„Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – mówi psycholog
Nie chcesz być matką? Czujesz, że najszczęśliwsza będziesz tylko i wyłącznie ze swoim partnerem? To twoja decyzja i nikt nie ma prawa jej kwestionować. „Nie musisz mieć dzieci, jeśli tego nie chcesz” – przypomina psycholog Dominik Haak na instagramowym profilu „Centrum Terapii Haak”.
Obowiązek bycia matką nie istnieje
Dominik Haak pisze na Instagramie, że nie ma czegoś takiego, jak obowiązek decydowania się na dziecko. „Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – podkreśla ekspert. I dodaje, że można czuć się szczęśliwą/ym i spełnioną/ym, nie mając dzieci.
„Nie czyni to z ciebie osoby egoistycznej, czy „wadliwej” i nie daje nikomu przyzwolenia na to, by cię krytykować lub zadawać ci intruzywne pytania” – zauważa.
Ekspert podkreśla, że decyzja o rodzicielstwie powinna być świadomą i odpowiedzialną decyzją. Nie powinna zapadać pod wpływem presji, czy przymusu.
Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem
„Posiadanie dzieci może przynosić satysfakcję i nadawać sens życiu – są jednak osoby, które chcą spełniać się w inny sposób, a ich plan na życie nie przewiduje rodzicielstwa. Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem, a 'instynkt macierzyński’ nie istnieje. Nie ma żadnych dowodów naukowych dowodów na to, by istniał” – wyjaśnia ekspert.
Jak pisze Dominik Haak, za uczucie przywiązania i miłości do dziecka w dużej mierze odpowiada oksytocyna – pełni ona bardzo ważną rolę w trakcie ciąży i porodu, a także opieki nad potomstwem. Wytwarzana jest przez ludzi bez względu na płeć. Nazywana jest hormonem miłości, a jej wydzielanie nie jest ograniczone do interakcji rodzic-dziecko (produkowana jest również pod wpływem przytulania, pocałunków, seksu i innych form fizycznej i emocjonalnej bliskości).
„Na jakość relacji międzyludzkich wpływają dodatkowo rozmaite czynniki – nasze życiowe doświadczenia, emocje, styl przywiązania. Nie da się ich sprowadzić jedynie do kategorii 'instynktu’.
Decyzje reprodukcyjne są właśnie DECYZJAMI – nie zaś kwestią spełnienia 'obowiązku’. Powołanie człowieka na świat wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nie powinno być rozpatrywane jako konieczność, czy oczywistość. Rodzicielstwo może być pięknym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Rezygnacja z rodzicielstwa również może taka być.
Masz prawo decydować o swoim ciele i zdrowiu reprodukcyjnym” – wyjaśnia ekspert.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Jego profil obserwuje ponad 11,9 tys. internautów.
RozwińZobacz także
„Chęć posiadania własnych dzieci, biologicznych, to jakiś element rasizmu, trochę nacjonalizmu, a trochę ma charakter przygotowywania się do wojny” – mówi Mateusz Kozielecki
„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć
Polecamy
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
Dominika Clarke: „Prywatność nie daje mi szczęścia, a samotność potrafi złamać każdego”
„Pociekły mi łzy ulgi, że wszystko jest OK”. Natalia Klimas-Bober opowiedziała o lęku o dzieci
się ten artykuł?