Przejdź do treści

Fundacja „Twarze Depresji” zakończyła współpracę z aktorką Bożeną Dykiel

Bożena Dykiel
Fundacja "Twarze Depresji" zakończyła współpracę z aktorką Bożeną Dykiel/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA WARSZAWA 12.10.2018 POKAZ KOLEKCJI DOROTY GOLDPOINT N/Z: BOZENA DYKIEL
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Fundacja „Twarze depresji” jako organizator kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” w porozumieniu z Panią Bożeną Dykiel podjęła decyzję o zakończeniu współpracy” – czytamy w oświadczeniu fundacji na facebooku. Decyzja jest wynikiem kontrowersyjnych rad aktorki odnośnie leczenia depresji. 

Kontrowersyjne rady na temat depresji

Fundacja „Twarze depresji” oświadczyła, że zakończyła właśnie współpracę z Bożeną Dykiel, popularną aktorką znaną m.in. z serialu „Na Wspólnej”. Decyzja została podjęta po kontrowersyjnych wypowiedziach wieloletniej ambasadorki. 73-letnia aktorka była przedstawicielką kampanii społecznej, której celem jest nagłośnienie problemu oraz edukowanie  na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Jak sama wyjaśniała, ona także zmagała się z chorobą.

W trakcie sobotniej rozmowy w programie śniadaniowym „Dzień Dobry TVN” Dykiel radziła jednak chorym na depresję uzupełnienie niedoboru litu, uprawianie aktywności fizycznej i zdrowe odżywianie się. Stwierdziła także, że ona sama dojście do zdrowia zawdzięcza magicznym okularom.

„Trzeba uważać, co się wpuszcza do pyska, nie jeść byle czego, jeść dobre rzeczy. Poza tym ruszać się, czytać, nie tylko gapić się w telefon i telewizor” – mówiła.

Joanna Okuniewska

Fundacja zrywa współpracę z aktorką

Po wystąpieniu aktorki w sieci zawrzało a internauci nie kryli oburzenia. Na negatywne komentarze odpowiedziała również fundacja „Twarze Depresji”, która postanowiła zakończyć współpracę z aktorką.

„Fundacja 'Twarze depresji’ jako organizator kampanii społecznej 'Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję’ w porozumieniu z Panią Bożeną Dykiel podjęła decyzję o zakończeniu współpracy. Wybitna aktorka była naszą ambasadorką od sześciu edycji i bardzo dziękujemy Jej za udzielone wsparcie” – poinformowano.

W oświadczeniu opublikowanym na facebookoqym profilu fundacji odniesiono się także do rad, których udzieliła Dykiel osobom w kryzysie psychicznym. Zaznaczono, że depresja jest chorobą, którą należy leczyć farmakoterapią i terapią u specjalisty. Nie wyleczą jej kolorowe okulary.

„Fundacja 'Twarze depresji’ od początku istnienia propaguje wiedzę o tym, że depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Od trzynastu edycji kampanii  'Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję’  podkreślamy jednoznacznie, że TYLKO połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest najskuteczniejszą drogą walki z depresją. Promujemy wiedzę opartą na rzetelnych badaniach klinicznych – tak w kampanii, magazynie 'Twarze depresji’, jak i wszystkich pozostałych naszych działaniach edukacyjnych i pomocowych. Obranej drogi nie zamierzamy zmieniać. Dobro osób cierpiących na depresję jest dla nas najważniejsze” – podkreślono.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Depresja to nie chwilowy smutek

Jak czytamy na stronie twarzedepresji.pl, chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja. Nieleczona może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną.

Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Szacuje się, że w Polsce na depresję chorują prawie dwa miliony ludzi.

W ramach 13. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” w mediach i na ulicach stolic wojewódzkich pojawią się billboardy i CityLighty ze zdjęciami ambasadorów: Urszuli Dudziak, Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Cugowskiego, Marty Kielczyk, Małgorzaty Serafin, Piotra Zelta i Marka Plawgo, którzy zachęcają do leczenia depresji.

Fundacja „Twarze depresji” świadczy bezpłatną zdalną pomoc psychologiczną, psychiatryczną i psychoonkologiczną. Zgłoszenia przez formularz na stronie twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?