Przejdź do treści

Jesteś przemęczona i nie masz ochoty na seks? To mogą być oznaki niskiego poziomu jednego z hormonów

Nie masz ochoty na seks i często masz kiepski nastrój? To mogą być oznaki niskiego poziomu jednego z hormonów
Nie masz ochoty na seks i często masz kiepski nastrój? To mogą być oznaki niskiego poziomu jednego z hormonów / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W organizmie kobiety ilość testosteronu jest znacznie mniejsza niż u mężczyzn, ale pełni on szereg ważnych funkcji” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Michał Kot, student dietetyki aktywny w mediach społecznościowych. Wyjaśnia, dlaczego dla nas, kobiet, to tak ważny hormon.

Testosteron – ważny nie tylko dla mężczyzn

Jeśli do tej pory wydawało ci, że testosteron to hormon, który wytwarzany jest tylko i wyłącznie w organizmach mężczyzn, to byłaś w wielkim błędzie! U kobiet hormon ten też występuje. I choć jego poziom jest zazwyczaj znacznie niższy niż u płci przeciwnej, to jest on szalenie ważny z wielu względów.

„W bardzo dużym stopniu wpływa na poziom libido, samopoczucie i siły witalne. Jeśli jego poziom zbyt mocno spada, nasilają się problemy z nastrojem, brakiem ochoty na seks, uczuciem zmęczenia. Testosteron wpływa również na działanie dopaminy – neurotransmitera kojarzonego z motywacją” – wyjaśnia w swoim wpisie na Instagramie Michał Kot.

Dodaje, że warto znać te mechanizmy, bo dużo mówi się o nadmiarze androgenów, a mało o niedoborze, który też potrafi przysporzyć nam sporo problemów ze zdrowiem. Jak dodaje Kot, przyczynami zbyt niskiego poziomu męskich hormonów mogą być:

Jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy, jak spadek nastroju i libido, oraz rozpoznajesz u siebie choć jedną z możliwych przyczyn niedoboru testosteronu – sprawdź, czy jego stężenie w organizmie jest w normie.

Androgeny u kobiet

Testosteron wchodzi w skład androgenów, czyli grupy hormonów płciowych, do których zaliczają się jeszcze:

  • dihydrotestosteron,
  • androstendion,
  • dehydroepiandrostendion (DHEA).

Za produkcję androgenów u kobiet odpowiedzialne są:

  • jajniki,
  • część siatkowata kory nadnerczy.

U kobiet androgeny pełnią rolę prekursorów żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów (chodzi tu głównie o dihydrotestosteron i androstendion). Inicjują i kontrolują proces dojrzewania płciowego u dziewczynek. Odpowiedzialne są również za libido i popęd seksualny. U dojrzałych kobiet (tak samo jak u mężczyzn) wpływają na płodność.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Michał Kot – kim jest?

Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet.

W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje niemal 50 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?