Przejdź do treści

Mózg a upał. Dlaczego przez odwodnienie słabiej myślimy? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

Kobieta
Co dzieje się z mózgiem w czasie upału i dlaczego przez odwodnienie słabiej myślimy? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W wyniku przebywania w wysokich temperaturach skuteczność rozwiązywania zadań poznawczych może ulec obniżeniu o 16 proc.” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie psycholożka dr Milena Marczak. Ekspertka tłumaczy, co dzieje się z mózgiem w trakcie upałów.

Upał a mózg

Organizm człowieka składa się w 60–70 proc. z wody, której potrzebuje do życia niemal jak powietrza. Kiedy więc na dworze panuje upał, warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo się pocimy. Im człowiek więcej się poci, tym szybciej dochodzi do odwodnienia. Jednocześnie też traci się wiele mikroelementów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

„Zaczęły się upały, a ja wyjaśnię, o co chodzi z piciem większej ilości wody i czy jest to nam potrzebne do szczęścia” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka dr Milena Marczak.

W jaki sposób wysokie temperatury oddziałują na nasz mózg? Wystarczy nawet lekkie odwodnienie, by mózg gorzej pracował, na co jesteśmy narażeni właśnie w czasie upału. Ekspertka w swoim wpisie wyjaśnia, że przede wszystkim objawia się to tym, że mamy problem z rozwiązywaniem zadań.

„Najpierw fakty z badań naukowych: analizy działania mózgu przeprowadzone z wykorzystaniem fMRI w Stanford Institute of Technology wykazały, że w wyniku przebywania w wysokich temperaturach skuteczność rozwiązywania zadań poznawczych może ulec obniżeniu o 16 proc.! – tłumaczy.

słońce

Marczak wymienia, że w trakcie upałów wolniej dostrzegamy docierające do nas bodźce, dłużej je analizujemy, a reagowanie na nie jest opóźnione. W efekcie jakość naszej pracy jest obniżona oraz popełniamy więcej błędów.

„Przykłady z życia:

  • prowadzisz samochód – masz wolniejszy czas reakcji a piesi są wszędzie,
  • zamawiasz obiad w restauracji – długo nie możesz się skupić i zdecydować, co zjeść,
  • praca – nie dociera do ciebie wszystko, co się dzieje dookoła” – dodaje.

Ponadto może dojść do obniżenia nastroju, zmęczenia, napięcia czy podenerwowania.

Co dzieje się w mózgu w czasie odwodnienia?

Psycholożka zaznacza, że w czasie odwodnienia zachodzą w mózgu reakcje, które są odpowiedzialne za powyższy stan.

„Interesujące jest to, że wskutek odwodnienia, komory mózgu wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym ulegają poszerzeniu. Klinicyści wnioskują, że struktura mózgu nie powinna mieć wpływu na jakość naszego funkcjonowania poznawczego. Natomiast przy odwodnieniu aktywujemy większą ilość obszarów korowych, co może skutkować obniżeniem jakości naszej pracy” – podsumowuje.

Psycholog w medycynie

Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii.

Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Jest autorką artykułów w czasopismach naukowych i książkach. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych.

Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 5 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?