Przejdź do treści

Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii

Psychofobia - jak z nią walczyć?
Psychofobia - jak z nią walczyć? / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Choroby psychiczne są w naszym społeczeństwie traktowane odmiennie niż choroby fizyczne. Często odbiera się je jako słabość, brak silnej woli czy samokontroli, a objawy zaburzeń sprowadza się do prób uzyskania 'atencji'” – pisze psycholog Dominik Haak. Na swoim profilu na Instagramie specjalista wyjaśnia, na czym polega psychofobia i jak z nią walczyć.

Psychofobia – na czym polega?

Dominik Haak w swoim najnowszym poście na Instagramie przytoczył wyniki ogólnopolskiego badania „Stosunek Polaków do osób chorych na schizofrenię”. Okazuje się, że jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela bądź przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Zaś na pracę z taką osobą zdecydowałoby się tylko 17 proc. osób badanych.

„Tymczasem 23,4 proc. rodaków i rodaczek w przedziale wiekowym 18-64 lata cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne” – pisze psycholog, podkreślając, że to jedynie osoby zdiagnozowane, a co za tym idzie – możemy przyjąć, że w rzeczywistości odsetek ten jest wyższy.

Wyniki badania zwracają uwagę na problem dyskryminacji i niechęci wobec osób w kryzysie psychicznym. Taką postawę określamy mianem psychofobii.

„Przejawia się ona powielaniem stereotypów na temat osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, używaniem obraźliwych określeń w ich kierunku oraz innymi krzywdzącymi postawami i zachowaniami” – wyjaśnia Dominik Haak.

Specjalista zwraca uwagę na fakt, że choroby psychiczne są w naszym społeczeństwie traktowane odmiennie niż choroby fizyczne. „Często odbiera się je jako słabość, brak silnej woli czy samokontroli, a objawy zaburzeń sprowadza się do prób uzyskania 'atencji’. Osoby ze schizofrenią ocenia się często jako agresywne, osoby z depresją jako leniwe, osoby z chorobą afektywną dwubiegunową jako niebezpieczne, a osoby z zaburzeniami osobowości jako toksyczne” – dodaje.

„Za każdą diagnozą stoi człowiek”

Stereotypy nie tylko działają krzywdząco na osoby w kryzysie psychicznym, ale też – jak zaznacza psycholog – utrudniają im leczenie.

„Sprawiają, że trudniej jest ujawnić się przed samym/samą sobą i bliskimi, sięgnąć po pomoc, podjąć leczenie i wytrwać w nim. Z kolei system ochrony zdrowia spycha psychiatrię na margines, przez co pacjenci i pacjentki nie mogą otrzymać należytej opieki” – tłumaczy.

U każdej osoby dane zaburzenie lub choroba może objawiać się w inny sposób. Statystycznie osoby chorujące psychicznie są znacznie bardziej narażone na bycie ofiarami przemocy niż jej sprawcami lub sprawczyniami.

Jak walczyć z psychofobią?

Psycholog zaznacza, że pracę nad psychofobią powinniśmy zacząć od języka – zwracajmy uwagę na to, jak wypowiadamy się na temat osób w kryzysie psychicznym.

„Nie patrzmy na osoby jedynie przez pryzmat ich choroby. Nie traktujmy psychoterapii, hospitalizacji, czy przyjmowania leków jako czegoś wstydliwego. Podjęcie leczenia to przejaw dbania o siebie i swoje zdrowie, nie zaś powód do wstydu” – podkreśla.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 r. założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Jego profil obserwuje ponad 10,5 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?