Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!
Dzisiejszy styl życia powoduje, że pozycja naszego ciała staje się coraz bardziej zamknięta. Koniec końców jest to zabójcze nie tylko dla kręgosłupa, ale także całego ciała. Jak sobie pomóc? Ćwiczeniami! Oto nasze podpowiedzi.
Mamy dla was zestaw ćwiczeń, na który warto postawić. Tym razem zwracamy uwagę na poprawę mobilności barków oraz odciążenie i rozluźnienie kręgosłupa w części lędźwiowej.
Ćwiczenie 1.
Ustaw pod plecami (na linii łopatek) trzy poziomo postawione klocki. Oprzyj się o nie, a następnie przenieś ręce za siebie. Pośladki w trakcie wykonywania ćwiczenia powinny być na macie. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 2.
Ustaw pod lędźwiami klocek, drugi ustaw pod głową. Rozluźnij kręgosłup i szyję, ugnij nogi w kolanach. Ramiona ustaw wzdłuż ciała. Wykonując kilka głębokich wdechów i wydechów – postaraj się otworzyć klatkę piersiową. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 3.
Wykonaj małą modyfikację ćwiczenia powyżej. Dodaj wyciągnięcie ramion w tył – złap się za łokcie i obniż je tyle, ile jesteś w stanie. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 4.
Połóż się na macie na plecach i podłóż pod odcinek lędźwiowy klocek w pozycji pionowej. Oprzyj stopy stabilnie o podłoże (ustaw je na szerokość bioder). Wykonując kilka głębokich wdechów i wydechów, postaraj się otworzyć klatkę piersiową. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 5.
Wykonaj modyfikację poprzedniego ćwiczenia. Unieś dodatkowo nogę, przyciągając kolano do klatki piersiowej. Wykonując kilka głębokich wdechów i wydechów, postaraj się otworzyć klatkę piersiową. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 6.
Ćwiczenie, które poza rozciąganiem odcinka piersiowego kręgosłupa, pomoże także popracować nad barkami. Ustaw klocki przed sobą i połóż na nie dłonie. Z pozycji klęku podpartego wyciągnij się, próbując zbliżyć klatkę piersiową do podłoża. Wytrzymaj 20 sekund i powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 7.
Zrób modyfikację. Zostaw jedną rękę wyciągniętą do przodu. Podeprzyj bok głowy o klocek, a drugie ramię wyciągnij w bok (pod klatką piersiową). W pozycji klęku ważne jest to, by między udem a łydką był kąt 90 stopni. Postaraj się wyciągać w pozycji do przodu, rozciągając kręgosłup. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie na każdą stronę.
Ćwiczenie 8.
Ustaw się w pozycji klęku podpartego (między udem a łydką powinien być kąt prosty). Przed sobą ustaw dwa klocki do jogi i połóż na nie łokcie. Schowaj głowę między ramiona i staraj się wyciągnąć w barkach. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund, biorąc wdech nosem i pogłębiając delikatnie zakres z wydechem. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Polecamy
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
„Bądź bardzo uważna na to, czy idziesz siku przed treningiem, w trakcie i zaraz po. Bo są to niepokojące objawy” – apeluje Pani Fizjotrener
„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam
się ten artykuł?