Staw Choparta i Lisfranca – budowa, funkcje, leczenie urazów
Stawy Choparta i Lisfranca są złożonymi stawami stopy. Staw Choparta łączy kości stępu – skokową i łódkowatą oraz piętową i sześcienną. Staw Lisfranca przebiega między kośćmi stępu i śródstopia. Urazy w obrębie obu tych struktur są trudne w diagnostyce i często pozostają nierozpoznane, choć ich adekwatne leczenie stanowi podstawę zapobiegania powikłaniom. Chirurdzy znają stawy Choparta i Lisfranca jako jedne z możliwych poziomów amputacji stopy.
Co to jest staw Choparta i staw Lisfranca?
Staw Choparta (inaczej nazywany stawem poprzecznym stępu) jest strukturą w kształcie litery S, która przecina stopę poziomo, łącząc ze sobą dwa rzędy kości stępu. Należy do stawów złożonych.
Staw Lisfranca (inaczej staw stępowo-śródstopny) znajduje się bliżej przodu stopy niż staw Choparta, przebiega niemal równolegle do niego. Znajduje się między kośćmi stępu i śródstopiem.
Budowa stawu Choparta i Lisfranca
Staw Choparta zlokalizowany jest przed przednią powierzchnią kości piszczelowej i strzałkowej. Tworzą go stawy łączące kość skokową i łódkowatą (staw skokowo-łódkowy, który charakteryzuje się większą mobilnością) oraz kość piętową i sześcienną (staw piętowo-sześcienny).
Staw Lisfranca stanowi połączenie kości stępu (kości klinowatych, łódkowatej i sześciennej), z pięcioma kośćmi śródstopia.
Funkcje stawu Choparta i Lisfranca
Staw Choparta charakteryzuje się wysokim stopniem mobilności. Umożliwia m.in. obrót tylnej części stopy w czasie, gdy przednia jej część pozostaje nieruchoma na ziemi. Razem ze stawem skokowo-piętowym uczestniczy w ruchach inwersji (odwracania) i ewersji (nawracania) stopy. Ważną funkcją stawu Lisfranca jest natomiast udział w stabilizacji łuku stopy.
Zwichnięcie stawu Choparta i Lisfranca
Przy zwichnięciach stawu Choparta dochodzi do przemieszczenia kości łódkowatej i sześciennej do środka i ku górze w stosunku do kości skokowej. Na skutek zwichnięcia stawu Lisfranca następuje przemieszczenie kości śródstopia w kierunku grzbietowym lub podeszwowym (zgodnie z kierunkiem działania siły urazu). Uszkodzenia powstają najczęściej w wyniku przygniecenia lub upadku z wysokości.
Objawy i diagnostyka zwichnięcia stawu Choparta i Lisfranca
Do objawów zwichnięcia w stawach Choparta i Lisfranca należą:
- ból, który nasila przy staniu, chodzeniu lub próbach odepchnięcia się ze stopy dotkniętej urazem,
- obrzęk,
- zasinienie na grzbietowej i podeszwowej części stopy.
W diagnostyce zwichnięcia stawów Choparta i Lisfranca, oprócz badania fizykalnego, wykorzystuje się testy obrazowe, przede wszystkim rentgen, a przypadku dalszych wątpliwości również rezonans magnetyczny. Rozpoznanie urazów w obrębie tych stawów często okazuje się trudne. Szacuje się, że w 20-40 proc. przypadków lekarzom nie udaje się prawidłowo rozpoznać uszkodzenia stawu Choparta.
Leczenie zwichnięcia stawu Choparta i Lisfranca
Leczenie stawu Choparta i Lisfranca po zwichnięciu opiera w większości przypadków się na niezwłocznym nastawieniu i unieruchomieniu. W przypadku stawu Choparta stosuje się z reguły opatrunek gipsowy, który unieruchamia okolicę urazu na okres około dwóch miesięcy. Zwichnięcie stawu Lisfranca wymaga założenia podłużnika gipsowego, który obejmuje stopę i goleń. Czas unieruchomienia w tym przypadku wynosi zazwyczaj sześć-osiem tygodni.
Zarówno w przypadku zwichnięcia stawu Choparta, jak i stawu Lisfranca rzadko pojawia się konieczność przeprowadzenia leczenia operacyjnego.
Powikłania po zwichnięciu stawów Choparta i Lisfranca nie rozwijają się często, ale mogą stanowić duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Zalicza się do nich:
- zmiany zwyrodnieniowe stawów stopy,
- znaczne dolegliwości bólowe,
- upośledzenie wydolności chodu.
Amputacja w stawie Choparta i Lisfranca
Stawy Choparta i Lisfranca są poziomami, na których chirurdzy mogą przeprowadzić amputacje kończyny dolnej. Zabiegi najczęściej wykonywane są u pacjentów z powikłaniami cukrzycy.
Kikut pozostawiony po amputacji na wysokości stawu Lisfranca na ogół umożliwia chodzenie bez protezy – do poruszania się wystarcza but ortopedyczny z usztywnioną podeszwą i wkładką, która uzupełnia przodostopie. Amputacja na poziomie stawu Choparta wiąże się zwykle z koniecznością rozleglejszego protezowania stopy.
Bibliografia:
- Sokołowska-Pituchowa J. (red.) (2011) Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- American Academy of Orthopaedic Surgeons Lisfranc (Midfoot) Injury.
- Kutaish H., Drittenbass L., Assal M. (2017) Injuries to the Chopart joint complex: a current review, European Journal of Orthopaedic Surgery & Traumatology, 27: 425-431.
- Gaździk T. S. (red.) (2010) Ortopedia i traumatologia. Tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- Noszczyk W. (red.) (2007) Chirurgia tętnic i żył obwodowych, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Polecamy
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
Dla kogo jest opieka paliatywna i na czym polega?
Czym jest artroskopia i kiedy się ją wykonuje?
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?