Przejdź do treści

Nowe testy genetyczne wykryją „ukrytą” cukrzycę. To prawdziwa rewolucja w diagnostyce tej choroby

Tekst o nowoczesnych testach genetycznych wykrywających cukrzycę. Na zdjęciu: Kobieta opierająca się na ladzie - HelloZdrowie
Testy genetyczne diagnozujące cukrzycę / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amputacja kończyny, utrata wzroku, zawał serca – między innymi tym grozi niewłaściwa diagnoza i nieprawidłowe leczenie cukrzycy. Na szczęście już niedługo może się to zmienić. Naukowcy stworzyli nową metodę diagnozowania tej choroby – testy genetyczne, dzięki którym szybko i skutecznie będzie można rozpoznać tzw. cukrzycę monogenową, tak często myloną z cukrzycą typu 1 lub 2.

Nowe testy genetyczne

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się właśnie szkolenia personelu medycznego, który już niedługo będzie przeprowadzał testy genetyczne diagnozujące tzw. cukrzycę monogenową, znaną też jako „ukrytą”, myloną często z cukrzycą typu 1 lub typu 2.

Podczas badań genetycznych, za pomocą próbki krwi, będzie można w łatwy sposób sprawdzić, czy dana osoba choruje na cukrzycę monogenową. Jak wyjaśniają Brytyjczycy związani z projektem, testy genetyczne będzie można przeprowadzać nawet u niemowlaków.

NHS (National Health Service) poinformował, że w ciągu najbliższego roku przeszkolonych zostanie 280 przedstawicieli personelu medycznego z Wielkiej Brytanii.

„Wdrożenie tego programu daje szansę na znaczący i niezwykle pozytywny rozwój leczenia cukrzycy” – mówił Dan Horwath z Diabetes UK.

Cukrzyca MODY

Cukrzyca monogenowa wiąże się z genetycznym upośledzeniem wydzielania insuliny. Według statystyk, na cukrzycę monogenową w Polsce choruje około 200 tys. pacjentów poniżej 30. roku życia. Najczęściej są to młode osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują. W obrębie „ukrytej” cukrzycy wyróżnia się też tzw. cukrzycę MODY, z którą zmagają się głównie nastolatkowie oraz młodzi dorośli, cukrzycę noworodkową oraz mitochondrialną.

Najczęściej osoby z cukrzycą MODY nie są prawidłowo diagnozowane. Zaleca się im insulinę w zastrzykach, chociaż w tym przypadku najważniejsza jest odpowiednia dieta oraz przyjmowanie leków hamujących postęp choroby.

Takie niewłaściwe leczenie z czasem może spowodować problemy ze wzrokiem czy zawał mięśnia sercowego.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?