Niektóre leki psychiatryczne mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce – mówi psychiatra
Przyjmujesz leki psychiatryczne? Latem uważaj na słońce! Jak wyjaśnia psychiatra Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie, niektóre z nich mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce.
Przyjmowanie leków psychiatrycznych
Stosowanie leków psychiatrycznych łączy się z wieloma zasadami. Jedną z nich jest unikanie promieni słonecznych. Jak wyjaśnia dr n. med. Joanna Adamiak w swoim wpisie na profilu „Świat oczami psychiatry” na Instagramie, ich przyjmowanie może prowadzić do:
- reakcji fotoalergicznych – dochodzi do nich po 2-3 dniach od ekspozycji słonecznej, odpowiedź immunologiczna nie jest zależna od dawki czy czasu przebywania na słońcu. Zmiany skórne to pokrzywka, wysypka, rumień, świąd.
- reakcji fototoksycznych – dochodzi do nich w ciągu kilku godzin od kontaktu ze słońcem. Długość przebywania na słońcu ma wpływa na nasilenie zmian. Zmiany skórne przypominają oparzenie słoneczne (pęcherze, zaczerwienienie, obrzęk).
- zmiany pigmentacji skóry.
Jakie leki psychiatryczne wchodzą w interakcje ze słońcem?
- leki przeciwpsychotyczne: fenotiazyny (chlorpromazyna, perazyna), haloperidol.
- leki przeciwdepresyjne: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – amitryptylina, doksepina.
Mówi się o reakcji krzyżowej przy stosowaniu leków z grupy SSRI – m.in. fluoksetyny, fluwoksaminy, escitalopramu. - leki uspokajające: diazepam, chlordiazepoksyd, prometazyna.
- leki przeciwpadaczkowe: karbamazepina.
„Ogólnie po każdym leku może dojść do którejś z wyżej wymienionych reakcji. Każdy z nas jest inny. Z reguły nie zdarza się to często. I jeszcze dodam tylko, że przy reakcji alergicznej niestety nie ochronią nas filtry, a unikanie kontaktu ze słońcem” – dodaje psychiatra.
Świat oczami psychiatry – kto stoi za tym profilem?
Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje ponad 8 tys. osób. Psychiatra dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.
Rozwiń
Zobacz także
Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Poznaj fakty i popularne mity dotyczące odsłaniania brzucha na plaży
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
Alergia na słońce – jak się objawia, jak sobie z nią radzić
Polecamy
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Zespół Gansera – tajemnicza choroba trzydziestoletnich więźniów
się ten artykuł?