6 zaskakujących rzeczy, na które możesz mieć uczulenie
Czy można być uczulonym na… własny pot? Otóż tak! Ale to niejedyny nieoczywisty „alergen”. Oto lista zadziwiających rzeczy, na które niektórzy reagują alergicznie.
Z badań prowadzonych w ramach projektu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że w naszym kraju alergia to poważny problem, który dotyczy prawie połowy (42-45 proc.) mieszkańców. Najczęściej uczulają nas białka roztoczy kurzu domowego, a zaraz po tym pyłki. Jesteśmy świadomi, że uczulać może też jedzenie i zwierzęta domowe. Ale są też rzeczy, które mogą wywołać nieoczekiwaną reakcję organizmu, a nigdy byśmy ich o to nie podejrzewali.
Nasienie
Oprócz alergii na lateks używany w prezerwatywach (wtedy warto zastąpić je poliuretanowymi lub zdecydować się na inną formę antykoncepcji) można mieć uczulenie na… nasienie partnera. Według danych naukowców z Uniwersytetu z Cincinnati alergia ta dotyka przede wszystkim młodych kobiet (20-, 30-latek), a z tego ponad 40 proc. doświadcza objawów (to m.in. swędzenie, pieczenie i obrzęk narządów płciowych) niebawem po rozpoczęciu życia seksualnego.
Większość kobiet uczulonych na nasienie ma też inne alergie. Co zrobić? Można czekać, aż minie, stosować (nielateksowe) prezerwatywy albo próbować leczenia. Istnieją terapie odczulające, które polegają na podawaniu rozcieńczonego nasienia dopochwowo lub niewielkich jego ilości w zastrzykach.
Pocałunki
Niektóre buziaki mogą być naprawdę zabójcze. Kiedy mamy zagrażającą życiu alergię pokarmową, przekonajmy partnera, żeby unikał jedzenia uczulających nas pokarmów. I to raczej na stałe, bo – jak twierdzą naukowcy z American College of Allergy, Asthma and Immunology z Phoenix – nawet po wielu godzinach, po dokładnym umyciu zębów i wypłukaniu jamy ustnej można przenieść alergen.
W literaturze medycznej opisano nawet przypadek kobiety uczulonej na arachidy, której nieświadomy partner jadł orzeszki arachidowe przed pocałunkiem. Kobieta miała silną reakcję alergiczną – wstrząs anafilaktyczny, który niestety skończył się dla niej tragicznie. I choć tak dramatyczne historie to rzadkość, dobrze pamiętać, że uczulenie może wywołać nawet niewielki kontakt z alergenem.
Pot
Swędzące bąble z czerwoną obwódką to może być objaw uczulenia na własny pot. Pokrzywka cholinergiczna jest rzadkim zaburzeniem i wynika ona z uczulenia na acetylocholinę – neuroprzekaźnik wpływający na produkcję potu. Według alergologa prof. Edwarda Rudzickiego pokrzywka cholinergiczna najczęściej atakuje młodych mężczyzn w wieku 15-25 lat. Wyzwalają ją m.in. uprawianie sportu, wysoka temperatura i stres, czyli czynniki sprzyjające poceniu się.
Krwisty stek
Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt zauważyli, że tysiące ludzi w południowo-wschodniej części stanu Tennessee w USA miały ciężkie reakcje alergiczne na mięso, w tym wysypkę, wymioty, biegunkę i kłopoty z oddychaniem. Alergia na mięso? Nie do końca. Okazało się, że objawy uczulenia mają tylko osoby, które ukąsił specyficzny rodzaj kleszcza.
Pajęczak wprowadzał do organizmu człowieka substancję, która znajduje się też w czerwonym mięsie. Ukąszenie wywołuje odpowiedź układu immunologicznego, który postrzega substancję jako ciało obce i zaczyna wytwarzać przeciwciała. Przez to po ugryzieniu krwistego steku czy burgera może zrobić się nieprzyjemnie.
Dotyk
Według szacunków American Academy of Dermathology na pokrzywkę dermograficzną cierpi około 3 proc. ludzi. Podrapanie, ucisk lub potarcie skóry sprawiają, że pojawiają się na niej wypukłe ślady. Po krótkim czasie – od kilkunastu sekund do kilku minut – od zadziałania bodźca odwzorowują rys dotyku, tak jakby ktoś dosłownie „pisał” po ciele. Zmiany utrzymują się do kilku godzin.
W skrajnych przypadkach może je wywołać nawet szorstkie ubranie czy podanie ręki. Według ekspertów Mayo Clinic przyczyna schorzenia nie jest znana, ale mogą je wyzwalać infekcje, silny stres i niektóre leki (np. penicylina). Pokrzywkę dermograficzną leczy się środkami antyhistaminowymi, niekiedy steroidami.
Telefon komórkowy
Jeśli mamy wysypkę w okolicy uszu i szyi, to sprawdźmy, czy w naszym telefonie komórkowym nie ma elementów z niklu. Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w ciągu trzech lat zbadali ponad 28 tys. 7- i 8-letnich uczniów szkół podstawowych oraz 16- i 17-letnich licealistów. Okazuje się, że u co drugiego dziecka występuje uczulenie na co najmniej jedną substancję chemiczną.
Najczęściej właśnie na nikiel. Występuje on w wielu rzeczach, m.in.: biżuterii, guzikach, suwakach, sprzączkach i monetach. Jedynym sposobem na uniknięcie swędzącej wysypki jest unikanie alergenu. Wykwity można łagodzić natłuszczającymi maściami.
Polecamy
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
Co to są alergeny i jakie są ich rodzaje? Poznaj wielką ósemkę
się ten artykuł?