Nie ma zainteresowania szczepionkami przeciw grypie. Większość z nich wyląduje na śmietniku?
W aptekach i hurtowniach od dawna nie ma szczepionek przeciw sezonowej grypie. Mają je dla personelu szpitale, ale większość dawek trafi na śmietnik – pisze „Rzeczpospolita”. Jak wskazuje gazeta, rodacy obecnie są zainteresowani szczepieniem przeciwko COVID-19 a nie grypie, choć w Polsce szczyt sezonu grypowego przypada na okres od stycznia do marca.
Szczepionki przeciw grypie do kosza
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w wielu aptekach szpitalnych, które otrzymały darmowe (sfinansowane przez rząd) szczepionki dla swojego personelu medycznego, zalegają niewykorzystane dawki. W artykule wskazano, że część szpitali zwróciła już nadmiar do Agencji Rezerw Materiałowych.
„Będziemy je zwracać zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia” – powiedziała gazecie kierowniczka apteki szpitalnej szpitala klinicznego w Warszawie.
Problem w tym, jak pisze dziennik, że zwrot niewykorzystanych szczepionek przez szpitale w lutym tak naprawdę jest jednoznaczny z wyrzuceniem ich do kosza.
Spadek zainteresowania szczepieniami
„Aktualnie obserwujemy znaczny spadek zainteresowania pacjentów szczepionkami przeciw grypie. Przede wszystkim dlatego, że część z nich już się zaszczepiła. Zapytania o te preparaty pojawiają się sporadycznie” – oznajmił rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.
Jak przyznaje w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Zdrowia, za pośrednictwem portalu dla szpitali złożono zamówienia na ponad 240 tys. szczepionek przeciwko grypie.
Wiele znaków zapytania
„Nie posiadamy informacji, ile z nich nie zostało wykorzystanych i pozostaje w magazynach aptek szpitalnych” – dodaje resort.
MZ podkreśla, że szpitale „miały możliwość zredukowania zamówienia jeszcze przed otrzymaniem szczepionek bądź całkowitą rezygnację z nich„. Ale tylko „niewielka część podmiotów zdecydowała się na zgłoszenie Ministerstwu Zdrowia czy Agencji Rezerw Materiałowych wcześniejszej rezygnacji z zamówienia”.
Ministerstwo nie wie obecnie, ile osób się zaszczepiło. Stwierdzenie tego „będzie możliwe dopiero po sezonie szczepień. Takie dane zbiera PZH” – odpowiada resort. Rzeczniczka Państwowego Zakładu Higieny Anna Dela cytowana przez „Rz” przyznaje jednak, że nie posiada takich danych.
Szczepienie przeciw grypie – kto powinien się zaszczepić?
Kto powinien się zaszczepić? Istnieje grupa osób, dla których zrobienie tego powinno być priorytetem. Są to:
- kobiety w ciąży i planujące ciążę,
- osoby w wieku powyżej 65. roku życia,
- wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą (np. astmę, nadciśnienie, cukrzycę, POCHP)
- osoby, które pracują w dużych skupiskach ludzkich (np. pracownicy supermarketów),
- personel medyczny,
- osoby pracujące w oświacie,
- dzieci,
- osoby z najbliższego otoczenia chorego pacjenta, który z różnych powodów nie może przyjąć szczepionki.
Polecamy
Trwa jeden z najcięższych sezonów grypowych. Tak źle nie było od ponad dziesięciu lat
Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę
Nie tylko katar i gorączka, ale także duże ryzyko zgonu. Grypa zbiera śmiertelne żniwo
Chcesz ubiegać się o odszkodowanie za niepożądane skutki szczepienia? Wyjaśniamy, jak to zrobić
się ten artykuł?