Przejdź do treści

GIF ostrzega: popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu
Popularny lek na nadciśnienie wycofany z obrotu / Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraj serii popularnego leku stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego. W preparacie wykryto wadę jakościową.

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek pełnomocnika firmy Actavis o wycofanie z obrotu serii produktu leczniczego Bisoratio ASA (5 mg + 75 mg). Wycofanie ma związek z wykryciem w preparacie wady jakościowej. „Otrzymano wyniki poza specyfikacją w parametrze substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu” – czytamy w decyzji.

Na tej podstawie GIF podjął decyzję o wycofaniu serii leku z obrotu na terenie całego kraju. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Lek Bisoratio ASA zawiera kwas acetylosalicylowy i bisoprolol fumaranu, jest dostępny wyłącznie na receptę. Preparat jest stosowany przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jest przepisywany również w przypadku choroby niedokrwiennej serca.

Wycofany lek – o jaki preparat chodzi?

Wycofany lek to Bisoratio ASA – kapsułki twarde

  • Moc: 5 mg + 75 mg
  • Podmiot odpowiedzialny: Actavis Group PTC ehf., Islandia
  • Wielkość opakowania: 30 kaps.
  • Numer serii: 10819
  • Termin ważności: 31.08.2023 r.
Mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym mierzy swoje ciśnienie

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyczy wielu milionów ludzi na całym świecie. Według danych NFZ w Polsce ok. 10 mln dorosłych osób ma nadciśnienie tętnicze, co stanowi ponad 30 proc. dorosłej populacji osób.  Nadciśnienie tętnicze występuje u kobiet i u mężczyzn. Istotą choroby jest występowanie podwyższonego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Jej przebieg bywa różny i może prowadzić do wielu groźnych powikłań. W celu ich uniknięcia, po rozpoznaniu choroby, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podstawą do rozpoznania nadciśnienia tętniczego jest stwierdzenie jego wartości powyżej 140/90 mmHg w dwukrotnym badaniu wykonanym w gabinecie lekarskim. Leczenie nadciśnienia tętniczego trwa do końca życia i musi być kontynuowane nawet jeśli wartości RR ulegną normalizacji.

Przy nieznacznie podwyższonych parametrach ciśnienia wystarczy sama zmiana trybu życia ‒ redukcja masy ciała (jeśli pacjent ma nadwagę lub jest otyły), dieta ze zmniejszeniem ilości soli, zaprzestanie palenia papierosów, zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu oraz włączenie regularnej aktywności fizycznej. Jeżeli mimo zastosowania się do takich sposobów leczenia utrzymują się podwyższone wartości RR, lekarz włącza leczenie farmakologiczne. O wyborze leku i ich kombinacji decyduje lekarz po uwzględnieniu wielu czynników.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?