„Nie kocham mamy”. Jak radzić sobie z przykrymi słowami dziecka? Radzi psycholożka Dominika Słowikowska
Gdy słyszymy od naszych ukochanych dzieci, że nas nie kochają, nie lubią, nie chcą nas znać – jest to dla nas bardzo bolesne przeżycie. Jednak czy powinnyśmy takie słowa brać do siebie? I jak na nie zareagować? Podpowiada psycholożka Dominika Słowikowska.
„Te komunikaty nie są wymierzone w nas”
„Nie lubię cię!”, „Nie kocham mamy!”, „Nie chcę taty!”, „Idź sobie!” – jak często zdarzyło ci się usłyszeć takie słowa od swojego dziecka?
„Jeśli słyszałaś tego typu słowa od swojego malucha, to doskonale wiesz jak trudno się tego słucha i jak bardzo jest to przykre. Jednak kiedy kolejny raz coś takiego będzie miało miejsce, chciałabym, abyś przypomniała sobie kilka prostych prawd” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Dominika Słowikowska.
Ważne jest, żeby uświadomić sobie przede wszystkim, że przykre słowa, które padają z ust dziecka, nie są wymierzone w nas. Maluch nie ma na celu sprawienia ci przykrości. Skąd więc biorą się takie komunikaty? Jest kilka powodów:
- małe dzieci nie panują nad swoimi trudnymi emocjami;
- małe dzieci dopiero uczą się znaczenia słów i form komunikacji;
- takie słowa to najprostsza reakcja dziecka na naszą decyzję, związaną zazwyczaj z odmową lub zakazem;
- dzieci często wyrażają swoje emocje za pomocą mocnych słów, ponieważ brakuje im jeszcze odpowiednich określeń;
- dziecko chce pokazać, jak jest mu z czymś zwyczajnie źle.
Jak reagować na przykre słowa od dziecka?
Dominika Słowikowska podkreśla, że gdy słyszymy od dziecka słowa, które nas bolą, potrzebna jest nam duża dawka dystansu i umiejętność czytania między wierszami.
Jaka powinna być nasza reakcja w takich sytuacjach? To zależy. Psycholożka zwraca uwagę na to, że tak samo jak w przypadku przeklinania przez dzieci, musimy sprawdzić, co wzmacnia, a co wycisza dane zachowanie, bo często jest to kwestia indywidualna.
„Możesz ignorować i czekać aż samo minie. Bo minie. Ja jednak zachęcam, aby nazywać dziecku ten ukryty komunikat: 'Złościsz się, bo….’, 'Jest ci smutno, bo….’, 'Słyszę, że jest ci trudno z tym, że…’. Możesz też rozbudować ten komunikat mówiąc np. 'Zdenerwowałeś się, bo nie pozwoliłam ci… Wiesz, wolałabym usłyszeć, że się na mnie złościsz z tego powodu, a nie że mnie nie kochasz’ ” – radzi ekspertka.
A ty jak radzisz sobie z przykrymi słowami, które padają z ust twojego dziecka? Przeczekujesz czy reagujesz?
Pomogę Ci Mamo
Pomogę Ci Mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską – coacha, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny oraz mamę Miłosza. Jej konto obserwuje ponad 12 tys. użytkowników. „Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców” – tak siebie opisuje. Oprócz profilu na Instagramie, tworzy też treści na swoim blogu o takiej samej nazwie.
Rozwiń„Moje wykształcenie i osobiste doświadczenie przerodziło się w zawodowe zajęcie – inicjatywę ‚Pomogę Ci Mamo’. Powstała ona z połączenia miłości do dzieci, niesamowitego zainteresowania tym, co drzemie w głowach takich małych ludzi oraz z szacunku do mam, które moim zdaniem wykonują najcięższą pracę na świecie” – podkreśla psycholożka.
Zobacz także
„Autyzm – wystarczy zrozumieć”. Ucz się tolerancji w najnowszej kampanii mówiącej o spektrum autyzmu
„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków
„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci
Polecamy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
się ten artykuł?