6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek
„Czarne owce zdarzają się w każdym zawodzie. Po prostu bądźcie czujni i się nie zrażajcie” – podkreśla w swoim ostatnim wpisie na Instagramie psycholożka Monika Kotlarek i wyjaśnia, po czym poznać, że najwyższy czas zmienić terapeutę.
Kiedy zmienić terapeutę?
Chodzisz do psychoterapeuty? Pamiętaj, że jeden specjalista nie jest ci przypisany na zawsze. Jeśli nie jesteś zadowolona, masz prawo zrezygnować z jego usług. Po czym poznać, że najwyższy czas na zmianę? Wyjaśnia na swoim profilu @psycholog.pisze Monika Kotlarek:
- Terapeuta podejmuje za ciebie decyzje, zamiast powoli kierować cię na to, żebyś sama odkryła, czego chcesz.
- To, co wnosisz na sesji, jest dla terapeuty nieistotne.
- Terapeuta ocenia twoje zachowanie lub cię poucza.
- Otwarcie mówi, że nie był na terapii własnej, żeby nad sobą popracować.
- Dużo mówi o sobie.
- Zachowuje się niestosownie wobec ciebie.
Kontrakt psychoterapeutyczny
Pamiętaj, że przy każdej zmianie terapeutki czy terapeuty istotne jest zawarcie tzw. kontraktu psychoterapetycznego. Jest to umowa pomiędzy specjalistą a klientem, w której określa się formalne kwestie – częstotliwość spotkań, koszt i formę płatności, zasady odwoływania sesji oraz cel psychoterapii. Najczęściej wyrażona jest w formie słownej i niekoniecznie zawierana jest na pierwszym spotkaniu.
Taki kontrakt może kształtować się podczas pierwszych spotkań, kiedy wspólnie z terapeutą/terapeutką omawiasz swoje trudności i problemy oraz określacie cele waszych spotkań. Jednak bardzo ważne jest, żeby ten ważny punkt terapii nie został pominięty. Dzięki niemu zyskasz poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że dobrze wybrałaś miejsce spotkań terapeutycznych.
Psycholog pisze
Kim jest ekspertka? To psycholożka, która ukończyła Uniwersytet SWPS we Wrocławiu. Monika Kotlarek obecnie jest członkiem Australian Society of Rehabilitation Counsellors i pracuje jako Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney.
Kotlarek prowadzi również swojego bloga Psycholog Pisze i jest aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 17 tys. osób.
RozwińPolecamy
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Emetofobia przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia
Mizofobia. Jak obsesyjny lęk przed zarazkami kształtuje zachowania?
Czy fobia to po prostu śmieszne lęki, czy poważna choroba?
się ten artykuł?