Po tych lekach nie siadaj za kierownicę! Farmaceutka wymienia leki przeciwkaszlowe, na ból głowy, alergię, antybiotyki i krople do oczu
„Nie po wszystkich lekach można prowadzić samochód” – apeluje na swoim profilu „Farmaceuta Radzi” na Instagramie Magdalena Stolarczyk. Farmaceutka wyjaśnia, po których lekach lepiej nie siadać za kółko.
Nie prowadź auta po lekach
Koncentracja i przytomność umysłu są bardzo ważne, jeśli prowadzimy auto. Mogą na nie jednak wpłynąć niektóre substancje zawarte w lekach i zaburzać psychomotorykę oraz opóźniać nasz refleks. Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że dotyczy to nawet leków bez recepty, po które sięgamy dość często.
Problem ten wzięła na tapet farmaceutka Magdalena Stolarczyk. Ekspertka i autorka profilu w mediach społecznościowych „Farmaceuta Radzi” wypunktowała leki, po których nie można siadać za kółko lub należy zachować ostrożność. Wymieniła nie tylko substancje zawarte w popularnych farmaceutykach na alergię czy ból głowy, ale także np. w kroplach do oczu.
„Niektóre leki mogą:
- zmniejszać szybkość reakcji,
- ograniczać pole widzenia,
- utrudniać i pogarszać widzenie,
- zaburzać koordynację ruchów,
- powodować senność, ospałość i otępienie;
- pobudzać
– wyjaśniła Stolarczyk.
W efekcie prowadzenia auta po zażyciu niektórych leków może dojść do poważnego wypadku samochodowego. Dlatego tak ważne jest, by przed przyjęciem farmaceutyku, wcześniej przeczytać ulotkę.
Po których lekach lepiej nie wsiadać za kierownicę?
Farmaceutka na swoim profilu na Instagramie wymieniła listę substancji, po zażyciu których nie należy prowadzić auta. Znalazły się na niej m.in. substancje takie jak: kodeina zawarta w tabletkach na bóle głowy, leki przeciwhistaminowe, które działają przeciwalergicznie a nawet dekstrometorfan stosowany w lekach przeciwkaszlowych.
„Oczywiście nie wszystkie leki takie działania niepożądane mogą powodować, ale na niektóre trzeba zwrócić szczególną uwagę” – dodała.
Po których lekach lepiej nie wsiadać za kierownicę?
Narkotyczne leki przeciwbólowe – opioidy (np. morfina, tramadol, fentanyl) oprócz działania przeciwbólowego działają depresyjnie na OUN. Mogą powodować euforię, spadek koncentracji, upośledzają procesy myślowe, obniżają sprawność psychoruchową i wydłużają czas reakcji w związku z tym prowadzenie samochodu w czasie stosowania tych leków jest przeciwwskazane.
Kodeina może wywołać zawroty głowy, euforię, pobudzenie, ale także senność, apatię i niewrażliwość na przykre doznania. Ponadto może zaburzać sprawność psychomotoryczną i wydłużać czas reakcji. Dlatego też podczas przyjmowania kodeiny nie należy prowadzić pojazdów.
Dekstrometorfan wykazuje działania przeciwkaszlowe i jest składnikiem wielu leków złożonych stosowanych w przypadku przeziębienia i grypy. Dekstrometorfan w dawkach terapeutycznych nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, ale już w wyższych dawkach może powodować zaburzenia równowagi, nerwowość, niepokój oraz halucynacje. W związku z tym podczas stosowania dekstrometafronu należy zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów.
Leki przeciwhistaminowe I generacji (difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna) po wchłonięciu do krwi przenikają barierę krew-mózg i mogą wywołać senność, osłabienie i wydłużenie czasu reakcji. W związku z tym nie mogą być stosowane podczas prowadzenia samochodu.
Leki przeciwhistaminowe II generacji (centryzyna, loratadyna) mogą wpływać niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, ale wpływ ten zależy od różnych kwestii, takich jak: wiek, płeć czy czas, który upłynął po przyjęciu leku. Dlatego też podczas stosowania tych leków należy zachować ostrożność, obserwować swój organizm i w przypadku zauważenia niepokojących objawów nie siadać za kółkiem
– pisze Stolarczyk.
