Przejdź do treści

W Hiszpanii został wydany alert epidemiczny. Podejrzenie wąglika

W Hiszpanii został wydany alert epidemiczny. Powód? Podejrzenie wąglika
W Hiszpanii został wydany alert epidemiczny. Powód? Podejrzenie wąglika / fot. Phil Boorman, GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak podaje PAP, na zachodzie Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Estremadura, doszło do “licznych i prawdopodobnych zakażeń wąglikiem”. Bakteria wąglika jest bardzo niebezpieczna – może przenosić się ze zwierząt na ludzi, a śmiertelność w przypadku infekcji wynosi nawet 80 proc.

Alert epidemiczny w Hiszpanii

Służby sanitarne na zachodzie Hiszpanii ogłosiły alert epidemiologiczny w związku z prawdopodobnym pojawieniem się zakażenia wąglikiem (łac. anthrax).  Próbki od dwóch zwierząt, które mogą być zainfekowane, zostały już przekazane do analizy. Jak informuje hiszpańska rozgłośnia Cope, infekcje dotyczą zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Ostatnio zakażenia wąglikiem odnotowano w Hiszpanii w latach 90. XX w.

Autorka książki "Nawracające infekcje"

Wąglik – jakie są jego rodzaje i objawy?

Wąglik to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria nazywaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis). Do infekcji dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Bakterie te pojawiają się zwykle u zwierząt (kóz, owiec, bydła, koni), ale przenoszenie patogenu na ludzi też jest możliwe.

Leczenie choroby polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków. Objawy różnią się w zależności od tego, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.

  1. Postać ustno-gardłowa – symptomy tego rodzaju wąglika to: gorączka i dreszcze, przyspieszone tętno, silny ból gardła, spadek ciśnienia krwi, zapalenie węzłów chłonnych, a niekiedy też owrzodzenie jamy ustnej i gardła. Śmiertelność wynosi nawet 50 proc.
  2. Postać skórna – infekcja rozwija się, jeśli uszkodzona skóra miała kontakt z zarodnikami wąglika. Symptomami są bóle mięśni i ogólne rozbicie. Pojawia się też zaczerwienienie oraz grudki lub krostki na skórze, które później zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem, a następnie w owrzodzenie o wielkości nawet 30 mm. U 80–95 proc. osób dochodzi do samoistnego wyleczenia.
  3. Postać płucna – do zakażenia dochodzi drogą wziewną. Objawy tej postaci infekcji to: ból mięśni i głowy, kaszel, gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie; niekiedy też pojawia się ból w klatce piersiowej.
  4. Postać jelitowa – objawami tego rodzaju wąglika są: biegunka lub zaparcia, smolisty lub podbiegnięty krwią kał, silny ból brzucha zwiększający się przy uciskaniu, wymioty, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Śmiertelność w tym wypadku wynosi od 25 do nawet 80 proc.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?