Śmiertelny przypadek ptasiej grypy w Indiach. Zmarł 12-letni chłopiec
W Delhi potwierdzono pierwszy przypadek śmierci człowieka z powodu ptasiej grypy. Zmarł 12-letni chłopiec zakażony wirusem grypy typu H5N1 – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawiciela stołecznego All India Institute of Medical Sciences.
Śmiertelny przypadek ptasiej grypy w Indiach
Ptasia grypa to choroba zakaźna, atakująca dotąd dzikie i hodowlane ptactwo (np. indyki i kurczęta). Eksperci podkreślali jednak, że istnieje ryzyko, iż kontakt z wirusem przy braku odpowiednich środków ostrożności może wywołać zakażenie także u ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie u ludzi wirusem H5N1 może spowodować ciężką chorobę i wiąże się z wysoką śmiertelnością.
Na początku roku w kilku indyjskich stanach przeszła fala zakażeń wirusem ptasiej grypy. Tysiące dzikich ptaków znaleziono martwych, a dziesiątki tysięcy sztuk wybito z powodu zakażenia tym patogenem.
W Delhi zmarł 12-letni chłopiec, który miał wykonane testy na obecność wirusa Covid-19 i ptasiej grypy – powiedział anonimowo przedstawiciel szpitala. Wynik testu na koronawirusa był negatywny, a ten na wirusa ptasiej grypy okazał się pozytywny.
Lokalne media, w tym dziennik „Hindustan Times” poinformowały, że to prawdopodobnie pierwszy przypadek grypy typu H5N1 wśród ludzi i pierwsza śmierć człowieka z powodu tego patogenu w Indiach. Jednak pierwsze doniesienia o ptasiej grypie u ludzi pochodzą już z 1997 roku, znaleziony wówczas w Hongkongu szczep H5N1 wywołał śmierć sześciu z osiemnastu zakażonych osób.
Z danych WHO wynika, że w latach 2003-2009, wirus ptasiej grypy spowodował zachorowanie 440 osób i śmierć 262. Do dziś stwierdzono 861 zachorowań i 455 przypadków śmiertelnych. W Polsce ptasią grypę po raz pierwszy zdiagnozowano w 2006 roku.
Ptasia grypa – co wiemy o tej chorobie?
Ptasia grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, występująca przeważnie u ptaków, wywołana wirusem grypy typu A. Wirus ptasiej grypy występuje na całym świecie, zidentyfikowano już ponad 140 różnych jego szczepów. W większości są to odmiany o niskiej patogeniczności. Szczególnie niebezpieczne szczepy: H5 i H7 powodują dużą śmiertelność wśród drobiu.
Zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy jest możliwe poprzez styczność z żywymi bądź martwymi zwierzętami (drobiem i dzikim ptactwem), ich odchodami, piórami oraz przedmiotami będącymi w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Źródłem zakażenia może być woda, powietrze, nawozy oraz skażona pasza. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się również poprzez niezdezynfekowany sprzęt i odzież roboczą, a także środki transportu.
Ptasia grypa – objawy
Początkowy etap zachorowania człowieka na ptasią grypę niewiele różni się od zwykłej grypy. Najczęstsze objawy to:
- gorączka,
- kaszel,
- ból gardła
- bóle mięśni i stawów.
- czasami występuje także zapalenie spojówek.
Chorobie towarzyszy ogólne osłabienie organizmu. Ptasia grypa ma jednak o wiele cięższy przebieg niż „klasyczna” odmiana choroby – infekcja może powodować poważne problemy z oddychaniem i prowadzić do wirusowego zapalenia płuc, w wyniku którego najczęściej dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej.
Podobnie jak w przypadku zwykłej grypy leczenie ma charakter głównie objawowy. Na polskim rynku dostępny jest jeden rekomendowany przez WHO lek stosowany w przypadku zdiagnozowania grypy. Przepisuje go lekarz.
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?