Ekspertka opisała również barbiturany zawarte w lekach nasennych, benzodiazepiny – składnik wielu leków przeciwlękowych, uspokajających i nasennych, a także farmaceutyki stosowane w trakcie leczenia depresji.
Barbiturany wykazują działanie uspokajające i nasenne. Mogą powodować osłabienie organizmu, zaburzenia motoryczne, opóźnioną reakcje na bodźce oraz senność. W związku z tym podczas przyjmowania tych leków nie wolno siadać za kółkiem.
Benzodiazepiny działają nasennie, uspokajająco, przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo. Mogą obniżać sprawność psychomotoryczną, powodować zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Ponadto mogą prowadzić do opóźnionej reakcji na bodźce, zaburzeń widzenia i senności. W związku z tym prowadzenie samochodu w czasie przyjmowania benzodiazepin jest niebezpieczne. W czasie stosowania leków zawierających benzodiazepiny nie wolno prowadzić samochodu.
Leki przeciwdepresyjne – mogą powodować zaburzenia akomodacji, uspokojenie, zmniejszają koncentrację i wydłużają czas reakcji. Podczas ich przyjmowania nie należy prowadzić samochodu
– dodaje specjalistka.
To jednak nie koniec listy. Jak zaznacza farmaceutka, auta nie należy prowadzić także po zażyciu niektórych leków na chorobę Parkinsona, na nadciśnienie czy stosowanych w cukrzycy. Na które dokładnie trzeba uważać?
Neuroleptyki i leki stosowane w chorobie Parkinsona – ograniczają/zmniejszają sprawność psychofizyczną, powodują senność lub napady snu – w takim przypadku nie należy prowadzić samochodu. Należy zachować ostrożność.
Niektóre leki na nadciśnienie – powodują zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej, co może utrudniać prowadzenie samochodu.
Niektóre leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą powodować wahania cukru. W przypadku wystąpienia hipoglikemii może dojść do zaburzeń koncentracji i wydłużenia czasu reakcji pacjenta, co może wpływać niekorzystnie na zdolność prowadzenia samochodu. Trzeba zachować ostrożność.
Pseudoefedryna – w wyższych niż terapeutyczne dawkach działa stymulująco na OUN i zaburza pracę serca, podnosi ciśnienie, powoduje bóle głowy, może powodować nerwowość, pobudzenie, niepokój oraz zaburzenia równowagi, co może być niebezpieczne w czasie prowadzenia samochodu. Trzeba zachować ostrożność.
Niektóre antybiotyki np. aminoglikozydy powodują zaburzenia równowagi i słuchu, cyprofloksacyna i lewofloksacyna mogą wydłużać czas reakcji i mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Krople do oczu – po których nie prowadzić auta?
Interesującym przykładem leków zaburzających w niektórych przypadkach zdolność psychomotoryczną są krople do oczu. Ekspertka wyjaśnia, że niektóre preparaty zawierają chlorowodorek tetryzoliny, który ma za zadanie obkurczyć naczynia i łagodzić stan zapalny. Niestety, u niektórych pacjentów może spowodować dodatkowe objawy niepożądane.
Tetrazolina, składnik kropli do oczy, może powodować podrażnienie, łzawienie, rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie, co tym samym może ograniczać sprawność psychoruchową. Co prawda brak jest dokładnych danych dotyczących wpływu tetrazoliny na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak należy zachować ostrożność, a w przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie należy prowadzić samochodu.
Atropina stosowana w kroplach do oczu może powodować zaburzenia widzenia i akomodacji, świąd, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło, miejscowe podrażnienie, kłucie, przekrwienie, obrzęk i zapalenia spojówek. W trakcie stosowania kropli do oczu zawierających atropinę nie należy prowadzić samochodu
– podsumowuje Stolarczyk.
Farmaceuta radzi
Za profilem „Farmaceuta Radzi” stoi dr n. farm. Magdalena Stolarczyk. Ekspertka z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, prywatnie mamą trójki dzieci. Oprócz tego jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w czasopismach zagranicznych oraz autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów i certyfikowaną promotorką karmienia piersią.
Jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na profilu „Farmaceuta Radzi” tłumaczy, jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki w ciąży, podczas laktacji, u dzieci i u dorosłych. Profil obserwuje prawie 17 tys. osób.
RozwińPolecamy
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
się ten artykuł?