Przejdź do treści

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. „Suplementy nie pomagają” – prawda czy fałsz?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. "Suplementy nie pomagają" - prawda czy fałsz?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. "Suplementy nie pomagają" - prawda czy fałsz? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spotkałaś się z opiniami, że suplementy nie działają, a ich branie nie ma sensu? Zastanawiasz się, czy tak rzeczywiście jest? Zobacz, co na ten temat mówi w rozmowie z nami dietetyczka Celina Kinicka. 

W cyklu „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” obalamy mity na temat suplementów znalezione w internecie i mówimy, jakie są fakty. A to wszystko dzięki wiedzy najlepszych specjalistów z zakresu dietetyki, medycyny rodzinnej i farmacji, którzy współtworzą nasze teksty. W kolejnej, czwartej części cyklu, sprawdzamy, ile prawdy jest w twierdzeniu, że suplementy to jedynie placebo, które nie jest w stanie realnie nam pomóc.  


Masz wrażenie, że suplementy nie działają?

„Suplementy nie pomagają”, „suplementacja to jedna wielka ściema”, „jedyne, co dają, to efekt placebo” – takie komentarze można przeczytać w internecie. O to, jak jest naprawdę, zapytałyśmy dietetyczkę Celinę Kinicką. Czego się dowiedziałyśmy?

Otóż ekspertka podkreśla, że jeżeli odżywiamy się prawidłowo, a na przykład nasza zdolność koncentracji jest poniżej normy lub jesteśmy przemęczeni, to suplementy mogą nas wspomóc. Ale jest jedno „ale”.

– Jeśli dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, to trudno oczekiwać po stymulantach, które mają mobilizować organizm do większego skupienia czy dodawać mu energii, że nasza koncentracja i chęć do działania będą ponad normę. To są niewielkie dawki, nie takie jak na przykład w środkach odurzających, po których jesteśmy na piątym biegu. Suplementy mają za zadanie po prostu uzupełnić to, czego nam brakuje. Dlatego można odnieść wrażenie, że nie działają – zauważa dietetyczka.

Chcesz zobaczyć efekty? Bądź cierpliwa

Jest jeszcze jedna kwestia, o której mówi dietetyczka: na pewno efektów działania suplementów nie odczujemy od razu. Potrzeba co najmniej trzech miesięcy, żeby zobaczyć rezultaty. Aby sprawdzić wpływ suplementów na nasz organizm, ekspertka radzi zrobić odpowiednie badania zlecone przez lekarza (np. sprawdzające poziom witaminy D3 czy B12 albo żelaza czy magnezu), a potem je powtórzyć. Warto też pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie ma co oczekiwać takich samych efektów w każdym przypadku. To, co u kogoś świetnie się sprawdziło, niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem dla ciebie.

Ponadto wybierając suplementy, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Zawsze sprawdzajmy źródło pochodzenia suplementów.
  2. Zwróćmy uwagę, czy produkt, który przyjmujemy, nie przekracza znacząco dziennej zalecanej dawki.
  3. Dobrze, jeśli suplement ma certyfikat od wiarygodnej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka.

Pamiętamy, że suplementy mają za zadanie uzupełniać niedobory w naszej diecie i dostarczać witamin, minerałów czy związków odżywczych, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywienia. Podstawą powinien być zdrowy styl życia, a suplementacja to jego dopełnienie.


Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące suplementów diety, napisz do mnie. Możesz też zaproponować kolejne tematy, które będą częścią serii „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” . Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?