Rozdawali pomidorówkę, by zwrócić uwagę na zdrowie układu moczowego. Niezwykła akcja urologów
Co ma wspólnego pomidorówka ze zdrowiem? Jak wyjaśniają lekarze z katowickiego szpitala, pomidory wspierają zdrowie układu moczowego i mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów. Z okazji Tygodnia Urologii na rynku w Katowicach rozdawali więc przetwory w słoikach.
Pomidory na zdrowie układu moczowego
Szpital im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach przygotował nietypową akcję dla mężczyzn z okazji Tygodnia Urologii, który rozpoczął się w poniedziałek. Z tej okazji na katowickim rynku lekarze rozdawali przygotowaną na bazie naturalnych składników pomidorówkę zamkniętą w słoikach. W ten sposób zwracali uwagę na dobroczynny wpływ pomidorów na układ moczowy.
– Wydawałoby się, że zupa pomidorowa ma z urologią niewiele wspólnego. To oczywiście nieprawda. Pomidory w urologii, a szczególnie w chorobach nowotworowych, są bardzo cenionym elementem diety – mówił w rozmowie z „RMF 24” dr Jan Kawecki, urolog i dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. prof. E. Michałowskiego w Katowicach.
Urolog zaznaczył, że dieta bogata w pomidory pozwala wyrównać niedobory elektrolitów oraz wykazuje właściwości łagodzące stres. Jak dodał, najważniejszym składnikiem pomidorów jest likopen, którego nigdzie indziej nie znajdziemy w takich ilościach. Likopen jest silnym przeciwutleniaczem skutecznie walczącym z nowotworami: prostaty, pęcherza moczowego, szyjki macicy, gardła, przełyku, żołądka, piersi i skóry.
– Działa przeciwutleniająco, hamując niekorzystne działanie wolnych rodników, które mogą wpływać na mnożenie się komórek nowotworowych w organizmie. Obliczono, że częste jedzenie pomidorów, a szczególnie przetworów pomidorowych, zmniejsza ryzyko powstawania raka prostaty nawet o 30 proc. Dotyczy to także raka przełyku, żołądka, jelit… Nawet do 60 proc. można zahamować wzrost raka jelita cienkiego – wyliczał Kawecki.
Zawartość likopenu w świeżych pomidorach zależy od ich odmiany i wzrasta wraz z dojrzewaniem warzyw (0,88 – 7,74 mg/100 g świeżej masy). Najwięcej likopenu znajduje się jednak nie w surowych, lecz w przetworzonych pomidorach (nawet kilkakrotnie więcej!). Dlatego – choć może ciężko w to uwierzyć ‒ pomidorówka ma nawet dziesięciokrotnie większą zawartość likopenu niż surowe pomidory.
Choroby układu moczowego
Jak zwracano uwagę w kampanii informacyjnej, najczęstsze schorzenia układu moczowego to m.in. nietrzymanie moczu. Odsetek ten dotyczy ok. 25-30 proc. dorosłych po 65. r.ż., a u starszych osób sięga nawet 50-84 proc. Wymieniano także zakażenia objawowe i bezobjawowe czy łagodny rozrost gruczołu krokowego, na który choruje 2 mln mężczyzn.
Zaznaczono także, że w Polsce rocznie diagnozę nowotworu układu moczowego otrzymuje nawet 30 tys. osób, co jednocześnie stanowi jedną trzecią ogółu zachorowań na wszystkie typy nowotworów. W szczególności powinni uważać mężczyźni, ponieważ to właśnie panowie najczęściej chorują na raka pęcherza moczowego (80 proc. przypadków). W Polsce każdego roku odnotowuje się około 6400 przypadków zachorowań.
Zobacz także
Polecamy
Teratozoospermia a szansa na ciążę. Czy istnieje taka zależność?
Kryptozoospermia – kiedy liczba plemników w nasieniu spada?
Asthenozoospermia to jedna z postaci niepłodności męskiej
Prof. Rajmund Michalski: „Gdyby ktoś mi powiedział, że będę żył tylko dzięki jakiejś rurce w brzuchu i wodnym roztworom glukozy, to bym po prostu nie uwierzył”
się ten artykuł?