Przejdź do treści

Czy orgazm po menopauzie jest możliwy? Jak go osiągnąć?

Jak mieć dobry seks po menopauzie? GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Orgazm po menopauzie to zagadnienie, nad którym zastanawia się wiele z nas. Dlaczego? Martwimy się, ponieważ po ostatniej miesiączce poziom estrogenu w organizmie kobiety drastycznie spada, a to może mieć wiele przykrych konsekwencji, m.in. spadek libido oraz suchość pochwy. Jak zaradzić tym problemom, aby współżycie wciąż było przyjemne, a orgazm możliwy do osiągnięcia? Mamy dla ciebie kilka porad.

Chcesz osiągnąć orgazm po menopauzie? Przede wszystkim przestań o tym myśleć!

Może brzmi to nieco trywialnie, wręcz niedorzecznie, ale pierwszym krokiem, jaki powinnaś zrobić, jeżeli chcesz osiągnąć orgazm po menopauzie jest… uspokojenie myśli. Zastanów się, jaką frustrację czujesz, kiedy próbujesz i nie osiągasz żadnych efektów. To zniechęca, zarówno ciebie, jak i partnera.

Wywierasz w  ten sposób na sobie presję, co nie pozwala ci się zrelaksować i w pełni cieszyć przyjemną chwilą. Dlatego podczas współżycia (lub masturbacji) nie myśl szaleńczo o tym, że chcesz mieć orgazm. Po prostu skup się na tym konkretnym momencie i daj się ponieść rozkoszy.

Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?

Tak, wiem dużo.
Raczej niewiele.
Zobacz wyniki ankiety
Menopauza a miesiączka

Orgazm po menopauzie a suchość pochwy

Kłopotliwe może być również to, że po menopauzie wiele kobiet cierpi na suchość pochwy. Penetracja jest w takiej sytuacji nieprzyjemna, czasami wręcz bolesna. Jak temu zaradzić? Zastanów się nad zakupem lubrykantu. Takie środki są dostępne zarówno w aptekach, jak i drogeriach kosmetycznych.

Zwróć uwagę na skład, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt. Najlepiej sprawdzają się lubrykanty na bazie wody, ponieważ są naturalne i istnieje małe prawdopodobieństwo, że wywołają u ciebie reakcję alergiczną. Możesz też jednak zdecydować się na żel z silikonem. Jeżeli masz tendencje do łapania infekcji pochwy, zwróć też uwagę na to, aby lubrykant był bezzapachowy i bezbarwny, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Ważna wskazówka – lubrykanty silikonowe i wodne są przeznaczone do stosowania wewnętrznego, natomiast te na bazie oleju nie. Jak ich używać? Możesz nałożyć żel na penis, zaaplikować w okolicach wejścia do pochwy lub na akcesoria erotyczne, których zamierzasz użyć, tuż przed penetracją.

Chcesz poprawić życie seksualne po menopauzie? Regularnie stymuluj narządy rodne

Czy można mieć orgazm po menopauzie? Tak, ale żeby to osiągnąć, musisz regularnie stymulować pochwę i łechtaczkę. Po ostatniej miesiączce narządy rodne nie są tak dobrze ukrwione, jak dotychczas, więc musisz zadbać o to sama. Oto propozycje ćwiczeń, które – wykonywane regularnie – sprawią, że przepływ krwi w miejscach intymnych się poprawi:

  • często się dotykaj – masturbacja bywa dla wielu osób wstydliwa, ale tak naprawdę nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, bo samodzielna stymulacja narządów rodnych poprawia twoje zdrowie, a także ma pozytywny wpływ na życie seksualne, ponieważ w ten sposób uczysz się swojego ciała i możesz przekazać tę wiedzę partnerowi lub partnerce. W tym ćwiczeniu wykorzystaj lubrykant, możesz też poprosić o pomoc drugą osobę,
  • seks oralny – ta metoda nie tylko stymuluje łechtaczkę, ale także stanowi dodatkowe naturalne nawilżenie dla pochwy,
  • gadżety erotyczne – jeżeli do menopauzy korzystałaś w sypialni z wibratora czy innych gadżetów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś robiła to nadal. Używanie ich może poprawić komfort współżycia, poprawić pracę i elastyczność mięśni, a w efekcie umożliwić orgazm po menopauzie.

