„Zrób to! To takie proste!” Piosenkarka Ciara Wilson na froncie walki z rakiem szyjki macicy
Kiedy dowiedziała się, że rak szyjki macicy dwukrotnie częściej dotyka czarnoskóre kobiety, poczuła, że musi działać. „Nie ma nic lepszego niż bycie świetnej formie i pewność, że jest się zdrową. I oto właśnie chodzi w tej kampanii” – mówi artystka.
Dlaczego czarnoskóre kobiety częściej chorują na raka szyjki macicy?
Celem kampanii, w którą zaangażowała się artystka, jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat zagrożenia rakiem szyjki macicy, badaniach przesiewowych oraz szczepieniach przeciwko HPV wśród czarnoskórych kobiet. To, że częściej zapadają one na tę chorobę nie jest bowiem kwestią genów. Podobnie jak przypadku raka piersi czy cukrzycy – przeszkodą są niewiedza oraz bariery w ramach systemu opieki zdrowotnej.
Piosenkarka w swoim apelu do kobiet zachęca, by sięgnęły po telefon i bez zwlekania umówiły się ze swoim lekarzem.
„Zrób to! To takie proste! Mam wrażenie, że dla wielu kobiet najtrudniejszy jest ten początek. Myślą: ‘uh, trzeba z tym ruszyć’. Ale kiedy już zrobisz pierwszy krok, wszystko dzieje się tak szybko. Wyobraź sobie, jak dobrze będziesz się czuć, kiedy będziesz mogła odhaczyć ten checkbox i pomyśleć: zrobione” – tłumaczy Ciara.
Podpisujemy się pod apelem artystki – badania profilaktyczne wydają się być uciążliwe, bo trzeba o nich pamiętać, ale dają nam spokój, dla którego warto poświęcić swój czas!
Wystarczy badać się regularnie
Rak szyjki macicy stanowi 95 proc. wszystkich nowotworów złośliwych szyjki macicy. W Polsce stwierdza się rocznie około 4500 nowych zachorowań, na świecie – około 0,5 miliona.
Za rozwój tego rodzaju nowotworu odpowiada głównie wirus HPV. Wykrycie HPV na bardzo wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi choroby.
Co należy zrobić, by wykryć ryzyko zachorowania we wczesnym stadium? Badać się regularnie! W ramach profilaktyki HPV najczęściej wykonywane jest badanie cytologiczne lub specjalne badania przesiewowe. Innym dostępnym rozwiązaniem (zwiększającym wygodę kobiet!) są testy do samodzielnego badania na obecność wirusa HPV.
Po prostu przesyłamy je do badania laboratoryjnego. Taki jest np. test Easy HPV. Dzięki niemu każda pacjentka może sprawdzić wynik na bezpiecznym i chronionym hasłem koncie online. Jeśli wynik będzie dodatni, należy zgłosić się do ginekologa.
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?