Ćwiczenia na wzdęcia. Skuteczne sposoby na gazy – poleca fizjoterapeutka i trener Gosia Włodarczyk

Zdarza ci się, że nie możesz dopiąć guzika w ulubionych jeansach, a już jesteś spóźniona do pracy? Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener, ma na to sposób. Na swoim profilu na Instagramie prezentuje 3 proste ćwiczenia na wzdęcia, które sprawią, że brzuch przestanie wyglądać jak balon.
Czym są wzdęcia?
Dość powszechny problem wzdęć jest następstwem nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, co daje subiektywne uczucie rozdęcia jelit. Schorzenie należy do zaburzeń czynnościowych wynikających ze słabej motoryki jelit, a skala problemu nie jest do końca znana. Powodem jest przede wszystkim to, że dla większości wzdęcia są problemem wstydliwym, a jako objaw pacjenci często je pomijają podczas rutynowej diagnostyki.
Gazy jelitowe powstają w okrężnicy w wyniku fermentacji składników odżywczych oraz wskutek połykania powietrza. Bardzo ważną rolę w procesie ich powstawania odgrywa mikrobiota jelitowa. Zanik równowagi bakteryjnej w jelicie cienkim spowodowany przerostem bakterii, czyli SIBO (z ang. small intestinal bacterial overgrowth) upośledza mechanizmy trawienia, sprawiając, że zaczynamy doświadczać dyskomfortu. Wiąże się z tym nie tylko nadmiar gazów i wzdęty brzuch, ale też zaparcia, uczucie przelewania, czy pełności, bóle głowy i zmęczenie.
Wzdęcia – co jest ich powodem?
Potencjalną przyczyną nadmiaru gazów zwykle jest:
- dieta– częste spożywanie niektórych warzyw (roślin strączkowych, kapusty, brokułów, cebuli) mleka i produktów mlecznych, tłustych potraw i soków owocowych może prowadzić do wzdęć; odpowiedzialne za to są oligosacharydy, fruktoza i cukier,
- nadmiar węglowodanów – zaburzenia wchłaniania niektórych węglowodanów mogą powodować gazy; warto ustalić, jaki dokładnie produkt wywołuje dolegliwości i go wyeliminować,
- cykl miesiączkowy– zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego wpływają nie tylko na samopoczucie i zachowanie, ale również na pracę układu pokarmowego,
- praca siedząca– praca, która wymaga siedzenia przez kilka bądź kilkanaście godzin, nie służy dobremu funkcjonowaniu układu pokarmowego;
- stres– zwiększone napięcie i zdenerwowanie wpływają negatywnie na pracę jelit i zaburzają ich perystaltykę,
- przyjmowany lek– wzdęcia to jeden ze skutków ubocznych niektórych popularnych tabletek, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty,
- choroba układu pokarmowego– zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, celiakia, choroby wrzodowe lub pasożytnicze, a także stan po operacji, często prowadzą do wzdęć.
Badania również potwierdzają, że nadmiar gazów spowodowany zaburzeniami równowagi bakteryjnej może mieć związek z rozwojem cukrzycy typu 1 oraz z otyłością.
Sposoby na gazy – ćwiczenia na wzdęty brzuch
Prawie wszystkie moje pacjentki skarżą się na częste wzdęcia, problemy jelitowe, nabrzmiały brzuch po posiłku – pisze w instagramowym poście fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka przygotowała 3 ćwiczenia, które, jak podkreśla, przyniosą ulgę i poprawią wygląd brzucha!
Wideo z instruktażem udostępniła na swoim profilu na Instagramie.
Rozwiń
Fizjoterapeutka podaje jeszcze w poście kilka ważnych wskazówek.
- Podczas ćwiczeń pamiętaj o spokojnym oddechu w dolne żebra.
- Wykonaj ćwiczenia po kolei, jedno po drugim.
- Każde ćwiczenie robisz na obie strony.
- W każdej pozycji zostajesz 1-3 minuty, lepiej dłużej, pooddychaj spokojnie w każdej pozycji w dolne żebra.
Oczywiście ćwiczenia mają wspierać pracę jelit, rozluźnić mięśnie brzucha, poprawiać ukrwienie w brzuchu i w jelitach, natomiast nie rozwiążą pierwotnego problemu, którym może być np. SIBO czy IBS – podkreśla Włodarczyk i dodaje – Te ćwiczenia sprawdzą się też idealnie na trawienie! Nie od razu po posiłku, ale po ok. 2 godzinach bardzo wam polecam!
Diagnostyka i leczenie wzdęć
Pamiętaj, że jeśli często zmagasz się z nadmiarem gazów, uczuciem dyskomfortu, czy nawet bólu, ćwiczenia na wzdęcia nie załatwią problemu. W takim wypadku warto zwrócić się do lekarza, aby ustalić jego źródło. Internista może skierować na dalszy wywiad do specjalisty gastroenterologa, który zleci diagnostykę np. w kierunku SIBO. Służy temu nieinwazyjny test oddechowy tzw. wodorowy test oddechowy (WTO) lub wodorowo-metanowy test oddechowy, który pozwoli podjąć skuteczne leczenie w postaci m.in. doboru odpowiednich probiotyków.
Pani Fizjotrener – kim jest?
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi.
W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje ponad 115 tys. osób.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

To się leczy! „Polki zamiast po skuteczne leczenie sięgają po wkładki lub pieluchy”

Już nie joga tylko zoga. „Można ją ćwiczyć wszędzie, nawet w kolejce do sklepu czy na krześle w pracy”

Dr James Kinross: „Nie zrozumiemy istoty zdrowego starzenia się bez zrozumienia roli mikrobiomu”

Dr Justyna Jessa: „Kolokwialnie mówiąc, nowotwory odżywiają się cukrem, więc spożywanie go w nadmiarze może stymulować ich rozwój”
się ten artykuł?