Przejdź do treści

Wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS. „Warto poznać lepiej to zaburzenie!” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska

Tekst o świadomości i objawach zespołu PCOS. Na zdjęciu: Kobieta w czarnym płaszczu - HelloZdrowie
PCOS u kobiet / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kolor morski ma wiele odcieni – tak jak choroba, której jest symbolem. We wrześniu nosimy turkusowe paznokcie, sukienki, bluzki, aby zwiększyć świadomość choroby i wspierać osoby zmagające się z PCOS – zespołem policystycznych jajników” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska, specjalistka ginekologii i endokrynologii. 

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników

PCOS (ang. polycystic ovarian syndrome) to zespół policystycznych jajników. To właśnie wrzesień jest miesiącem świadomości tej choroby, więc warto zrobić wszystko, by jak najwięcej osób się o niej dowiedziało.

„PCOS jest najczęściej występującym zaburzeniem hormonalnym u osób w wieku rozrodczym” – wyjaśnia w swoim poście na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska.

Ekspertka dodaje, że według statystyk, co 10 kobieta ma przynajmniej 2 z 3 objawów PCOS (tzw. kryteria rotterdamskie).

Mowa o:

  • zaburzeniach miesiączkowania spowodowanych brakiem owulacji;
  • nadmiernej produkcji androgenów, głównie testosteronu;
  • powiększonych jajnikach, w których widoczne są liczne, drobne pęcherzyki jajnikowe ułożone na obwodzie, wyglądem przypominające sznur pereł.
3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes

Przyczyny pojawienia się PCOS

„Mimo, że PCOS po raz pierwszy został opisany 85 lat temu przez Steina i Leventhala, a od tego czasu opublikowano ponad 30 tys. artykułów naukowych na ten temat, to nadal nie znamy przyczyny jego powstawania” – wyjaśnia dr Skórzewska.

I dodaje, że częstsze rodzinne występowanie może wskazywać na wpływ genetyki na rozwój tego zaburzenia.

Jak wyjaśnia dr Skórzewska w swoim poście na Instagramie, kobiety z nasilonym przebiegiem choroby mają:

  • istotne zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • nadmiar androgenów skutkujący występowaniem objawów androgenizacji, tj. trądzik, hirsutyzm, łysienie androgenowe;
  • otyłość uogólnioną i centralną;
  • insulinooporność,
  • większą szansę rozwinięcia się cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego niż kobiety z łagodniejszym przebiegiem PCOS.

„Jako, że wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS, warto poznać lepiej to zaburzenie” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska.

Dr Katarzyna Skórzewska

Dr Katarzyna Skórzewska to lekarka, specjalistka ginekologii i endokrynologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w szpitalach klinicznych: im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza i im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Autorka wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?