Pani Fizjotrener: Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie
„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!” – zwraca uwagę fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener przestrzega przed wzrostem ciśnienia w jamie brzucha, do którego często doprowadzamy same.
Jak noszenie gorsetu i ciasnych spodni działa na brzuch?
Nosisz gorset lub zbyt ciasne spodnie, by wyglądać szczuplej? Jak apeluje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, w ten sposób szkodzisz jedynie swojemu zdrowiu. Dlaczego? Specjalistka wyjaśnia, że w takiej sytuacji znacznie wzrasta ciśnienie w jamie brzucha.
„Ciśnienie w jamie brzucha nazywamy śródbrzusznym. Lubię porównanie brzucha do wypełnionego powietrzem balona. Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy balon ściśniesz po bokach. To samo się dzieje w twoim brzuchu, gdy wkładasz gorset/majtki wyszczuplające/ciasne spodnie lub wciągasz brzuch” – tłumaczy.
Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener dodaje, że podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy przemy na toalecie.
„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!
Gdybyś coś włożyła do tego balona, np. mniejszy balon, to twój balon urośnie prawda? Czyli ciśnienie w jamie brzucha wzrośnie” – wyjaśnia.
Włodarczyk zaznacza, że w ten sposób uszkadzamy mięśnie dna miednicy. Te, jeśli są osłabione, skutkują dalszymi dolegliwościami, takimi jak: niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę.
Ciśnienie w jamie brzusznej a kobiece zdrowie
Fizjoterapeutka wyjaśnia, że w zdrowym organizmie krótkotrwały wzrost ciśnienia w jamie brzucha nie jest groźny. Przy niektórych dysfunkcjach należy jednak uważać, ponieważ w ten sposób będą się one pogłębiać. Włodarczyk wymienia tu:
- dysfunkcje ściany brzucha,
- dysfunkcje dna miednicy,
- zaburzenia oddychania lub pracy mięśni głębokich.
Warto również uważać na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej w trakcie treningów.
„Zbyt duże i częste treningi/choroby przebiegające z dużym wzrostem ciśnienia śródbrzusznego mogą wpłynąć negatywnie na dno miednicy i nasze kobiece zdrowie” – tłumaczy.
Włodarczyk opublikowała grafikę z wykresami, które obrazują, jak wzrasta ciśnienie w brzuchu przy konkretnych ćwiczeniach oraz w trakcie kasłania.
„Spójrz, jak duży wpływ na osłabienie dna miednicy będzie miał przewlekły kaszel‼️ Pamiętaj, żeby kaszleć, skręcając się w bok, a jeśli trwa dłużej niż dwa tygodnie, to warto szczególnie zadbać o dno miednicy” – podsumowuje.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińZobacz także
Polecamy
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
Duży brzuch w okresie menopauzy. Jakie są jego przyczyny?
Bulgotanie w brzuchu – o czym świadczą te charakterystyczne dźwięki?
się ten artykuł?