Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie
O mięśnie dna miednicy dbać powinny szczególnie kobiety. Istnieje wiele ćwiczeń, dobrze też jest aktywować mięśnie ćwiczeniami głosowymi. Jak je wykonać? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.
Mięśnie dna miednicy
Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne? Podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze, odbyt oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne i stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego. Wpływają więc na prawidłowe funkcjonowanie niemalże całego organizmu. Co za tym idzie, nie tylko są odpowiedzialne m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy, ale i oddziałują na poprawną postawę ciała.
Kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tej partii mięśni poprzez ciążę i poród, ale także w skutek zbyt obciążającego treningu siłowego, częstej pracy za biurkiem, nieprawidłowej postawy, czy nieodpowiednich czynności toaletowych.
Jakie są konsekwencje osłabienia tych mięśni? Może dojść do obniżenia szyjki macicy i macicy, ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytu u odbytnicy, co prowadzi do przykrych konsekwencji takich jak: niemożność wypróżnienia do końca, uczucia pełności w pochwie czy bólu podczas stosunku.
Aktywacja dna miednicy głosem
Bardzo ważne jest, by odpowiednio ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Najlepiej robić to pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego. Można jednak pomóc sobie także w prosty sposób. Ciekawą taktykę na aktywację dna miednicy przedstawiła na swoim profilu na Insagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
„Pokazywałam nieraz i zachęcałem was do różnych wizualizacji podczas ćwiczeń dna miednicy, co pomaga bardziej zaangażować mięśnie do pracy” – pisze ekspertka.
Włodarczyk poleca aktywację miednicy… głosem. Jak to zrobić?
Przyjmij wygodną dla siebie pozycję, najlepiej w leżeniu na plecach z lekko ugiętymi kolanami, pod które włożysz poduszki:
- na wydechu wymawiaj głośno CHIIIIII,
- na wydechu wymawiaj głośne i mocno wibrujące w buzi OMMM
– tłumaczy Pani Fizjotrener.
Specjalistka dodaje także, aby pamiętać, że są to dwa różne ćwiczenia. Każde z nich należy robić na wydechu, ponieważ aktywują inny rodzaj włókien mięśniowych.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińZobacz także
„Kobiety cierpią w zaciszu własnej łazienki”. O tabu cewki moczowej rozmawiamy z ginekolożką dr Hanną Szwedą
Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie
„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy
Polecamy
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
Czym grozi złamanie miednicy? To bardzo niebezpieczny uraz
Mięśnie dna miednicy – fakty i mity na ich temat. Dlaczego są ważne?
„W przypadku urazów okołoporodowych kluczowe jest, żeby leczenie wdrożyć jak najwcześniej. To może oszczędzić wielu kobietom 20 lat dolegliwości, cierpienia i wstydu” – mówi dr n. med. Katarzyna Borycka
się ten artykuł?