Przejdź do treści

Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna

Kobieta z kwiatem
Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna/ Pexels, fot. Daria Sannikova
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nietrzymanie moczu i zaburzenia dolnego odcinka dróg moczowych są dla wielu osób dość krępujące. „To ważny temat, bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię” – pisze na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Wyjaśnia, na co w szczególności należy zwrócić uwagę w trakcie mikcji.

Problemy z mikcją

Oddawanie moczu to ważna kwestia, od której zależy nasz komfort życia. Problemy z dolnym odcinkiem dróg moczowych dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy jednak kobiet (przykładowo na nietrzymanie moczu powyżej 80 roku życia cierpi co druga kobieta i co trzeci mężczyzna). Większość osób, które obserwują zaburzenia przy oddawaniu moczu, nie zgłaszają się jednak z nimi do lekarza. Jak alarmuje na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Katarzyna Galińska, to duży błąd.

To ważny temat bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię – pisze ekspertka.

Problemy z mikcją należy starać się zdiagnozować. Tylko wtedy istnieje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia. A powodów – jak i zaburzeń – może być wiele.

Potrzebna jest diagnostyka, bo przyczyn może być bardzo dużo. Na przykład mogą to być konsekwencje zarówno obniżenia narządów rodnych, wzmożonego czy obniżonego napięcia w obrębie dna miednicy, czy brak w synergii mięśni przepony, brzucha i dna miednicy. U każdego taka terapia będzie wyglądała inaczej – wyjaśnia Galińska.

Na co zwrócić uwagę, oddając mocz?

Ekspertka wymienia, co powinno nas zaniepokoić w trakcie mikcji:

  • subiektywnie słaby strumień moczu odbierany jako wolniejszy w porównaniu do wcześniejszych mikcji ,
  • rozproszony strumień moczu,
  • przerywany strumień moczu w trakcie mikcji,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu – potrzeba parcia,
  • wysiłek w trakcie, w rozpoczęciu lub zakończeniu mikcji,
  • wyciek kropelkowy – wydłużona faza końcowa – kropelkowe oddawanie moczu.

Jak zaznacza Galińska, w każdym z powyższych przypadków należy skonsultować się z urologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który rozpozna przyczynę problemu i wdroży potrzebne leczenie.

kobieta trzyma się za brzuch

Katarzyna Galińska – kim jest?

Katarzyna Galińska to certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, certyfikowana Instruktorka – Body Control Pilates oraz mgr fizjoterapii. Profil specjalistki na Instagramie z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego, to źródło wielu merytorycznych postów. Fizjoterapeutka stara się także pomagać swoim obserwującym, odpowiadając na wiele nurtujących pytań związanych z dolegliwościami kobiecymi. Obecnie profil Katarzyny Galińskiej obserwuje niemal 20 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?