„Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet”. Dr Łukasz Paluch o „żylakach miednicy”
Męczą cię bóle w podbrzuszu i ból po stosunku? Sprawdź, czy to nie zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, znany szerzej jako PCS (z ang. pelvic congestion syndrome). O objawach i metodach diagnozy choroby pisze na swoim profilu na Instagramie flebolog, dr n. med. Łukasz Paluch.
„Niespecyficzny ból w podbrzuszu”
Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, zwany czasem „żylakami miednicy”, a częściej: PCS, to choroba, która może być bardzo uciążliwa. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie dr Łukasz Paluch:
„Jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet. Może być przyczyną ostrych i przewlekłych bólów podbrzusza oraz bólów po stosunku czy podczas uprawiania sportu”.
Ekspert wyjaśnia, że najbardziej charakterystycznym objawem PCS jest niespecyficzny ból w podbrzuszu, który często związany jest z aktywnością seksualną. Opisywany jest przez pacjentki jako zaleganie, ucisk albo uczucie obrzęku dolnych partii podbrzusza.
Inne objawy podane przez lekarza to:
- przewlekły, tępy, ciągły ból w podbrzuszu i okolicy krocza;
- uczucie ciężkości w okolicy krocza;
- zmniejszone libido;
- poszerzenie żył miejsc intymnych oraz okolic odbytu;
- obniżone samopoczucie i odczuwalny spadek komfortu życia.
Skąd bierze się ból?
Zastanawiasz się, co jest przyczyną bólu u pacjentek z zespołem przekrwienia biernego miednicy mniejszej? Jak tłumaczy dr Łukasz Paluch, za jedną z przyczyn uważa się brak zastawek w żyłach jajnikowych i żyłach przymacicza.
„Prowadzi to do przepływu wstecznego krwi, jej zalegania i poszerzania żył. Doprowadza to do powstania żylaków miednicy. Skutkuje przewlekłym stanem zapalnym tych okolic” – pisze ekspert.
Jeśli obserwujesz u siebie objawy typowe dla PCS, lekarz poleca wykonanie badania żył miednicy, które według niego powinno być elementem każdego badania USG żył kończyn dolnych.
„Aby ocenić możliwość wystąpienia PCS zaczynamy od badania USG Doppler. W uzasadnionych przypadkach może wystąpić konieczność rozszerzenia diagnostyki o rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową (venografię)” – wyjaśnia dr Paluch.
Dr Paluch – kim jest?
Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwują już 82 tys. osób.
RozwińPolecamy
„Oglądaj swoje nogi!” – apeluje flebolog dr Adam Zieliński. Dlaczego to tak ważne?
Żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem estetyczny
Żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do bezpłodności
Jakub Rzepka: „Słucham wielu kobiecych historii i włos jeży mi się na głowie. Około 30 proc. kobiet z podejrzeniem endometriozy cierpi na rzadko diagnozowany PCS”
się ten artykuł?