Przejdź do treści

Koronawirus powoduje spadek poziomu inteligencji? Nowe badanie w „The Lancet”

Tekst o spadku inteligencji po przejściu COVID-19. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca rękę na twarzy - HelloZdrowie
Spadek inteligencji po COVID-19 / Marco Testi Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pacjenci, którzy przeszli koronawirusa, mogą mieć poważne problemy poznawcze. Z najnowszych badań wynika, że w testach na inteligencję uzyskiwali gorsze wyniki niż osoby, które nie były zakażone COVID-19. Badania opublikowano w „The Lancet”. 

Długotrwałe skutki COVID-19

Przewlekłe zmęczenie, mgła mózgowa, bóle głowy, obniżenie nastroju – na te objawy najczęściej skarżą się ozdrowieńcy. Zdarza się, że dolegliwości nie ustają nawet przez kilka miesięcy. Właśnie dlatego specjaliści na całym świecie starają się dowiedzieć czegoś więcej na temat tzw. długiego COVID-19. 

Jednym z nich jest Adam Hampshire z Imperial College London, który wraz ze swoim zespołem sprawdził, jakie problemy poznawcze mają osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem.

W badaniu wzięło udział ponad 80 tys. uczestników, wśród których ponad 12 tys. zgłosiło przebyte zakażenie koronawirusem. Wszyscy badani wypełnili test na inteligencję. Analiza wykazała, że ozdrowieńcy uzyskali gorsze wyniki od osób, które nie przechorowały COVID-19.

Mgła mózgowa

Badani mieli największe problemy z zadaniami wymagającymi rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów. Zdaniem naukowców, jest to zgodne z doniesieniami o długotrwałych skutkach COVID-19. Wszystko przez mgłę mózgową, która sprawia, że wielu ozdrowieńców ma zaburzenia koncentracji czy problemy ze znalezieniem właściwych słów.

„Wygląda na to, że wirus może wpływać na nasze funkcje poznawcze. Nie do końca rozumiemy, jak i dlaczego, ale musimy się pilnie tego dowiedzieć” – tłumaczył Adam Hampshire w rozmowie z portalem PsyPost.

Problemy poznawcze po COVID-19

Badanie wskazało, że największe problemy z zadaniami miały osoby, które COVID-19 przechorowały ciężko, a zwłaszcza te wymagające hospitalizacji i podłączenia pod respirator. Warto wiedzieć, że zaburzenia poznawcze u takich pacjentów były większe niż u osób, które przeszły udar mózgu.

Specjaliści dodają, że ze względu na metody przeprowadzanego testu, nie da się wyciągnąć jednoznacznych wniosków, a jedynie potencjalne zależności. Tylko 275 badanych wykonało test na inteligencję przed i po przejściu COVID-19.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?