Przejdź do treści

W Polsce aż 15 proc. najmłodszych dzieci czuje osamotnienie. Niemal 40 proc. starszej młodzieży zmaga się z bezradnością i zagubieniem

RPD przedstawił alarmujące wyniki badania o jakości życia dzieci w Polsce. 15 procent najmłodszych dzieci czuje osamotnienie
RPD przedstawił alarmujące wyniki badania o jakości życia dzieci w Polsce. 15 procent najmłodszych dzieci czuje osamotnienie/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przeprowadziłem w tym roku największe od 20 lat badanie o jakości życia dzieci w Polsce” – pochwalił się na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Jego wyniki jednak nie dają absolutnie żadnych powodów do dumy. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że ze stanem psychoterapii i psychiatrii dziecięcej jest bardzo źle.

40 proc. młodzieży zmaga się z bezradnością i zagubieniem

„W Polsce aż 15 procent najmłodszych dzieci czuje osamotnienie. Niemal 40 procent starszej młodzieży zmaga się z bezradnością i zagubieniem”  – powiedział na konferencji prasowej rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, przedstawiając wyniki badania jakości życia dzieci w Polsce.

To największe takie badanie od 20 lat. I po raz kolejny udowadnia, w jak złym stanie jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, które szczególnie ucierpiało z powodu pandemii COVID-19. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w Polsce objawy depresji ma aż 44 proc. dzieci i młodzieży. Fundacja Szkoła 2.0 podaje natomiast, że u 38 proc. uczniów i uczennic w czasie pandemii pogorszyło się samopoczucie. W 2020 r. policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.

Pomimo tak wielu alarmujących sygnałów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jak pokazuje badanie „Dzieci w pandemii”, jedynie 5 proc. rodziców zadeklarowało, że korzysta z pomocy psychologicznej dla dziecka, a aż 68 proc. w ogóle nie rozważała takiej ewentualności.

„Zdemaskuj emocje”

Jak podkreśla minister zdrowia, pandemia nie może „stanowić pretekstu do ucieczki przed problemami, z którymi zmagają się dzieci w naszym kraju”. Chcąc wyjść im naprzeciw, rząd właśnie rusza z kampanią „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”.

Jak czytamy na rządowych stronach, główne założenia kampanii to prezentacja nowych ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, gdzie „dzieci i młodzież mogą szybko otrzymać profesjonalną pomoc” oraz „udzielanie praktycznych wskazówek dla rodziców i opiekunów, które ułatwią rozpoznanie problemów psychicznych i emocjonalnych”. 

Brzmi to wspaniale, a jak jest w rzeczywistości? Stan psychoterapii i psychiatrii dziecięcej w Polsce jest w krytycznym stanie. Obecnie w Polsce pracuje mniej niż 500 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Według szacunkowych danych dzieci, które wymagają pomocy psychiatrycznej, może być nawet ponad 400 tysięcy.

Minister Niedzielski na konferencji prasowej zaznaczył, że prace nad poprawą kondycji psychiatrii dziecięcej w Polsce trwają już od dwóch lat. Efektów jednak jak na razie nie widać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?