Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna
Nietrzymanie moczu i zaburzenia dolnego odcinka dróg moczowych są dla wielu osób dość krępujące. „To ważny temat, bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię” – pisze na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Wyjaśnia, na co w szczególności należy zwrócić uwagę w trakcie mikcji.
Problemy z mikcją
Oddawanie moczu to ważna kwestia, od której zależy nasz komfort życia. Problemy z dolnym odcinkiem dróg moczowych dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy jednak kobiet (przykładowo na nietrzymanie moczu powyżej 80 roku życia cierpi co druga kobieta i co trzeci mężczyzna). Większość osób, które obserwują zaburzenia przy oddawaniu moczu, nie zgłaszają się jednak z nimi do lekarza. Jak alarmuje na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Katarzyna Galińska, to duży błąd.
To ważny temat bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię – pisze ekspertka.
Problemy z mikcją należy starać się zdiagnozować. Tylko wtedy istnieje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia. A powodów – jak i zaburzeń – może być wiele.
Potrzebna jest diagnostyka, bo przyczyn może być bardzo dużo. Na przykład mogą to być konsekwencje zarówno obniżenia narządów rodnych, wzmożonego czy obniżonego napięcia w obrębie dna miednicy, czy brak w synergii mięśni przepony, brzucha i dna miednicy. U każdego taka terapia będzie wyglądała inaczej – wyjaśnia Galińska.
Na co zwrócić uwagę, oddając mocz?
Ekspertka wymienia, co powinno nas zaniepokoić w trakcie mikcji:
- subiektywnie słaby strumień moczu odbierany jako wolniejszy w porównaniu do wcześniejszych mikcji ,
- rozproszony strumień moczu,
- przerywany strumień moczu w trakcie mikcji,
- trudności w rozpoczęciu oddawania moczu – potrzeba parcia,
- wysiłek w trakcie, w rozpoczęciu lub zakończeniu mikcji,
- wyciek kropelkowy – wydłużona faza końcowa – kropelkowe oddawanie moczu.
Jak zaznacza Galińska, w każdym z powyższych przypadków należy skonsultować się z urologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który rozpozna przyczynę problemu i wdroży potrzebne leczenie.
Katarzyna Galińska – kim jest?
Katarzyna Galińska to certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, certyfikowana Instruktorka – Body Control Pilates oraz mgr fizjoterapii. Profil specjalistki na Instagramie z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego, to źródło wielu merytorycznych postów. Fizjoterapeutka stara się także pomagać swoim obserwującym, odpowiadając na wiele nurtujących pytań związanych z dolegliwościami kobiecymi. Obecnie profil Katarzyny Galińskiej obserwuje niemal 20 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy
się ten artykuł?