Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
Kąpiel kwasowęglowa to zabieg, który wykorzystywany jest najczęściej w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia. Jak się okazuje, jego zastosowanie jest jednak o wiele szarsze. Najczęściej przeprowadzany jest on w uzdrowiskach i sanatoriach. Na czym polega kąpiel kwasowęglowa? Jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania? Odpowiadamy.
- Czym jest kąpiel kwasowęglowa?
- Kąpiel kwasowęglowa sucha
- Kąpiel kwasowęglowa mokra
- Kąpiel kwasowęglowa – wskazania i przeciwwskazania
- Kąpiel kwasowęglowa – działanie
- Kąpiel kwasowęglowa – skutki uboczne
- Kąpiel kwasowęglowa w domu
- Kąpiel kwasowęglowa – jak się przygotować?
- Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra – cena
Czym jest kąpiel kwasowęglowa?
Kąpiel kwasowęglowa to jeden z zabiegów leczniczych, który dobrze wpływa m.in. na układ krążenia i problemy z nadciśnieniem. Podczas takiej kąpieli wykorzystuje się wodę z podwyższoną zawartością dwutlenku węgla, który wchłaniany jest przez układ oddechowy i skórę. Dzięki temu zmniejsza się stężenie produktów przemiany materii, glukozy i cholesterolu we krwi. Można wyróżnić dwa rodzaje kąpieli kwasowęglowej: suchą (gazową) i mokrą.
Kąpiel kwasowęglowa sucha
Sucha kąpiel kwasowęglowa to alternatywa dla mokrych tego typu kąpieli. Odbywa się ona w przeznaczonych do tego, niewielkich pomieszczeniach lub też kapsułach ze specjalnymi otworami na głowę. Pacjent nie musi się w nich rozbierać i napełniać wodą wanny – wystarczy, że w nich usiądzie, a ciało będzie poddawane ekspozycji na działanie dwutlenku węgla. Sucha kąpiel to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i którym czynności wchodzenia i wychodzenia z wanny przysparzają trudności. Co więcej, to dobra propozycja dla osób z mniejszą tolerancją na zimno. Czas takiego zabiegu wynosi najczęściej 20 minut.
Kąpiel kwasowęglowa mokra
Aby skorzystać z mokrej kąpieli kwasowęglowej, należy wejść do specjalnie przygotowanej wanny. Znajdująca się w niej woda nasycona jest dwutlenkiem węgla, za którego dostarczanie odpowiedzialny jest specjalny dozownik. Sam dwutlenek węgla pozyskuje się do takich zabiegów z kilku źródeł, a najczęściej – z naturalnych źródeł gazowych. Tego rodzaju kąpiel jest krótsza niż sucha i trwa zwykle od 6 do 15 minut. Aby przyniosła odpowiednie efekty, należy wchodzić do wanny od dwóch do czterech razy w tygodniu, jednak w jednej serii nie należy przekraczać 15 zabiegów.
Kąpiel kwasowęglowa – wskazania i przeciwwskazania
Najczęstsze wskazania do kąpieli kwasowęglowej to:
- problemy z krążeniem obwodowym,
- bardzo niskie ciśnienie,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca (we wczesnym stadium),
- schorzenia reumatyczne (w tym reumatoidalne zapalenie stawów),
- choroba Raynauda,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- zapalenia i dolegliwości bólowe stawów kończyn,
- otyłość,
- nerwica,
- schorzenia układu oddechowego (w tym astma i alergia),
- nadpotliwość stóp,
- mózgowe porażenie dziecięce.
Główne przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowej to:
- ciężka anemia,
- epilepsja,
- ciąża,
- miesiączka,
- nowotwory płuc i nerek,
- niewydolność oddechowa,
- niewydolność krążeniowa,
- transplantacje i dializy nerek,
- miażdżyca naczyń wieńcowych serca,
- hemofilia,
- choroby związane z niską krzepliwością krwi,
- stan po świeżym zawale mięśnia sercowego.
