Dławica mikronaczyniowa – przyczyny, objawy i leczenie
Dławica mikronaczyniowa to postać choroby niedokrwiennej serca, w której występuje charakterystyczny ból dławicowy. Dolegliwości bólowe zlokalizowane są za mostkiem i najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym. Prawidłowa diagnostyka choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec powstawaniu poważnych powikłań zdrowotnych. U chorych z dławicą mikronaczyniową stosuje się leczenie farmakologiczne oraz zaleca zmianę stylu życia.
Co to jest dławica mikronaczyniowa?
Dławica mikronaczyniowa to schorzenie, w którym dochodzi do zaburzenia funkcjonowania mikrokrążenia wieńcowego. Choroba ta do 2013 roku zaliczana była do kardiologicznego zespołu X. Dziś termin dławica mikronaczyniowa używa się w odniesieniu do chorych, u których dysfunkcja mikrokrążenia prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Schorzenie to występuje u 10-20 proc. osób z dławicą piersiową. Najczęściej chorują kobiety w okresie około- lub pomenopauzalnym. U kobiet w średnim i starszym wieku może dochodzić do usztywnienia tętnic oraz przerostu lewej komory, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia i skrócenia czasu rozkurczu naczyń.
Przyczyny dławicy mikronaczyniowej
Przyczyn występowania bólu dławicowego upatruje się m.in. w:
- nieprawidłowym funkcjonowaniu komórek śródłonka, do czego przyczynia się nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, palenie tytoniu, hipercholesterolemia i insulinooporność,
- spadku biodostępności tlenku azotu oraz wzroście stężenia endoteliny 1,
- spadku poziomu estrogenu,
- nadmiernemu uwalnianiu adenozyny, która bierze udział w pobudzaniu receptorów bólowych,
- wzroście napięcia w układzie współczulnym,
- nadwrażliwości na ból.
Objawy dławicy mikronaczyniowej
Głównym objawem dławicy mikronaczyniowej jest ból w klatce piersiowej o charakterze dławicowym. Pacjenci określają go jako palący, piekący, promieniujący do żuchwy lub w stronę brzucha. Najczęściej występuje po wysiłku, ale może też pojawić się w spoczynku. U wielu pacjentów ból pojawia się w godzinach nocnych – między północą a wczesnym rankiem. Trwa od 10 minut do nawet godziny. Czasem u chorych obserwuje się zaburzenia i napady lękowe. Dławica mikronaczyniowa może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca.
Diagnostyka dławicy mikronaczyniowej
W rozpoznaniu dławicy mikronaczyniowej bierze się pod uwagę obecność zamostkowego bólu dławicowego o czasie trwania dłuższym niż 10 minut, zmiany w zapisie EKG oraz diagnostykę różnicową, która polega na eliminacji chorób przebiegających z bólem w klatce piersiowej. Badania EKG w większości przypadków daje prawidłowe wyniki, jednak czasem może ujawnić nieprawidłowości w postaci obniżenia odcinka ST, co wskazuje na ból powstający z przyczyn sercowych. Ważnym badaniem jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, którą przeprowadza się na ergometrze rowerowym lub ruchomej bieżni. Obciążenie wysiłkiem może być na tyle męczące, że niektórzy pacjenci nie są w stanie ukończyć badania.
Trzecim rodzajem badania jest scyntygraficzna próba obciążeniowa, w czasie której obserwuje się ubytki perfuzji. Ponadto przeprowadza się koronarografię, czyli badanie angiograficzne tętnic wieńcowych. Ta inwazyjna metoda pozwala na ocenę drożności światła naczyń. W ostatnim czasie zaczęto też wykorzystywać badanie rezonansem magnetycznym, które umożliwia obserwację zaburzeń ukrwienia mięśnia sercowego.
Leczenie i rokowania w dławicy mikronaczyniowej
W dławicy mikronaczyniowej stosuje się leczenie objawowe. Nitrogliceryna wykorzystywana w farmakoterapii dławicy piersiowej nie jest skuteczna w dławicy mikronaczyniowej, dlatego konieczne jest inne podejście terapeutyczne. U wszystkich pacjentów zaleca się przyjmowanie statyny obniżającej poziom cholesterolu we krwi oraz kwasu acetylosalicylowego o działaniu przeciwzakrzepowym. Beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) oraz antagonisci receptora angiotensyny (ARB) wykorzystywane są w terapii zaburzeń przepływu krwi w naczyniach mikrokrążenia, natomiast blokery kanału wapniowego podaje się u osób z dysfunkcją tętniczek mikrokrążenia.
Zalecana jest modyfikacja stylu życia, w tym rzucenie palenia papierosów, wprowadzenie odpowiedniej diety (rekomendowana jest dieta śródziemnomorska), redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. U osób z dławicą mikronaczyniowa siedmioletnie przeżycie szacuje się na poziomie 90 proc. Mimo leczenia objawy choroby mogą się utrzymywać i utrudniać codzienne funkcjonowanie, co niestety znacząco pogarsza jakość życia chorych.
Bibliografia:
- Özkan HS, Kayıkçıoğlu M. Pathophysiology, clinical features and treatment of microvascular angina: a review. Turkish Med Stud J 2020;7(3):154-8.
- Gaetano Lanza i wsp., “‘Primary’ Microvascular Angina: Clinical Characteristics, Pathogenesis and Management”, Interv Cardiol. 2018 Sep; 13(3): 108–111.
- Piotr Gajewski, Andrzej Szczeklik, „Interna Szczeklika”, MP 2017.
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Proste badania krwi pomogą przewidzieć ryzyko zawału. Nawet 30 lat wcześniej
się ten artykuł?