WHO: przepracowanie doprowadziło do ponad 745 tys. zgonów w ciągu roku
Nowe badanie WHO wykazało, że praca powyżej 55 godzin tygodniowo może stanowić „poważne zagrożenie dla zdrowia”. Setki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu długich godzin pracy, a pandemia może pogorszyć sytuację.
745 tys. zgonów rocznie z przepracowania
Jak podaje WHO, w sumie ponad 745 tys. osób zmarło w ciągu roku z przepracowania. Według statystyk u 398 tys. osób zgon nastąpił z powodu udaru spowodowanego przez nadgodziny i 347 tys. osób z powodu chorób serca.
Raport z badania został opublikowany w czasopiśmie Environment International. Czytamy w nim, że osoby pracujące co najmniej 55 godzin tygodniowo są narażone na około 35 proc. wyższe ryzyko udaru i 17 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Współpracując z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO), WHO odniosła się do chorób występujących wśród 488 milionów ankietowanych osób, które pracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo. Standardowe godziny pracy różnią się w zależności od kraju, jednak na całym świecie zazwyczaj nie przekraczają 48 godzin tygodniowo.
„Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając rządy, przedsiębiorstwa i pracowników do znalezienia sposobów ochrony zdrowia pracowników.
Pandemia sprawia, że dłużej pracujemy?
Dane nie obejmują ubiegłego roku, w którym pandemia COVID-19 wpędziła krajowe gospodarki w kryzys i zmieniła sposób pracy milionów ludzi. Globalne badanie, które WHO nazywa pierwszym tego rodzaju, dotyczy 2016 roku. Już wtedy zauważono jednak, że liczba osób pracujących „po godzinach” wynosiła 9 proc. ogółu ludności świata i wciąż rosła. Pandemia i związana z nią praca zdalna prawdopodobnie znacznie przyspieszy ten trend.
„Praca zdalna stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą” – powiedział Ghebreyesus i dodał – „Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do zmniejszenia skali lub zaprzestania działalności w celu zaoszczędzenia pieniędzy, a osoby, które nadal są na liście płac, w końcu pracują dłużej”
Badanie wykazało również, że największe obciążenia zdrowotne wynikające z przepracowania występują u mężczyzn i pracowników w wieku średnim lub starszych. W ujęciu regionalnym najbardziej narażeni na ryzyko byli mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej i regionu zachodniego Pacyfiku. Najmniej narażeni byli mieszkańcy Europy.
Zobacz także
„Jeśli szef ma ochotę zostawać po godzinach, jest to jego zdrowie psychiczne. Ty martw się swoim”. O zagrożeniach wynikających z pracy „po godzinach” mówi psycholog Jadwiga Grech
Adrenalina – kiedy jest korzystna, a kiedy destrukcyjna dla organizmu?
Pracoholizm – jak rozpoznać problem i jakie są jego przyczyny?
Polecamy
Bóle głowy – rodzaje, objawy, diagnostyka. Co oznacza ból z tyłu głowy a co ból w skroniach?
Astma zawodowa – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku
„Neurastenia to bardzo podstępna choroba”. W szczególności grozi nam w czasie pandemii
się ten artykuł?