„Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji” – podkreślają autorki profilu Ogarnij Hashimoto
Zmagasz się z objawami, które pojawiają się przy chorobie Hashimoto, ale twoje wyniki są w normie? Jak wyjaśniają autorki profilu na Instagramie Ogarnij Hashimoto, ta choroba ma pięć faz, a w pierwszych trzech poziom TSH oraz T3 i T4 może być w normie lub być tylko nieznacznie podwyższony! Co jeszcze powinnaś wiedzieć o etapach Hashimoto?
5 etapów Hashimoto
Autorki profilu na Instagramie Ogarnij Hashimoto podkreślają, że choroba Hashimoto składa się z pięciu etapów. Pierwszy z nich to predyspozycja genetyczna, drugi – faza cicha, trzeci – faza subkliniczna, czwarty – faza jawna, a piąty – progresja choroby.
- Predyspozycja genetyczna – jak piszą autorki profilu, polega na tym, że występują właściwe geny, ale choroba się jeszcze nie zaczęła. Badania laboratoryjne TSH, T3/T4, przeciwciała i wygląd gruczołu tarczycowego są wtedy w normie.
- Faza cicha – „zwykle występuje podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO lub anty-Tg, mogą pojawić się zmiany charakterystyczne dla Hashimoto w USG” – wyjaśniają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka i dodają, że poziomy TSH i T3/T4 są wciąż jeszcze w normie. Mogą wtedy natomiast wystąpić już pierwsze objawy, takie jak: niepokój, zmęczenie, zmiany nastroju, problemy z wagą.
- Faza subkliniczna – na tym etapie, jak czytamy na profilu Ogarnij Hashimoto, TSH może być nieznacznie podwyższone (3–10), ale poziom T3 i T4 jest w normie. To wtedy pojawia się wiele objawów niedoczynności tarczycy. „Przeciwciała przeciwko tarczycy są zwykle wyższe niż w drugim etapie, ponieważ zwiększa się proces zapalny w tarczycy. U niektórych badania laboratoryjne nie wykażą obecności przeciwciał” – zwracają uwagę autorki profilu.
- Faza jawna – jak piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka, tarczyca zaczyna być wtedy niewydolna. A nawet więcej – zostaje zniszczona do tego stopnia, że nie jest już zdolna do wytwarzania hormonów. „Poziom TSH będzie podwyższony, obniży się wolne T3 i wolne T4. Poziom przeciwciał jeszcze bardziej się podwyższy, ale nie zawsze jest to regułą” – wyjaśniają.
- Progresja choroby – „osoby z Hashimoto mają większe ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne„ – podkreślają autorki „Ogarnij Hashimoto”. Jak dodają, należą do nich celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, itd. Czasem nawet (np. w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, guzków tarczycy czy raka tarczycy) konieczne jest usunięcie tarczycy.
Możesz doprowadzić do remisji choroby!
Lidia Wójcik i Kamila Bogucka przypominają: na każdym etapie Hashimoto masz wpływ na zahamowanie rozwoju choroby lub zniwelowanie jej objawów. Podkreślają, że można doprowadzić do remisji choroby (cofnięcie objawów i zatrzymanie choroby) poprzez:
- wspomaganie procesu leczenia pracą ze stresem i emocjami,
- odpowiednią dietę,
- suplementacje,
- aktywnością fizyczną.
„Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji, że Lidia odstawiła hormon i ma świetne wyniki badań, a Kamila zatrzymała objawy choroby. Obie zostałyśmy zdiagnozowane kilkanaście lat temu” – piszą autorki profilu.
Ogarnij Hashimoto
Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coachki i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.
Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.
Rozwiń
Polecamy
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
Co warto wiedzieć o Hashimoto u mężczyzny?
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
się ten artykuł?