Przejdź do treści

15 razy więcej przypadków grypy niż COVID-19. Jej objawy trudno samodzielnie odróżnić od objawów zakażenia koronawirusem

Tekst o wzroście zachorowań na grypę i COVID-19. Na zdjęciu: Grupa ludzi stojących na parkingu - HelloZdrowie
Sezon grypowy w Polsce / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie blokujmy całego systemu POZ lub też SOR-ów, tylko najpierw skierujmy się na test” – apeluje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w związku z coraz częściej pojawiającymi się przypadkami grypy w Polsce. Obecnie przypadków tej choroby diagnozuje się dziennie około 15 razy więcej niż zachorowań na COVID-19. 

Grypa w Polsce

Chociaż sezon grypowy w Polsce dopiero się zaczął, już wiadomo, że tegoroczna liczba zachorowań będzie zdecydowanie wyższa niż w tamtym roku. Jak wynika z bieżącego meldunku na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w okresie od 16 do 22 września 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 104 856 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

„Średnia dzienna zapadalność wynosiła 39,1 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano” – czytamy w oficjalnych statystykach.

Obecnie lekarze diagnozują ok. 15 tys. przypadków i podejrzeń grypy dziennie. To ok. 15 razy więcej niż zachorowań na COVID-19.

„W ciągu tygodnia mamy odnotowanych ok. 105 tys. zakażeń i podejrzeń grypy. Dziennie jest obecnie 15 tys. przypadków grypy i podejrzeń grypy. Jeżeli odniesiemy to do danych covidowych, to widzimy, że dość duży odsetek rodziców idzie z dziećmi do lekarza (…) w obawie, że dziecko ma COVID-19” – tłumaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Objawy grypy oraz koronawirusa są bardzo podobne. To właśnie dlatego chorzy od kilku tygodni tak często pojawiają się w przychodniach. W związku z tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zaapelował do pacjentów, by przed wybraniem się do lekarza wykonać test na COVID-19. 

Test na COVID-19

Rzecznik resortu wyjaśnił także, że przed wizytą u lekarza POZ warto wypełnić wniosek o przeprowadzenie testu na COVID-19 na Internetowym Koncie Pacjenta.

„Punkty drive thru stoją praktycznie puste. Poczekamy tam 5-10 minut. Najczęściej będzie on negatywny, bo dzisiaj gros chorób to są infekcje paragrypowe, a nie covidowe. Nie blokujmy całego systemu POZ lub też SOR-ów, tylko najpierw skierujmy się na test” – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Szczepienia przeciwko grypie

Wykonywanie testów na COVID-19 to jedna strona medalu. By odciążyć system ochrony zdrowia, szczególnie w obecnej sytuacji pandemicznej, warto się zaszczepić – nie tylko przeciwko COVID-19, ale i przeciwko grypie.

Szczepionka na grypę jest refundowana. Bezpłatnie przysługuje ona kobietom w ciąży, osobom powyżej 75. roku życia, osobom spełniającym wymagania rozporządzenia MZ z dn. 27 sierpnia 2021 r. (m.in. osobom pracującym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w aptekach, punktach aptecznych, w laboratoriach, nauczycielom akademickim i studentom, którzy uczestniczą w zajęciach z pacjentami, osobom pracującym w przedszkolach i szkołach, pracownikom i pacjentom domów opieki i innym zgodnie z rozporządzeniem).

Szczepienia przeciwko grypie z 50 proc. refundacją przysługują osobom powyżej 65. roku życia, dzieciom w wieku 2-5 lat, osobom w wieku 18-65 lat w przypadku dodatkowych chorób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?