Jak podnieść libido w menopauzie? Nie zapominaj o codziennej czułości

W codziennym natłoku obowiązków często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne i nie pielęgnujemy wolnego czasu, który możemy spędzić z naszą rodziną, partnerem, ale też z samą sobą. Chcesz poprawić swoje życie seksualne po menopauzie, ale także codzienne samopoczucie? Nie zapominaj o czułości!

Pocałuj swojego partnera, kiedy go widzisz i często się do niego przytulaj. Trzymaj go za rękę, kiedy tylko masz okazję. Rzuć „kocham cię” bez konkretnej przyczyny. Tak po prostu, aby dać mu do zrozumienia, że jest dla ciebie ważny. Co jeszcze może się spodobać twojemu partnerowi i poprawić waszą relację w sypialni? Porozmawiajcie na ten temat, bo może oboje macie potrzeby, o których druga połówka nie wie. Rozważcie przede wszystkim:

  • erotyczne masaże z olejkiem – to doskonały sposób na podniesienie libido po menopauzie, a także na relaks po dniu pełnym wrażeń. W ten sposób dajecie również sobie do zrozumienia, że nadal jesteście dla siebie atrakcyjni i pożądacie się wzajemnie,
  • sprośne rozmowy – większość mężczyzn lubi, kiedy kobiety mówią im sprośne rzeczy. Takie rozmowy sprawiają również, że jesteście wobec siebie bardzo otwarci, co z kolei zacieśnia relację, która staje się bardziej intymna,
  • spędzanie czasu we dwoje – sfera seksualna to jedno, ale jako kobiety bardzo często łączymy ją także z codziennym życiem. A jeżeli w nim brakuje zainteresowania, to przekłada się to na nasz popęd. Powiedz o tym partnerowi, jeżeli czujesz, że spędzacie ze sobą za mało czasu i wytłumacz, jak to wygląda z twojej perspektywy. Może do poprawienia relacji wystarczy wspólna kolacja w każdą sobotę?

Bądź też czuła dla siebie i swojego ciała. Pozwól sobie odpocząć, kiedy tego potrzebujesz i nie myśl o pracy czy rozmaitych problemach, kiedy wreszcie masz wolny wieczór, tylko dla siebie. To może nie być proste, ale uwierz, że twoje życie diametralnie się zmieni, kiedy zaczniesz zwracać uwagę na takie z pozoru nieistotne detale.

Problemy seksualne charakteryzują się trudnościami w zdolności reagowania seksualnego lub uzyskiwania przyjemności seksualnej. Zakłada się, że ich etiologia jest wieloczynnikowa i wymaga leczenia biopsychospołecznego. Pozytywne doświadczenia seksualne obejmują dynamiczną interakcję między czynnikami poznawczymi, emocjonalnymi i motywacyjnymi. Trudności w identyfikacji emocji lub upośledzenie ich regulacji mogą zatem odgrywać kluczową rolę w rozwoju i utrzymywaniu się problemów seksualnych.

Fischer V. J. i in., The Relationship Between Emotion Regulation and Sexual Function and Satisfaction: A Scoping Review

Czy jesteś zadowolona ze swojego życia erotycznego?

Tak, przynosi satysfakcję
Niestety nie
Zobacz wyniki ankiety

Orgazm po menopauzie to kwestia podejścia

Jak już pewnie zdążyłaś się zorientować, rady, które dla ciebie mamy, niewiele różnią się od tych, jakie można by dać młodej kobiecie mającej problem z osiągnięciem orgazmu. Musisz zapamiętać, że wiek nie ma wpływu na to, czy możesz cieszyć się udanym życiem seksualnym. Każdy moment jest bowiem dobry, żeby coś zmienić, coś poprawić i czerpać przyjemność z codzienności. A jeżeli chcesz poznać historie innych kobiet i dowiedzieć się, jak one poradziły sobie z problemami dojrzałego wieku, przeczytaj Krótką Instrukcję. O Menopauzie.

 

Bibliografia:

  1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/menopause-and-sexual-issues [dostęp 03.12.2023].
  2. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/how-sex-changes-after-menopause [dostęp 03.12.2023].
  3. https://www.nia.nih.gov/health/menopause/what-menopause [dostęp 03.12.2023].

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?