Przejdź do treści

Leki na tarczycę można przyjmować na noc? Dlaczego niektórzy pomimo leków wciąż czują się źle? Wyjaśniają autorki „Ogarnij Hashimoto”

Kobieta leży na łóżku
Leki na tarczycę można przyjmować na noc? Dlaczego niektórzy pomimo leków wciąż czują się źle? Wyjaśniają autorki "Ogarnij Hashimoto"/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroby tarczycy są dość trudne do leczenia, ponieważ samopoczucie chorej zależy od wielu czynników. Osoba z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą musi być pod stałą kontrolą lekarza oraz zażywać odpowiednio dobrane leki. O czym należy pamiętać, przyjmując leki na tarczycę, by te działały w stu procentach? Czy można brać je na noc zamiast z samego rana? Wyjaśniają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”.

Dlaczego czasem leki na tarczycę nie działają?

Leczenie chorej tarczycy polega przede wszystkim na naprawianiu skutków, które poczyniła, a także na ustabilizowaniu samej pracy tarczycy. Terapia bazuje więc na podawaniu hormonów regulujących działanie tarczycy. Dawki przyjmowanych leków zależą od stopnia zaawansowania choroby, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Czasem bywa tak, że chora osoba pomimo zażywania leków, wciąć nie czuje się dobrze.

Jak przyjmować leki na tarczycę?

  • 30 proc. hormonu tarczycy nie wchłania się nawet wtedy, kiedy był zażyty na czczo!
  • ponad 50 proc. osób przyjmujących hormony nadal czuje się źle

Z czego to wynika?

  • zbyt mała odległość między zażyciem hormonu, a posiłkiem. Optymalnie 1,5h!
  • picie kawy do pierwszego posiłku
  • popijanie tabletki innym płynem niż woda (herbata, kawa, zioła, sok)
  • interakcja z pożywieniem – zbyt dużo błonnika, nabiał (ze względu na wapń), owoce (np. winogrona, grapefruit) i niektóre warzywa (np. soja)
  • przyjmowanie suplementów do śniadania (np. żelazo, wapń)

– wyjaśniają autorki „Ogarnij Hashimoto”.

Przyjmowanie leku na tarczycę na noc

Najczęściej rekomenduje się zażywanie leków na tarczycę z samego rana. Bywa to jednak dość uciążliwe, ponieważ leki należy przyjmować na czczo oraz przez pewien czas po ich zażyciu wstrzymać się z posiłkiem.

Hormon można przyjmować również na noc. Ważne, aby wtedy być też „na czczo”, czyli minimum 3-4 godziny po ostatnim posiłku.

Część osób wybiera ten sposób ze względu na wygodę. Wiele z nich odczuło również poprawę w samopoczuciu – tłumaczą autorki wpisu.

Wójcik i Bogucka zaznaczają jednak, że podstawą dobrego samopoczucia przy chorobach tarczycy są nie tylko leki. Warto zadbać także o odpowiedni sen i regenerację, ruch, suplementację oraz wspierające środowisko.

kobieta w wannie

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Boguska – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych. Do grupy wsparcia „Ogarnij Hashimoto” na Facebooku należy 13 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?