Przejdź do treści

7 rzeczy, za które twój mózg będzie ci wdzięczny

zdrowy mózg
7 dobrych rzeczy dla twojego mózgu / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warto pracować nad jego kondycją, bo sprawna praca mózgu przekłada się na całe ciało. Jeśli nauczysz się go dobrze traktować, odwdzięczy się – będzie ci się łatwiej myślało, uczyło i zapamiętywało, znikną problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Zobacz, co dobrego możesz zrobić dla swojego mózgu i wypróbuj chociaż jedną z tych rzeczy jeszcze dziś.

Sięgnij po żeń-szeń indyjski

To roślina związana z medycyną ajurwedyjską, która nadal zyskuje na popularności. Składniki znajdujące się w jej korzeniu i liściach znajdują zastosowanie w różnych terapiach i schorzeniach. Ashwagandha jest ceniona we wspieraniu leczenia artretyzmu, zapalenia oskrzeli czy problemów ze snem. Badania jednak najlepiej potwierdzają jej właściwości uspokajające, łagodzące stres, napięcie i ograniczające uczucie niepokoju. Indyjski żeń-szeń zalicza się do tzw. adaptogenów, czyli substancji utrzymujących równowagę organizmu, pomagających mu w przystosowaniu się do zwiększonego wysiłku fizycznego i przeciwdziałających stresowi. Warto sięgnąć po suplement, który zawiera wysokie stężenie naturalnego ekstraktu z tej rośliny. Przy regularnej suplementacji poza wspomnianymi pozytywnymi efektami jej działania na umysł, możesz spodziewać się też poprawy odporności organizmu.

Pij wodę

Trudno pisać o zdrowiu i nie wspomnieć o nawodnieniu – ten temat jest na tyle ważny, a niestety często nadal bagatelizowany, że musimy go poruszyć też w kontekście całego układu nerwowego. Naukowcy przestrzegają, że nawet niewielkie odwodnienie wystarczy, aby nasz mózg zaczął gorzej pracować. Nic dziwnego – organ ten składa się w 80 procentach z wody, dlatego od razu reaguje, gdy za mało pijemy. Według ekspertów z „Journal of the American College of Nutrition” już 2-procentowe odwodnienie organizmu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie komórek mózgowych. Może to objawiać się nadmierną drażliwością, bólem głowy, trudnością w skupieniu się, powolnym przetwarzaniem informacji i wolniejszym kojarzeniem. Ile w takim razie powinnaś pić wody dziennie, aby twój mózg był sprawny? W zależności od źródeł kobietom rekomenduje się spożywanie 2-2,5 litra wody na dobę. Pamiętaj też, że gdy uprawiasz sport albo pocisz się w gorące dni, potrzebujesz więcej płynów niż zwykle.

Rób jedną rzecz naraz

Masz dużo pracy, więc angażujesz się w kilka aktywności jednocześnie – maile, telefony, powiadomienia, co chwilę przerywasz to, nad czym siedzisz, żeby w tak zwanym międzyczasie załatwić kilka dodatkowych spraw niecierpiących zwłoki? Efekt prawdopodobnie jest taki, że nic nie jest porządnie wykonane albo nie na czas, a ty kończysz dzień skołowana, zmęczona i padnięta. Mit o multitaskingu, czyli wielozadaniowości, został obalony przez naukowców już dawno temu. Mózg nie lubi, gdy zajmujesz się kilkoma rzeczami naraz. Wcale nie jest wtedy wydajniejszy.

Mało tego, wykazano, że iloraz inteligencji ludzi, którzy są ciągle rozpraszani dodatkowymi bodźcami, jak wiadomości, maile itp., potrafi spaść o 10 punktów. Udowodniono też, że ryzyko popełnienia błędu jest większe niż wtedy, gdy koncentrujemy się na jednym zadaniu w określonym czasie.

