Przejdź do treści

Jak bezpiecznie przechowywać leki i suplementy? Farmaceutka wymienia najważniejsze zasady

Leki
Jak bezpiecznie przechowywać leki i suplementy?/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieodpowiednio przechowywane leki mogą stracić swoje właściwości lecznicze lub nam zaszkodzić. O jakich zasadach należy pamiętać i w jakich warunkach trzymać leki? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas. 

Zasady bezpiecznego przechowywania leków

W jaki sposób należy przechowywać leki, by nic im się nie stało? Problem ten na tapet wzięła farmaceutka Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako „Będąc młodym farmaceutą”. Umieszczenie leków w nieodpowiednich miejscach może spowodować, że te nie zadziałają lub wręcz zaszkodzą. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie wymieniła najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, by leki zachowały swoje właściwości lecznicze.

  • Zawsze sprawdzajcie w ulotce preparatu w jakiej temperaturze bezpiecznie przechowywać dany preparat.
  • Najgorsze, co możecie zrobić, to przechowywać leki w kuchni i łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno. Nie trzymajcie ich też na parapecie, ani w nasłonecznionych miejscach. Najlepszym miejscem dla leków jest np. zamykana szafka nocna w sypialni przy podłodze, z dala od promieni słonecznych (o ile nie macie ogrzewania podłogowego). W ostateczności sprawdzić się też może wyniesienie apteczki do piwnicy – zwłaszcza w upał.
  • Lek termolabilny (szczepionka, insulina, niektóre antybiotyki, itd.) musi być przechowywany w lodówce, najlepiej na środkowej półce (nie na drzwiczkach!) i nie może przylegać do ścianki lodówki. Taki preparat po zakupie najlepiej przewozić do domu w pojemnikach termoizolacyjnych czy mini-lodówkach. Na krótkie dystanse sprawdzą się też termotorebki, które można nabyć w aptekach.
  • Bardzo złym miejscem na trzymanie jakichkolwiek leków jest auto. Trzymanie ich w takiej rozgrzanej puszce jest beznadziejnym pomysłem, podobnie zresztą jak kupowanie leków opalających się w blasku promieni słonecznych za kioskową szybą.
  • Gdy są upały raczej wstrzymajcie się z kupowaniem leków z aptek/sklepów internetowych. Chyba, że firma zapewnia dobre warunki przewożenia leków (zapewnia tzw. zimny łańcuch dostaw). A paczkomat i leki to na serio średnie połączenie.
  • Regularnie róbcie przeglądy swoich apteczek i zwracajcie uwagę na daty ważności oraz na to jak wygląda dany lek. Czy kapsułki się nie rozpuściły, czy syrop nie wygląda podejrzanie, a czopki nie wypłynęły z kuwetek – wyjaśnia Wyrwas.
Na zdjęciu: Kobieta z pomalowanymi paznokciami wkłada do roześmianych ust gumę. Czeka ją operacja i zastanawia się, czy żucie gumy przed zabiegiem jest wskazane, czy raczej niedozwolone.

Leki a upał

Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy mieć leki przy sobie, a na dworze panuje upał? Najlepiej przechowywać je w odpowiedniej, ciemnej kosmetyczce. Warto także zwrócić uwagę na przewożenie leków w trakcie podróży. Nie należy trzymać ich w nagrzanym bagażniku. Natomiast w trakcie lotu samolotem zaleca się spakować je do bagażu podręcznego, a nie rejestrowanego, ponieważ w luku bagażowym temperatura może być zbyt niska. Większość leków powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, czyli 15-25 st. C. Ekspertka zaznacza również, by leki trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

W sytuacji, kiedy leki utracą swoją ważność lub zmieni się ich konsystencja, nie należy wyrzucać ich do śmieci. W aptekach, urzędach czy szpitalach postawiono specjalne pojemniki, do których można je wrzucić.

Będąc Młodym Farmaceutą

Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?