internecie.
Podcastów można posłuchać na platformie podcastowej, na stronie Fundacji Mlekiem Mamy oraz na YouTube. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach Programu „wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez BORIS w partnerstwie z MCPS.
Nie izolować noworodka od matki
Marlena Świrk przyznaje, że w dobie pandemii na porodówkach i oddziałach ginekologicznych panuje chaos. Na początku listopada Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała pismo do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wyrażające sprzeciw wobec zaleceń dotyczących odgórnego rozłączania zakażonych matek z noworodkami na etapie wypisu ze szpitala. Jak zauważa Fundacja Mlekiem Mamy, w wyniku sprzecznych zaleceń i braku wsparcia ze strony personelu medycznego wiele matek jest zmuszonych karmić sztucznym pokarmem. Również Fundacja Rodzić po Ludzku zwraca uwagę, że izolacja matki od dziecka nie sprzyja naturalnemu karmieniu.
– Pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia w wielu szpitalach noworodki nadal są izolowane od matek i matki nie mają zapewnionego wsparcia ani w karmieniu piersią, ani swoim mlekiem. Mleko matek, o ile je odciągają, często jest wylewane, a dzieci karmione są sztucznie – mówi Świrk.
Fundacja Mlekiem Mamy tłumaczy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej na wyposażeniu szpitali powinny znajdować się laktatory.
– W obecnej sytuacji epidemicznej zapewnienie profesjonalnych laktatorów kobietom, które rodzą dzieci i z różnych powodów nie karmią ich bezpośrednio z piersi, powinno być priorytetowym zadaniem w opiece okołoporodowej. Przy czym laktatory te powinny mieć najwyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku używania ich przez kobiety chore na COVID-19 – dodaje nasza rozmówczyni. Rozporządzenie to jednak wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2022 roku. – Na razie szpitale nie są przygotowane do spełnienia tego przepisu i nie mają wsparcia finansowego rządu w tej kwestii – sumuje Marlena Świrk.
Polecamy
„Twarzy dziecka nie pokaże, ale gołego cycka już tak”. Na karmiącą piersią aktorkę wylał się hejt
Doda o karmieniu piersią w miejscach publicznych: „Jest milion sposobów, żeby się zasłonić”
Zapalenie piersi podczas karmienia to problem wielu młodych mam
Kourtney Kardashian skrytykowana za zdjęcie z laktatorem. „Takie jest życie” – napisała
się ten artykuł?