Czy można spać w soczewkach kontaktowych? Optometrystka odpowiada
Nosisz soczewki kontaktowe? Zastanawiasz się, czy możesz w nich spać? Chociaż na rynku istnieją firmy, które zapewniają, że sen w ich soczewkach jest bezpieczny dla naszych oczu, optometrystka Justyna Nater ma na ten temat inne zdanie. Dlaczego? O tym pisze w swoim poście na Instagramie.
Soczewki kontaktowe
Każdy, kto chociaż raz zamienił okulary na soczewki kontaktowe, wie jak wielka jest to różnica. Soczewki, w porównaniu do okularów, nie parują, nie trzeba ich nieustannie przecierać i nie ma szans, by wygięły się przy nieprawidłowym ściąganiu. Nie oznacza to jednak, że soczewki kontaktowe to same plusy. Niewskazane jest np. to, by w nich spać.
Tematem zajęła się Justyna Nater, optometrystka, na swoim profilu „Dbaj o wzrok” na Instagramie.
„Jak to w końcu jest z tym spaniem w soczewkach kontaktowych? Można? Czy nie można? Nie powinno się. Soczewki jednodniowe zakładamy rano, zdejmujemy wieczorem. Soczewki o przedłużonym trybie noszenia, np. tygodniowe lub miesięczne, zakładamy i zdejmujemy codziennie rano i wieczorem, dodatkowo je myjąc (tak, soczewki się myje). Umycia wymaga również pojemnik na soczewki, który dobrze jest wymieniać przy każdej wymianie płynu do soczewek – mniej więcej raz na miesiąc” – wyjaśnia ekspertka.
Dlaczego nie należy spać w soczewkach?
Justyna Nater dodaje, że nie należy spać w soczewkach kontaktowych między innymi dlatego, że powierzchnia oka, rogówka potrzebuje tlenu.
„Oczywiście kiedy zamykamy oczy, już powieki ograniczają jego dostęp do oka, ale soczewka dokłada nam na powierzchni dodatkową warstwę. Niedobór tlenu w rogówce może powodować jej neowaskularyzację, czyli wrastanie naczyń krwionośnych. Dlaczego? Dlatego, że skoro rogówka potrzebuje tlenu, to naczynia krwionośne chcą go jej dostarczyć” – tłumaczy ekspertka.
Justyna Nater dalej pisze o tym, jak ważna jest poranna higiena brzegów powiek.
„Wspominamy często o tych tak zwanych 'śpiochach’, czyli o tym, co możecie zobaczyć w kącikach oczu i na brzegach powiek, po przebudzeniu. Oko się oczyszcza ze wszystkiego, co się nagromadziło na jego powierzchni w ciągu dnia i nocy. Z osadów i zanieczyszczeń. Zostawiając na noc soczewki na oczach, bardzo utrudniacie im to oczyszczanie, co może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet stanów zapalnych” – wyjaśnia optometrystka.
I apeluje:
„Nie śpijcie w soczewkach kontaktowych, bez względu na to, czy mają, czy nie mają w nazwie 'dzień/noc’. Spanie w soczewkach jest dozwolone tylko w określonych sytuacjach, np. jeśli stosujemy ortokorekcję lub soczewka pełni rolę opatrunku. Ale każdorazowo decyzja o spaniu w soczewkach musi być podjęta przez specjalistę i odpowiednio częściej przez niego monitorowana na wizytach kontrolnych”
„Dbaj o wzrok”
Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”.
Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów. Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje niemal 15 tys. osób.
RozwińPolecamy
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność. Co to za przypadłość?
Oferują trwałą zmianę koloru oczu. Specjaliści ostrzegają: to może skończyć się utratą wzroku
Zespół Alporta, czyli choroba genetyczna z poważnymi powikłaniami
Migrena oczna atakuje narząd wzroku. Co ją charakteryzuje?
się ten artykuł?