Jak poprawić koncentrację, radzi psycholog / pexels

Medytuj

W nawiązaniu do poprzedniego punktu – na mózg negatywnie wpływa wielozadaniowość, natomiast skupienie towarzyszące właśnie medytacji, działa świetnie. Naukowcy z Harvardu po przeprowadzeniu 8-tygodniowego eksperymentu byli wręcz zaskoczeni efektami. Grupa uczestników miała za zadanie codziennie medytować według otrzymanych instrukcji. Okazało się, że w porównaniu z grupą, która nie medytowała, struktura ich mózgów zmieniła się. Badacze zauważyli pozytywne zmiany w obszarze, który odpowiada za uczenie się, zapamiętywanie, a także kontrolę emocji. Po tych 8 tygodniach medytowania uczestnicy badania osiągali lepsze wyniki w zadaniach na uważność. To niejedyne korzyści – medytacja redukuje napięcie i stres, sprawia, że mniej się zamartwiamy, a mózg relaksuje. Spróbuj – wystarczy na początek dosłownie 5-10 minut w ciągu dnia. Wskazówki medytacyjne i kursy znajdziesz na YouTube, jest też wiele aplikacji na telefon  z treningami medytacyjnymi i uważności, a także do nauki oddychania (m.in. Calm, Headspace, INTU)

Idź w zieleń

Znasz to przyjemne uczucie ulgi i odprężenia, które ogarnia cię, gdy spacerujesz po lesie albo po całym tygodniu pracy znajdujesz się na świeżym powietrzu w plenerze? Naukowcy zbadali, dlaczego natura tak pozytywnie wpływa na człowieka. Z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Environmental Sciences” wynika, że zielony krajobraz służy skupieniu i kontemplacji, daje przyjemność. Spacer pośród drzew dodatkowo wyraźnie uspokajał uczestników badania.

Z drugiej strony z eksperymentu wyszło, że krajobraz miejski pełen betonu i asfaltu potrafi wywołać takie emocje jak rozkojarzenie, napięcie i irytację. Badacze z Barcelona Institute for Global Health zauważyli z kolei, że dzieci, które wychowują się w pobliżu terenów zielonych, mają więcej neuronów odpowiedzialnych za funkcje poznawcze, lepiej wypadają w testach pamięci i koncentracji. Jeśli więc chcesz zafundować swojemu mózgowi porządną dawkę przyjemności, zabierz go na spacer do lasu, parku, na łąkę – gdzieś, gdzie jest zielono.

Mózg nie lubi samotności. Anna Błażucka o tym, co niszczy zdrowie głowy

Utnij sobie drzemkę

O tym, że wysypianie się w nocy to podstawa dobrego zdrowia, samopoczucia i kondycji, w tym mózgu, wiedzą chyba wszyscy. Warto jednak od czasu do czasu dodatkowo uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia. Badania pokazują, że może ona przynieść korzyści dla intelektu, psychiki i mózgu. Takie położenie się po południu dosłownie na kwadrans pozwoli też utrwalić zapamiętane wcześniej informacje i poprawić pamięć. Badania m.in. naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazały, że drzemka poprawia możliwości poznawcze uczniów. Ci, którzy ucinali ją sobie kilka razy w tygodniu, osiągali lepsze wyniki w szkole w testach na pamięć przestrzenną i łatwiej się koncentrowali. Jeśli więc czegoś się uczysz (języka obcego albo do egzaminu), śmiało zrób sobie przerwę na drzemkę. Ale uwaga – eksperci zalecają, aby trwała ona nie dłużej niż 30-40 minut, wtedy przyniesie najlepsze efekty.

Zrób coś na odwrót

Jesteś praworęczna? Wymieszaj herbatę i umyj zęby lewą ręką. Może wydawać się, że to niewiele, ale już stanowi świetny trening dla komórek mózgowych. Dla osoby praworęcznej wykonanie nawet podstawowych codziennych czynności drugą ręką  będzie wyzwaniem, a więc zmusi mózg do skupienia się tylko na tym (pisaliśmy wcześniej, jak dobrze to na niego działa). Poza tym robienie czegoś na odwrót aktywuje inne obszary mózgu niż zwykle. To pobudza jego struktury do tworzenia kolejnych, nowych połączeń neuronowych. A im ich więcej, tym sprawniejszy umysł. Taka lekka zmiana, wyjście z rutyny, działa odświeżająco na głowę. To może być też zmiana aranżacji mieszkania, przestawienie kilku mebli, pobiegnięcie inną trasą niż zwykle podczas joggingu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?