Kąpiel kwasowęglowa – działanie
Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra mają podobne działanie. Przede wszystkim rozszerzają one naczynia krwionośne, dzięki czemu łatwiej o wymianę między płynem zewnątrzkomórkowym a krwią – to z kolei poprawia elastyczność naczyń. Kąpiele kwasowęglowe pozytywnie wpływają również na żylaki oraz problemy z krążeniem, które związane są z cukrzycą. Zwiększają ukrwienie kończyn dolnych, a dzięki temu, że pobudzają krążenie, zapobiegają powstawaniu stopy cukrzycowej. Dobrze oddziałują także na przemianę materii, zmniejszając stężenie cholesterolu i glukozy w osoczu.
Nie można zapomnieć o wpływie kąpieli kwasowęglowej na układ krążenia. Obniża ona ciśnienie krwi oraz częstość akcji serca. Poprawie ulega również dzięki niej przepływ wieńcowy krwi. Aby uzyskać takie efekty, potrzebna jest jednak seria zabiegów. Ponadto, kąpiel kwasowęglowa poprawia nastrój i ma działanie relaksujące. Pomaga także w przypadku problemów ze snem. Co więcej, zapewnia ona lepszą wentylację płuc. Warto pamiętać, aby nie łączyć tego typu kąpieli z innymi zabiegami leczniczymi, a przynajmniej odczekać po niej kilka godzin.
Kąpiel kwasowęglowa – skutki uboczne
W przypadku suchej kąpieli kwasowęglowej mogą pojawić się niewielkie skutki uboczne. U niektórych osób występują bóle i zawroty głowy, sporadycznie zdarzają się również zasłabnięcia.
Kąpiel kwasowęglowa w domu
Niektórzy z nas nie lubią spędzać czasu w uzdrowiskach. Niestety, trudną zrobić kąpiel kwasowęglową we własnym domu. Po pierwsze, kąpiel taka wymaga dostępu do wód kwasowęglowych o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla. Co prawda, można je wytworzyć sztucznie, jednak potrzebne są do tego odpowiednie saturatory. W przypadku suchej kąpieli kwasowęglowej także potrzebne są specjalistyczne urządzenia. Tymczasem nie są one tanie i trzeba umieć je obsługiwać. Dlatego dużo prościej jest się wybrać na zabieg w uzdrowisku.
Kąpiel kwasowęglowa – jak się przygotować?
Jak się przygotować do kąpieli kwasowęglowej? Przede wszystkim trzeba przyjść na zabieg bez biżuterii, zegarków i telefonów komórkowych. Należy też wcześniej dokładnie umyć i osuszyć skórę, aby nie pozostały na niej ślady środków pielęgnacyjnych. W przypadku mokrej kąpieli można przebywać w stroju kąpielowym, natomiast w przypadku suchej – w odzieży wierzchniej.
Ważne jest, aby podczas mokrej kąpieli ograniczyć wykonywanie ruchów. Dochodzi wówczas do strącania pęcherzyków gazu ze skóry, co z kolei wywołuje uczucie chłodu. Sama wanna powinna być przykryta w taki sposób, aby wystawała z niej tylko i wyłącznie głowa. Po zakończeniu zabiegu nie trzeba używać ręcznika, warto po wyjściu z wanny chwilę odczekać, aż skóra naturalnie wyschnie. Przez kolejne 30-45 minut dobrze jest odpocząć i nie wykonywać żadnych aktywności.
Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra – cena
Cena kąpieli kwasowęglowej suchej w uzdrowisku wynosi średnio od 18 do 25 zł. Podobnie wyglądają ceny kąpieli mokrej. Ceny te dotyczą najczęściej zabiegów trwających około 10-20 minut.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4749108/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11247140/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14108375/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19069795/
Zobacz także
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach
„Szczotkując ciało na sucho, przyspieszamy samooczyszczanie się organizmu. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a z organizmu szybko zostają usunięte toksyny”
Polecamy
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
Kąpie dzieci w środę i niedzielę. „Jak często wolno im myć zęby? Raz w tygodniu?” – komentują internauci
Jessica Biel o dziwnym przyzwyczajeniu: „Kocham jeść i pić pod prysznicem”. Ale czy to na pewno zdrowy nawyk?
się ten artykuł?