Garbienie się negatywnie wpływa na organizm. Jakie ćwiczenia wykonywać?
Garbienie się to powszechny problem, który niesie za sobą szereg niekorzystnych skutków. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do utrwalonych zmian w układzie kostnym, przykurczów mięśniowych, a nawet dysfunkcji narządów wewnętrznych. Dowiedź się, jakie działania warto podjąć, aby zredukować ten problem.
Garbienie się, czyli okrągłe plecy
O garbieniu się mówimy wówczas, gdy dochodzi do nadmiernego pogłębienia kifozy piersiowej i w efekcie zaokrąglenia górnej części pleców. Zgarbiona postawa osłabia mięśnie grzbietu oraz powoduje przykurcze w obrębie klatki piersiowej. Można wtedy zaobserwować nadmierne wysunięcie głowy ku przodowi i związane z tym napięcie mięśni szyi, a także opadanie ramion w dół, co prowadzi do osłabienia barków.
Dlaczego się garbimy?
Niewłaściwy nawyk zgarbionej postawy u wielu osób budowany jest już od lat dziecięcych. Na zgarbioną sylwetkę wśród najmłodszych mogą mieć wpływ choroby m.in. krzywica spowodowana niedoborem witaminy D, a także choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), w której przebiegu dochodzi do martwicy i obumierania trzonów kręgowych. Bardzo często garbienie jest wynikiem deficytu aktywności fizycznej, a także długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas nauki, korzystania z komputera, czy jazdy samochodem. Jedną z mniej oczywistych przyczyn garbienia się mogą być problemy z narządami wewnętrznymi np. choroby jelit, zgaga, czy refluks. Osoby borykające się z przykrymi objawami tych schorzeń bardzo często nieświadomie przybierają skuloną postawę.
Garbienie się – skutki
Zgarbiona postawa przyczynia się do szeregu niekorzystnych następstw. Wśród wymieniamy:
- dolegliwości bólowe kręgosłupa: szczególnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym,
- bóle między łopatkami,
- sztywność karku, napięciowe bóle głowy,
- ograniczona ruchomość przepony: spłycenie oddechu i pojawiające się duszności,
- problemy z równowagą,
- problemy trawienne będące wynikiem ucisku na jamę brzuszną,
- utrwalone wady postawy: np. skolioza,
- dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Do jakiego lekarza udać się z problemem garbienia?
Jeśli u dziecka lub u siebie zauważamy problemy ze zgarbioną postawą, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do ortopedy. Specjalista po wykonaniu odpowiednich testów i zleceniu badań obrazowych będzie w stanie określić stopień deformacji.
Najczęściej niezbędnym elementem leczenia jest wdrożenie ćwiczeń korekcyjnych, wzmacniających i rozciągających. Dobrze w tym celu udać się na konsultację do fizjoterapeuty. U niektórych osób konieczny może być specjalny gorset ortopedyczny na garbienie się, który redukuje nacisk na kręgosłup i pomaga utrzymywać odpowiednią postawę.
-
Jak się nie garbić? Ćwiczenia na zgarbione plecy
Odpowiednio dobrane ćwiczenia na garbienie się zapobiegają pogłębianiu się wady. Warto wdrożyć je jak najwcześniej, gdy tylko zauważymy nawyk zgarbionej postawy i zaokrąglenie pleców. Aby przyniosły one efekty, należy poświęcić na nie kilkanaście minut każdego dnia. Oto przykładowe ćwiczenia:
- Plank (deska) – ćwiczenie wzmacnia w szczególności mięśnie brzucha, pleców i ramion. Polega ono na utrzymaniu ciała przez ok. 30 sekund w linii prostej, opierając się na przedramionach i palcach stóp.
- Odciąganie ramion przy użyciu taśm oporowych – ćwiczenie wzmacnia mięśnie grzbietu. Pozycja wyjściowa polega na ustawieniu się w lekkim rozkroku (stopy na szerokość barków). Trzymając taśmę oporową obiema rękami wyciągniętymi przed siebie, powoli przesuwamy ramiona na boki, naciągając taśmę. W tej pozycji wytrzymujemy kilka sekund.
- Wznoszenie rąk i nóg – pozycja wyjściowa to leżenie na brzuchu, następnie wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce oraz nogi. Wytrzymujemy w tej pozycji przez ok. 10-20 sekund, powtarzamy ok. 15 razy.
Dobrym treningiem na świadomą korekcję jest korygowanie nieprawidłowych ustawień poszczególnych części ciała przed lustrem: cofnięcie głowy i szyi w tył, ściągnięcie łopatek, obniżenie barków oraz delikatne wciągnięcie brzucha.
Równie ważne w budowaniu prawidłowej postawy jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Przede wszystkim należy zadbać o ergonomię pracy – odpowiednio wyprofilowany fotel, ustawienie wysokości biurka i monitora pozytywnie wpłynie na poprawę sylwetki. Warto również zaopatrzyć się w odpowiedni materac i poduszkę do spania.
Bibliografia:
- Singla D., Vegar Z., Association Between Forward Head, Rounded Shoulders and Increased Thoracic Kyphosis: A Review of the Literature, Journal of Chiropractic Medicine 2017 [dostęp: 3.07.2024]
- Lewandowski J., Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, Edra J. Johnson, 2018.
- Michael A., Bogduk N., i in., Biomechanika bólu kręgosłupa, DB Publishing, 2010.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Chcesz cieszyć się mobilnością ciała na starość? Siadaj w ten sposób!
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
Czym jest spowodowany ucisk na worek oponowy? Czy to groźne?
Nastawienie kręgosłupa – czy taka terapia manualna leczy ból?
się ten artykuł?