Przejdź do treści

Bierzesz udział w festiwalach kolorów Holi? Uważaj na oczy – ostrzega optometrystka Justyna Nater

Bierzesz udział w festiwalach kolorów? Uważaj na oczy - ostrzega optometrystka Justyna Nater
Bierzesz udział w festiwalach kolorów? Uważaj na oczy - ostrzega optometrystka Justyna Nater / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brałaś kiedyś udział w tzw. festiwalu kolorów, który polega na obrzucaniu się kolorowym proszkiem? A zastanawiałaś się, jak na proszek mogą zareagować twoje oczy? Sprawdź, co na ten temat pisze w swoim ostatnim wpisie na Instagramie.

Kolorowy proszek – czy nasze oczy go polubią?

„Dawne kolory Holi były tworzone z kwiatów, ziół, barwników naturalnych. Niestety z biegiem lat naturalne barwniki zastąpiono sztucznymi, syntetycznymi. I jak ktoś pisze, że nie wywołują alergii, to ja jestem podejrzliwa” – podkreśla optometrystka Justyna Mater na swoim profilu na Instagramie @dbajowzrok.

Skąd te wątpliwości? Jak wyjaśnia ekspertka, uczestnicy festiwalu kupują kolorowe proszki z różnych źródeł. A tańsze proszki mogą zawierać substancje drażniące. Proszki, które dodatkowo błyszczą i połyskują, mogą zawierać sproszkowane szkło (powdered glass) i wiele innych toksycznych dodatków” – dodaje.

„Załóżmy, że proszek, który zawiera barwnik, wpada do oka. Powiecie, że mamy aparat ochronny w postaci brwi, rzęs, łez… że wystarczy potem oczy umyć i wszystko będzie dobrze. Tego wam życzę. A jeśli nie będzie?” – pisze Nater.

Makijaż permanentny zabójczy dla oczu? Optyczka Justyna Mater ostrzega

Co zrobić, jeśli proszek dostanie się do oka?

Jeśli już podjęłaś decyzję o udziale w festiwalu kolorów i zabawie w kolorowym proszku, chroń oczy. Najlepiej, żebyś przez całą imprezę miała na sobie okulary. A jeśli ich nie miałaś i proszek dostał się do oczu, to Justyna Mater ma kilka ważnych rad:

  1. Załóż okulary (mądry Polak po szkodzie!) – swoje korekcyjne lub przeciwsłoneczne.
  2. Przepłucz oczy – np. solą fizjologiczną, w którą warto się zaopatrzyć przed taką imprezą.
  3. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, ściągnij je. „Najlepiej w ogóle ich nie zakładać na czas wydarzenia. Jeśli pył dostanie się do oczu i pod soczewkę kontaktową, a ona przytrzyma go na powierzchni oka, może to doprowadzić do stanów zapalnych i silnych podrażnień rogówki” – podkreśla optometrystka.
  4. Jeśli będziesz odczuwała dyskomfort, ból czy pieczenie oczu, udaj się do okulisty. 
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Dbaj o wzrok

Za profilem Dbaj o wzrok stoi optometrystka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje prawie 18 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?